پذیرش دکترا، پذیرش دکتریپذیرش دکترا، پذیرش دکتریپذیرش دکترا، پذیرش دکتری

فاکتورهای مهم اخذ پذیرش دکتری و بورسیه تحصیلی دکتری

۱۰ نکته کاربردی در درخواست پذیرش دوره های دکترا ، بورسیه تحصیلی دکترا خارج از کشور

نکات مهم برای آماده شدن اخذ پذیرش دکتری: ۱۰ نکته کاربردی در درخواست برای دوره های دکتری خارج از کشور

با مطالعه کامل این مقاله شانس خود را برای ورود به مقطع دکترا افزایش دهید

پذیرش دکتری، اپلای دکتراپذیرش دکتری، اپلای دکترا
پذیرش دکتری، اپلای دکترا

چند نکته مهم دیگر:

این نکات را جزو مهمترین جنبه ی بررسی خود در انتخاب دوره ای مناسب در مقطع دکترا قرار دهید. ابتدا، اطمینان حاصل کنید که دانشگاهی که تقاضای پذیرش را می فرستید در ردیف، سطح و حوزه تحقیقات و علایق شما تخصص می دهد.

سپس، این نکته را در نظر بگیرید که هرچند استادان راهنمای ( استاد سوپروایزر) متعددی در دانشگاههای مختلف وجود دارند، استراتژی اصلی انتخاب دکتری خود را جوری بچینید که از انتخاب و همکاری با اساتید راهنمای علاقه مند به سوابق مقاله ای و پژوهشی خود… تا مسیر بالقوه شغلی آینده در این تخصص… و تا انتخاب حوزه، ردیف و سطح تحقیقات و پروژه های دانشگاه مقصدتان همگی در یک مسیر، همسو و هم جهت هستند.

Phd / Professional Doctorate ؟

بدانید کدامیک از انواع دوره های دکترا را متناسب با روحیه و سوابق پژوهشی خود می بیند، دکتری تخصصی ( PhD) یا دکتری حرفه ای؟ تفاوتهای برنامه های مختلف دکترا را بدانید و با هم مقایسه کنید!

با توجه به اینکه اساتید راهنما بر اساس منافع تحقیقاتی خود بیشتر دانشجویان را انتخاب می کنند، موضوعات خود را، با تحقیق کامل پروفایل و سوابق تحقیقاتی اساتید، کاملا” همسو با علاقه استاد بیابید و یا در همان جهت قرار دهید که جریان تحقیقات استاد راهنما در حال حرکت و توسعه است. پس موضوع و الزامات پروپوزال خود را با دقت و وسواس تنظیم کنید. هرچه بیشتر حوزه تحقیقات قبلی خود را در حوزه تحقیقات استاد راهنما بیابید، موفقیت بیشتری در کسب یا اخذ پذیرش و بورس تحصیلی دورهای دکتری خواهید داشت.

تعیین منابع مالی تحصیل شما در مقطع دکتری

یکی از مهمترین عواملی تحصیل در دکتری هزینه های تحصیلی در این مقطع می باشد. تحقیق و بررسی عوامل مالی در انتخاب دانشگاه و مسیر تحصیلی دکتری بسیار تعیین کننده است، به شکلی که گاهی باعث می شود برنامه های دکترایی که جزو علائق خود انتخاب کرده اید را کنار گذاشته و به ته جدول علائق خود مراجعه و دانشگاه و دوره دکترایی را انتخاب کنید که احتمالا” برای شما در اولویت انتخاب هایتان نبوده و حتی علاقه زیادی به آن نداشته اید. بسیارند افرادی که به دلیل عدم گرفتن پذیرش تحصیلی یا بورسیه دکتری از دانشگاه های مورد علاقه شان، در مقاطع دکتری با اولویت پایین تر مشغول به تحصیل شده اند.

