معادل سازی مدارک پزشکان برای کانادا و اخذ پروانه طبابت در کانادا

ارزیابی و معادل سازی مدارک پزشکی به صورت کاملا" تضمین توسط تیم پرشیا گلو بال
معادل سازی و ارزیابی مدارک پزشکی و اخذ بورد تخصصی کانادا کار پیچیده و حساسی است که نیاز به صبر، برنامه ریزی و اطلاعات موثق دارد که ما در پرشیا گلوبال در این زمینه به شما کمک می کنیم. خدمات ما برای تسهیل در روند ثبت نام پزشکان عزیز می باشد. مرجع سنجش و بررسی مدارک و توانمندیهای پزشکان و متخصصین، شورای عالی پزشکی و رویال کالج متخصصین و جراحان کانادا می باشد.

معادل سازی مدارک پزشکان برای کانادا

معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا یک فرآیند ضروری است که برای پزشکانی که مدارک پزشکی خود را در کشور ایران دریافت کرده اند و تمایل به کار در

کانادا دارند، لازم است که مراحل آن با صبر و برنامه ریزی طی شود و متقاضی طبق شرایط خود ضمن ارزیابی مدارک در مراحل اولیه جهت ثبت نام و گذراندن تست های تئوری و عملی لازم اقدام کند. کانادا به عنوان یکی از مقاصد محبوب جهان برای تحصیل، کار و زندگی شناخته می شود و بنابراین بسیاری از پزشکان علاقه مند به سکونت و کار در این کشور هستند. ضمن اینکه اگر شما جزو متخصصین عزیز می باشید همچنین نیاز است که ابتدا این مسیر را طی کرده و ابتدا مدارک پزشکی عمومی شما معادلسازی شده و بعد در مرحله بعد تخصص شما نیز معالسازی شده و به نوعی شما عضویت در بورد تخصصی کانادا را بدست آورید که برای بسیاری از متخصصان و پزشکان در سطح بین المللی قابل توجه می باشد، چه در روند کاری و درآمد حرفه ای و چه در روند اخذ اقامت کانادا می باشد.

باید توجه داشت که یک پزشک با مدارک ایرانی قادر به فعالیت در حرفه پزشکی در کانادا نمی باشد و باید مدرک پزشکی خود را با قوانین و مقررات کانادا مطابقت دهد و یا به نوعی از نظر آنها صلاحیت فعالیت را داشته باشد تا بتواند پروانه طبابت دریافت و به طور مستقل و یا در درمانگاهها مشغول به فعالیت شود. این فرایند معادل سازی مدارک پزشکی نیازمند زمان، اطلاعات موثق، صبر و برنامه ریزی است، که بدون انجام این فرآیند، امکان فعالیت در حرفه پزشکی در کانادا برای پزشکان وجود ندارد.

اشتغال به عنوان پزشک در کانادا نیازمند گذراندن مراحل بیشتری نسبت به سایر حرفه ها است. کلا” کانادا در زمینه های پزشکی و کادر درمان بسیار حساس عمل می کند و معادل سازی مدرک پزشکی یکی از این مراحل است که باید طی شود. این فرایند زمانبر و پیچیده است اما در نهایت به پزشکان اجازه می دهد تا در کانادا به عنوان پزشک فعالیت کنند و حرفه خود را در این کشور پیش ببرند. به عزیزان پزشکی که زمان کافی برای انجام این کار را ندارند توصیه می کنیم که از خدمات ما استفاده کنند تا با سرعت بیشتری این روند را طی کنند.

شورای پزشکی کانادا (MCC) برای تایید مدرک پزشکی شما به مدارک زیر نیازمند است:

پاسپورت محضری شده/تایید شده:

مدرک پزشکی عمومی:

ریز نمرات دوره پزشکی:

دوره انترنشیپ یا کارورزی:

آموزش تحصیلات تکمیلی:

مدرک دانشنامه تخصص:

پروانه دائم پزشکی / پروانه طبابت :

توجه داشته باشید که شورای پزشکی کانادا مدارک ارسالی را به متقاضیان باز نمیگرداند. بنابراین، قبل از ارسال مدارک، مطمئن شوید که از آنها کپیهای لازم را برای خودتان نگهداری کردهاید.