برای اینکه به یک انتخاب دقیقتر و مطمعن تر برسید، ابتدا باید به تحقیق و بررسی عوامل مختلف هزینه های تحصیل در دانشگاههای مد نظرتان بپردازید، همچنین شرکت در جلسات مشاوره یا رویدادهای آنلاین دانشگاهها ایده بسیار کار آمدی است. بعد از رسیدن به یک رقم تقریبی، حتما” با خانواده و یا افرادی که قرار است حامی مالی شما باشند مشورت کنید، حتما” این کار را زودتر و قبل از درخواست اخذ پذیرشتان انجام دهید. باید این موضوع را بدانید حتی برنامه های دکترا که شهریه را اخذ میکنند نیز رقابتی هستند و اکثرا” در تلاشند که کمترین هزینه ممکن را از دانشجویان مقطع دکتری اخذ کنند، به جرات میتوانم بگویم که هزینه تحصیلی آنها بسیار ناچیز و در مقایسه با دانشگاه آزاد اسلامی ایران بسیار اندک است. اما هزینه های واقعی شما هزینه های زندگی شما در کشور مطبوع است. البته باید هزینه های رفت و آمد و مسکن خورد خوراک وپوشاک و هزینه های جانبی دیگر مثل هزینه اخذ ویزا  را نیز در نظر داشته باشید. خلاصه اینکه حتی اگر شما موفق به اخذ یک بورسیه تحصیلی کامل با پوشش همه هزینه های تحصیلیتان شوید باز هم هزینه های را باید پرداخت کنید، میتوان هزینه های اخذ پذیرش و ویزا را از آن جمله شمرد.

همه بورسیه های تحصیلی در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد تأمین کننده هزینه های کامل تحصیلی دانشجویان این مقاطع نیستند. در خصوص بورسیه تحصیلی و کمک هزینه های تحصیلی مقاطع تحصیلات تکمیلی Scholarship & Bursaries Post.grad، این نگاه همگانی حکم فرما شده که بورسیه  های تحصیلی شامل هزینه های کامل شهریه، حقوق ماهیانه، هزینه های تحقیقاتی، مسکن، هرینه های رفت آمد و بلیط و ویزا و کمک هزینه های کامل زندگی یک محقق یا دانشجوی دکترا در دانشگاه مبدأ میباشد. اما در واقع این بستگی به نوع برنامه تحصیلی و سال تحصیل و صندلی خالی برای آن موقعیت تحصیلی دارد. بورسیه های تحصیلی مقطع دکتری به انواع بورسیه های کامل تحصیلی در دکترا (با رقابت پذیری بسیار بالا میان دانشجویان و محققان مختلف دنیا)، بورسیه های کامل شهریه، بورس نصف شهریه، بورس ربع شهریه دکتری و گاهی کمک هزینه های مختلف و موقعیتهای کاری، قرادادی و پروژه ای است که بستگی به شرایط علمی و سوابق تحقیقاتی و علمی شما داشته و همیشه گزینشی میباشند. در خصوص بورسیه های تحصیلی شهریه با درصد بالا همیشه مشروط به عملکرد دانشجو در ترمهای اول تحصیل میباشند.

لذا توصیه من به متقاضیان یا بهتر است بگویم داوطلبان دوره های دکتری با بورسیه کامل، نصفه یا کمک هزینه ها که قصد گرفتن بورسیه تحصیلی و پذیرش دارند این است که حتما” به طور کامل شروط لازم و معیارهای ورودی به این دوره ها را مطالعه کنند، خود را برای رقابت آماده کنند و در خصوص پروژه ها و پژوهشهای دانشگاه مقصد مطالعه کامل داشته باشند. در خصوص مهارت زبان خود را به سطح زبانی C رسانده باشند، در مقاطع قبلی به معدل الف دست یافته و مقالات علمی با ایمپکت بالا را در سوابق خود داشته باشند.  هرچند با داشتن معیارهای فوق باز هم پیدا کردن مقطع تحصیلی که کاملا” برای شما متناسب باشد کاری سخت می باشد.

شرایط مالی دانشگاههای مختلف در مقطع دکتری کاملا” متفاوت است و تنوع در دانشگاهها، خدماتشان، نوع برنامه های، و شیوه های مختلف جذب دانشجوی دکتری اطلاعات گسترده ای را در این حوزه ایجاد کرده و یافتن دوره دکتری متناسب با شرایط مالی وعملی شما کاری بسیار سخت و زمانبر میباشد.