جهت ارسال مدارک خود نیازمند رعایت برخی اصول هستید که حتما” آنها را مطالعه نمایید تا مراحل تاییدو ارزیابی مدراکتان به مشکل برنخورد.

مرحله درخواست تایید مدارک از مرجع صدور

از اولین مراحل اس وی آر می باشد که شما از طریق وبسایت فیزیشن اپلای و تشکیل یک حساب کاربری درخواست تایید مدارک را ارسال و هزینه های آنرا پرداخت می کنید.

این هزینه ها طبق امروز سال 2024 شامل عضویت 320 دلار کانادا برای حساب کاربری و عضویت و به ازای هر مدرک 220 دلار کانادا هزینه تاییده خواهد بود.

معادل سازی مدارک در کانادا و اخذ پروانه مطب کانادا

برای معادل سازی مدرک یا دیپلم پزشکی خود در کانادا، باید آخرین مدرک پزشکی که از طرف دانشگاه خود دریافت کردهاید را ارائه دهید. این مدرک نشان میدهد که شما از یک دوره پزشکی فارغ التحصیل شدهاید. برای ارسال مدرک به شورای پزشکی کانادا (MCC)، باید یک کپی از مدرکی که دانشگاه به شما ارائه داده است را ارسال کنید. همچنین، شما باید این کپی را در قابی قرار داده و در محل کار خود آویزان کنید.

شورای پزشکی کانادا فقط مدارکی را قبول میکند که توسط کانادا تایید شده باشند. بنابراین، قبل از ارسال مدرک خود به شورا، باید اطمینان حاصل کنید که دانشگاهی که در آن تحصیل کردهاید در فهرست جهانی مدارس پزشکی به عنوان یک مرکز آموزشی معتبر شناخته شده است.

اگر مدرکی که در اختیار دارید، نام دانشگاه شما را در بر نمیگیرد، باید یک کپی از مدرکی که نام دانشگاه به طور کامل در آن ذکر شده است به شورای پزشکی کانادا ارائه کنید. این مدارک میتواند شامل گواهی فارغ التحصیلی، گواهی کارآموزی، گواهیهای موقت یا کارنامه نهایی دانشکده پزشکی باشد. برای ارسال این مدارک، کافی است که یک کپی از آنها را به عنوان ضمیمه مدرک خود ارسال کنید.

دوره کارآموزی جهت معادلسازی مدارک پزشکی:

برای معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا، میتوانید دوره کارآموزی خود را ارائه دهید. مدرک کارآموزی یک سند رسمی است که تایید میکند شما با موفقیت یک دوره آموزش پزشکی بالینی را به پایان رساندهاید. برای ارائه مدرک کارآموزی، باید اطلاعات زیر در آن وجود داشته باشد:

 1. تاریخ شروع و پایان دوره کارآموزی.
 2. وضعیت شیفتها و چرخشها و همچنین مدت زمانی که در هر یک از آنها حضور داشتهاید.
 3. مدرک باید در سربرگ رسمی دانشکده پزشکی، دانشگاه، بیمارستان یا موسسهای باشد که مسئولیت برگزاری دوره را بر عهده داشته است.
 4. باید امضای رسمی شخصی که مسئولیت برگزاری دوره را بر عهده داشته است، همراه با تاریخ اعطای مدرک، در مدرک وجود داشته باشد.
 5. آدرس کامل و اطلاعات تماس موسسه باید به وضوح در این سند ذکر شده یا به صورت جداگانه از یک منبع رسمی ارائه شود.

با توجه به این مشخصات، میتوانید مدرک کارآموزی خود را برای معادل سازی به مقامات مربوطه در کانادا ارائه دهید.

مراحل مختلف معادلسازی مدارک پزشکان در کانادا

ارزیابی مدارک تحصیلی توسط ECA

برای معادل سازی مدرک تحصیلی در کانادا، شخص باید مدرک خود را مورد ارزیابی آموزشی (Educational Credential Assessment یا ECA) قرار دهد. ECA برای معتبر کردن معادل یک مدرک خارجی با یک مدرک آموزشی در کانادا استفاده میشود. در انتخاب اعتبارنامه آموزشی مرتبط برای اهدف مهاجرت، انواع مختلفی از ECA وجود دارد.

لازم به ذکر است که اگر قصد ورود به کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری را دارید، اعتبارسنجی مدرک تحصیلی الزامی است. ECA ممکن است در مسیر کاریابی به شما کمک کند، اما توجه کنید که نمیتواند اشتغال در کانادا را تضمین کند.

همچنین، در بسیاری از موارد، شما تنها به آخرین مدرک تحصیلی خود نیاز خواهید داشت. به عنوان مثال، اگر شما یک مدرک کارشناسی ارشد دارید، میتوانید فقط مدرک کارشناسی ارشد خود را معادل سازی کنید و نیازی به معادل سازی مدارک پیشینتان نخواهید داشت. اما برای حصول اطمینان و دقت بیشتر، بهتر است با سازمانهای مربوطه کانادا تماس بگیرید و مشاوره حرفهای دریافت کنید همچنین میتوانید از خدمات ما نیز استفاده نمایید که در وبسایت ما می توانید این خدمات را مشاهده نمایید و یا از طریق ایمیل ما یک ایمیل با موضوع معادلسازی مدارک پزشکان ارسال نمایید. service@persiaglobal.net

درخواست معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا

پس از تکمیل ثبت نام خود، باید صبر کنید تا فرآیند ارزیابی مدرک پزشکی شما توسط شورای عالی آموزش پزشکی در کانادا انجام شود. معمولاً زمان لازم برای اتمام این فرآیند حدود ۱۴ روز کاری است. در این مدت، میتوانید صفحه حساب کاربری خود را بررسی کنید تا اطلاعات مربوط به وضعیت ارزیابی را ببینید.

پس از اتمام ارزیابی، شما یک نامه تاییدیه از شورای عالی آموزش پزشکی در کانادا دریافت خواهید کرد. این نامه تاییدیه شامل جزئیات مدرک پزشکی شما و نتیجه ارزیابی آن است. برای دریافت نامه نهایی، ممکن است باید تا هشت هفته صبر کنید تا فرآیند تکمیل شود و نامه به شما ارسال شود.

در صورتی که در هر مرحله از فرآیند سوالی داشتید یا نیاز به اطلاعات بیشتر داشتید، میتوانید با شورای عالی آموزش پزشکی در کانادا در ارتباط باشید و از طریق پروفایل کاربری خود درخواست پشتیبانی کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که دریافت ECA (اعتبارنامه آموزشی) به شما اجازه نخواهد داد تا به عنوان پزشک در کانادا مشغول به کار شوید. برای تمام شغلهای پزشکی در کانادا، شما همچنان نیازمند گذراندن مراحل بیشتری هستید. این شامل طی کردن دورههای آموزشی و تأیید شدن توسط سازمانها و نهادهای ملی و استانی است تا به عنوان پزشک در کانادا شناخته شوید. بعد از دریافت ECA، این مدرک تا مدت ۵ سال اعتبار خواهد داشت و در این مدت میتوانید از آن استفاده کنید.