در این خصوص اگر زمان برای شما مهم است حتما با ما مشورت کنید و این کار را به مشاور حرفه ای و متخصص بسپارید. تیم پرشیا گلوبال با همکاری اساتید مختلف در دانشگاههای مختلف دنیا، دسترسی بسیار سریع به اطلاعات به روز و آگاهی کامل با معیارها و فاکتورهای اخذ پذیرش تحصیلی با بورسیه ها و کمک هزینه های مختلف، شما را در رسیدن به مقصد تحصیلی دکتری مد نظرتان یاری می کند. در این خصوص می توانید خدمات و مراحل ویژه اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا را مطالعه نمایید.

PhD-تحصیل در مقطع دکتری، تحصیل در دکتراPhD-تحصیل در مقطع دکتری، تحصیل در دکتراPhD-تحصیل در مقطع دکتری، تحصیل در دکتراPhD-تحصیل در مقطع دکتری، تحصیل در دکترا

PhD-تحصیل در مقطع دکتری، تحصیل در دکترا_______________________________________

درخواست پذیرش دکترا یک فرایند مهم است، اما شما نمی توانید درخواست پذیرش دکتری را به راحتی انجام دهید. مشاوره، زمان و تلاشی که شما در حال حاضر به کار می گیرید مزایای زیادی داشته و سرعت شما را در موفقیت در ورود به دوره دکترا بیشتر میکند. در این پست مشاور تحصیلات تکمیلی خارج از کشور، احمدرضا توکلی، چک لیستی را برای متقاضیان رشته های دکتری خارج از کشور با اشاره به مهمترین نکاتی که دانشگاههای خارج از کشور در فرایند پذیرش دکترا در نظر می گیرند تهیه کرده است. اساتید همکار و همراه گروه پرشیا گلوبال همواره آماده ارائه خدمات مشاوره و اخذ پذیرش دکترا به داوطلبان دوره های دکترای خارج از کشور هستند.

________________________________________

استفاده از خدمات ویژه متقاضیان اخذ بورسیه دکتری و پذیرش دکتری 

شانس خود را برای ورود به مقطع دکترا افزایش دهید

چنانچه برای اخذ پذیرش دکتری و یا بورسیه تحصیلی اقدام می کنید، و یا قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا خارج از کشور را دارید تماس گرفته و از پکیج خدمات منحصر به فرد اخذ پذیرش دکترای ما برای شرکت در دوره های مختلف دکتری خارج از کشور بهره مند شوید.

(لطفا” قبل از تماس مراحل مختلف خدمات اخذ پذیرش دکتری را مطالعه نمایید.)

مشاوره اخذ پذیرش تحصیلی دکترا، بورسیه های تحصیلی دکتری و تحصیل در مقطع دکتری خارج از کشور. برای انتخاب و تحصیل در دوره های مختلف دکتری و پذیرش دوره های بورسیه دکترا تماس بگیرید. قبل از تماس مراحل پکیج خدمات ویژه پذیرش دکترا را مطالعه کنید. مشاوره ویژه و خدمات به متقاضیانی که مترصد شرکت در دوره های دکترای حرفه ای و PhD می باشند.

________________________________________

اگر شما دانشجوی  سال آخر کارشناسی یا کارشناسی ارشد هستید، اکنون زمان مناسبی است که کمی از وقت خود را صرف برنامه ریزی برای انتخاب دانشگاه، کشور مقصد به منظور ورود به دوره فوق لیسانس یا دکترا و طی فرایند درخواست پذیرش فوق لیسانس یا دکترا و انتخاب دوره ای متناسب با شرایط علمی و مالی خود داشته باشید. شما ممکن است از متقاضیانی هستید که شاغل، متاهل بالای ۳۰ یا ۴۰ سال دارید، در هر صورت برای عبور از این شرایط به یک برنامه ریزی دقیق و به موقع نیاز خواهید داشت.