شرکت در آزمون MCCQE بخش اول

شرکت در آزمون MCCQE بخش اول یکی دیگر از مراحل معادل سازی مدرک پزشکی برای افرادی است که مدرک تحصیلی خود را از کشوری غیر از کانادا دریافت کردهاند. بخش اول این آزمون به صورت کامپیوتری برگزار میشود و در حال حاضر در بیش از ۵۰۰ مرکز رسمی در سراسر جهان قابل دسترسی است. برای شرکت در این آزمون، میتوانید از طریق حساب کاربری خود که پیشتر ایجاد کردهاید، آمادگی خود را اعلام کنید.

در صورتی که تاکنون این کار را انجام ندادهاید، سیستم از شما میخواهد تا برای تایید مدرک پزشکی خود از منبع SVR (مرکز تحصیلات پزشکی خارج از کانادا) درخواست کنید. هزینه درخواست تاییدیه این منبع 320 دلار کانادا است. همچنین برای ترجمه مدارک، مبلغ 140دلار کانادا به ازای هر صفحه از متقاضیان دریافت میشود. در صورت لغو درخواست، هزینه لغو 57دلار کانادا خواهد بود. توجه داشته باشید که این مبالغ متغییر می باشند که می توانید آنها را از طریق وبسایت رسمی شورای عالی پزشکی کانادا بررسی نمایید.

شورای عالی پزشکی کانادا مرجع معادلسازی مدارک پزشکان کانادایی و خارجی

شرکت در آزمون ملی NAC در کانادا برای پزشکان ممکن است به دلیل اهداف مختلفی که هر فرد دارد، جذاب باشد. آزمون NAC یک آزمون یک روزه است که به منظور ارزیابی آمادگی شما برای ورود به برنامه اقامت کانادا برگزار میشود. این آزمون، یک آزمون ملی استاندارد است که دانش، مهارتها و نگرشهای ضروری برای شرکت در دورههای آموزشی را ارزیابی میکند.

آزمون NAC یک آزمون بالینی ساختار یافته (OSCE) است که شامل بخشهای مختلفی است و به صورت سناریوهای بالینی عمل میکند که شما باید در آنها شرکت کنید. هر بخش از این آزمون ۱۱ دقیقه به طول میانجامد و در بین هر بخش، دو دقیقه استراحت وجود دارد.

در هر بخش، یک مشکل بالینی اعلام میشود و وظایفی که به شما محول میشود نیز توضیح داده میشود. این وظایف میتواند شامل نوشتن شرح حال بیمار، مطالعه شرح حال، انجام معاینه فیزیکی و غیره باشد. هر بخش شامل یک بیمار استاندارد (SP) و یک پزشک (PE) است. یک آزمون OSCE مجموعهای از موقعیتهایی است که ممکن است در آنها قرار بگیرید و شامل موضوعات مختلفی از جمله:

 • پزشکی
 • عمل جراحی
 • پزشکی اطفال
 • زنان و زایمان
 • روانپزشکی
 • پیشگیری و بهداشت عمومی

هزینه شرکت در این آزمون در سال ۲۰۲۱، ۲۸۸۵ دلار کانادا بوده است و در شهرهای ادمونتون، ونکوور، وینیپگ، اوتاوا، تورنتو و مونترئال به زبان انگلیسی برگزار میشود. همچنین، این آزمون به زبان فرانسوی نیز در شهر مونترئال برگزار میشود.

شرکت در بخش دوم آزمون MCCQE

شرکت در آزمون MCCQE بخش دوم همه فارغ التحصیلان در رشته های پزشکی چه در کانادا و چه خارج از این کشور باید نمره قبولی از بخش دوم آزمون MCCQE را بدست آورند. هر فرد پس از قبولی در آزمون مرحله اول، باید نشان دهد که آموزش های پزشکی بالینی کافی را پشت سر گذاشته است تا بتواند وارد این مرحله شود. پس از گذر از مرحله دوم آزمون، از طرف MCC به فرد یک مدرک معتبر اهدا خواهد شد. این آزمون تنها در کشور کانادا برگزار میشود.

در این آزمون ۱۰ سناریوی بالینی مطرح میشود و انتظار میرود فرد ۱۲ بخش را با موفقیت پشت سر بگذارد حتی اگر دو بخش از قسمتهای گذرانده شده در نمره نهایی تأثیری نداشته باشد. برای هر بخش به فرد ۶ یا ۱۴ دقیقه زمان داده خواهد شد. در میان هر بخش نیز یک فرصت ۲ دقیقهای در اختیار هر شرکت کننده قرار میگیرد.

مواردی که در زیر آورده شده است، اهم اتفاقاتی است که در این آزمون رخ خواهد داد:

 • بدست آوردن یک تاریخچه متمرکز
 • معاینه کلامی و بدنی
 • مدیریت یک مشکل حاد
 • رسیدگی به امور ترخیص
 • بحث در رابطه با اهداف مراقبت
 • گزارش خبرهای ناگوار
 • تعامل با بیماران فراموشکار یا عصبی
 • ارائه مشاوره
 • تعامل با همکاران
 • رسیدگی به مشکلات رخ داده میان تیم مراقبتهای بهداشتی

عبور از این مراحل چندگانه به فرد کمک خواهد کرد تا بتواند به عنوان یک پزشک معتبر در کشور کانادا به کار مشغول شود و فعالیت خود را آغاز کند. توجه داشته باشید که افرادی که در کشور کانادا تحصیل کرده باشند نیز باید در آزمونهایی شرکت کنند تا موفق به ورود به بازار کار حرفهای شوند و در غیر این صورت پروانه اشتغال برای آنها صادر نمیشود.

با همه این تفاسیر، دانشجویانی که در کشور کانادا مشغولتحصیل پزشکی هستند، در طول دوره تحصیل خود برای شرکت در این آزمونها آماده خواهند شد و اطلاعات کافی در اختیار آنها قرار خواهد گرفت. افرادی که از خارج از کانادا برای کار در حوزه پزشکی اقدام میکنند، مستلزم معادلسازی مدرک خود هستند و در غیر این صورت شورای پزشکی کانادا اجازه فعالیت به آنها را نخواهد داد. در صورت تمایل به مهاجرت به کانادا، شما نیز میتوانید با ما در ارتباط باشید.

توجه داشته باشید که متخصصین عزیز می بایست مراحل دیگری را علاوه بر مراحل نامبرده در بالا طی نمایند. همچنین میتوایند از خدمات ما برای ثبت نام معادلسازی مدراک خود استفاده نمایید.

برای اطلاع از آخرین خدمات و محصولات ما از طریق شبکه های اجتماعی ما را دنبال نمایید.

با آرزوی بهترین ها برای پزشکان و متخصصان عزیز

در این مسیر همراهتان هستیم

پرشیا گلوبال

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
آمادگی آزمون معادلسازی مدرک پزشکی در کانادا

آزمون MCCQE بخش اول چیست؟

آنچه در این مطلب می خوانید لطفا” جهت آشنایی و بهرمندی از خدمات ما عضو کانال تلگرام ما به آدرس…

بیشتر بخوانید
انتخاب صحیح و ترجمه رسمی صحصح اسناد و مدارک

ریجکتی ویزا و اشکالات رایج در انتخاب و ترجمه رسمی مدارک و اسناد

آنچه در این مطلب می خوانید ریجکتی ویزا و ترجمه رسمی اسناد، درود و عرض ارادت خدمت همه همراهان عزیز…

بیشتر بخوانید
فرایند ارزیابی و معادلسازی مدارک متخصصین پزشکی در کانادا و اخذ پروانه طبابت

ارزیابی پزشکان متخصص در کانادا و راهنمای معادلسازی مدارک و فعالیت

آنچه در این مطلب می خوانید مقدمهلطفا” جهت آشنایی و بهرمندی از خدمات ما عضو کانال تلگرام ما به آدرس…

بیشتر بخوانید
question