اخذ پذیرش تحصیلی، الاالخصوص در مورد دوره های دکتری بسیار دلهره آور و پیچیده تر از دوره های دیگر میباشد، و اگر با موسسات اعزام دانشجو نیز تماس بگیرید اکثرا” مورد مناسب شرایط شما را پیدا نکرده و یا به شما دوره های فوق لیسانس را پیشنهاد میدهند، اما کمی صبور باشید و از مشاوران تحصیلی نیز مشاوره بگیرید، مشاوران تحصیلی از مشاوران اعزام دانشجو متفاوت هستند، زیرا آنها شرایط علمی و مالی شما را در نظر میگیرند و به شما بهترین انتخاب را پیشنهاد میکنند، و این در حالیست که مشاورین اخذ پذیرش تنها برای شما فرایند پذیرش را انجام میدهند. در ادامه به چند نکته مهم در خصوص شروع فرایند اخذ پذیرش دکتری و آغاز درخواست خود به دانشگاه هدف را پیشنهاد میکنم.

# ۱ شروع زود هنگام!

در حالی که اکثر مهلت دانشگاهها برای ارسال درخواست های پذیرش دورههای دکترا به پیش از دو ترم تحصیلی ختم میشوند با این حال هنوز نمیشود دقیقا” گفت مهلت دانشگاهها برای ثبت درخواستها تا چه زمانی است. برای این منظور اطلاع زودتر از موعد از اینکه آیا مهلت درخواست برای برنامه دکترای مد نظر شما در تاریخ خاصی باز و بسته می شود یا در طول سال همیشه امکان ارسال درخواست برای پذیرش باز است، نیاز به آشنائی با این مهلتها و تاریخ های شروع پذیرش درخواست متقاضیان دکترا دارد. آنچه که در بیشتر دانشگاهها مرسوم است دو دوره زمانی قبل از شروع ترمها امکان ارسال درخواستهای دکتری باز میشوند، از ماه از ژانویه تا می یا جون و از از جولای تا نوامبر، هرچند در برنامه های بورسیه و فرصتهای مطالعاتی و پروژه های تحقیقاتی و مطالعاتی، ممکن است هر تاریخی را به داوطلبان دکتری و فوق دکتری اعلام کنند.  پس حتما” قبلا” و تا قبل از شروع دوره دکتری خود، تحقیق و مشاوره خود را در این مورد شروع کنید. با توجه به شرایط ویزایی که برای ایرانیان پیش آمده، پیشنهاد ما این است که ماهها قبل از این تصمیم تحقیق خود را شروع کنید و یا رزومه و شرایط خود را برای یک مشاور بفرستید.

اطمینان حاصل کنید که همه دورههای مختلف و بلقوه دوره های دکترای خود را در نظر گرفته اید. پذیرش تحصیلی یکی ازوقت گیرترین فرایندهاست لذا شما نمیتوانید فقط یک دانشگاه را درنظر بگیرید و وقت خود را صرفا” برای یک برنامه دکتری بگذارید. چون همه درخواستهای شما با موفقیت مواجه نمیشوند، و حتی ممکن است در جریان اخذ ویزای خود دچار مشکل شوید، این بدلیل محدودیت تعداد جذب دانشجویان دکترا و برنامه های تحقیقاتی دانشگاهاست و مشکلات اخذ ویزا که فرایندی کاملا” مجزاست.

نکات بسیاری در این جابجایی وجود دارد که از تهیه مدارک تحصیلی و ریز نمرات، تا ترجمه مدارک و انتخاب رشته متناسب و تهیه رزومه و سی وی و انگیزشنامه و معرفی نامه ها از استاتیدتان همه و همه نیاز به صرف وقت و دقت دارند که نمی توانید آنها را در یک دوره یک ماهه به سرانجام برسانید.

# ۲ در چه حوزه ای از دکتری تخصصی و حرفه ای می خواهید درجه دکترای خود را بگیرید؟!

اگر برای گذراندن دوره دکتری خود مصمم هستید، مطمعنا” تا اکنون به اینکه در چه موضوعات و حوزه تحقیقاتی میخواهید دوره خود را بگذرانید فکر کرده اید. اما اینکه چند هفته را دقیقا” به این موضوع فکر کنید که چه حوزه هایی برای شما جالب و جزو علایقتان هستند، به شما در تصمیمتان کمک بیشتری میکند و تنها شور حال اولیه برای این موضوع کافی نیست. توجه داشته باشید که این موضوع از آن جهت مهم است که میتواند تا یک دهه آینده برای شما هم آب و هم نان باشد، یعنی اینکه نه تنها شما دارای درجه دکترا میشوید بلکه مسیر زندگی و کار خود را نیز مشخصتر میکنید، پس به اندازه کافی برای انتخاب حوزه تخصصی خود وقت بگذارید و در حین انتخاب حوزه های تحقیقاتی و پژوهشی پیشنهادی دانشگاهها دقیقا” بدانید کدام یک از این حوزه ها جزو علایق شما هستند!

اطمینان حاصل کنید که نه تنها در مورد چگونگی طرح علمی دکترا و جالب بودن تئوریک یک موضوع خاص در سطح دکتری تصمیم گرفته اید، بلکه جنبه های عملی تحقیق آن را در نیز در نظر گرفته اید.

اگر شما از دانش آموختگان علوم یا مهندسی هستید، فکر کنید که آیا می خواهید با شرکت در پروژه های تحقیقاتی دکتری، دستهایتان را در آزمایشگاه و کارگاه کثیف کنید یا بر اصول نظری و مفهومی آن تز کار کنید. و آیا ترجیح می دهید در محوطه دانشگاهی و کتابخانه ها باقی بمانید، یا آیا می خواهید زمان بیشتری را در تحقیقات میدانی صرف کنید؟

اگر فارغ التحصیل هنر، علوم انسانی یا علوم اجتماعی هستید، باید تصمیم بگیرید که چگونه تئوری و عمل را به طور متعادل پیش میبرید. آیا می خواهید روی خلاقیت بیشتری تمرکز کنید؟ آیا ترجیح می دهید با افراد مستقیما ارتباط برقرار کنید تا نظرات و تجربیات خود را بررسی کنید و یا اینکه میخواهید روی سوابق و مطالب تحقیقاتی موجود کار کنید؟

# ۳ صرف زمان کافی برای تحقیق در مورد استاد راهنمای بالقوه

تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسی قرار است تا در دوران دکتر با شما کار کند می تواند مهمترین تصمیم شما در این مرحله باشد. بنابراین به مرور زمان، فرد یا افرادی را که ممکن است توانایی نظارت بر طرح تحقیقاتی و پروژه شما را داشته باشند مورد شناسایی قرار داده و برای اینکار به طور جداگانه ماهها و هفته ها وقت صرف کنید. صرف این زمان برای این مسئله است که هر داوطلب دوره دکترا به تنهایی نمیتواند همه معیارهای پذیرش استاد راهنما را پاس کرده، چرا که به خاطر پروژه های متنوع دانشگاههی که اساتید دانشجویان خود را انتخاب میکنند، در دوره های پژوهش محور نیز داوطلب نمیتوانید همه معیارها را چه از لحاظ علمی و چه از لحاظ زبانی داشته باشد، و باز هم به علت تعداد داوطلبان و محدودیت تعداد صندلی در هر دوره نمیتواند متضمن پذیرش تحصیلی شما باشد. در خصوص یافتن استاد راهنمای مناسب، و تحقیق در خصوص حوزه های پژوهشی و آزمایشگاههی همسو و همجهت با رزومه خود با ما جلسه مشاوره داشته باشید.

آیا آنها یک دانشگاه علمی هستند یا مرکز تحقیقاتی وابسته به دانشگاه یا کلا” یک موسسه تحقیقاتی هستند که به تازگی مجوز دوره های دکتری را گرفته اند؟ در بسیاری از موارد بورسیه تحصیلی دکتری برنامه های مشترک دکتری بین مراکز تحقیقاتی و دانشگاهها دیده میشوند، که اکثرا” از مراجع قانونی ایران ( وزارت علوم و وزارت بهداشت) رد شده میباشند. پس این سوال را نیز درنظر بگیرید که آیا مخواهید دانشگاه یا مرکز مورد نظر مورد تائید وزارت بهداشت یا وزارت علوم باشد یا نه؟ اینکه آیا آنها گروه پژوهشی خود را به تازگی تشکیل داده اند یا سوابق طولانی را ثبت کرده اند؟ سوابق انتشارتی آنها در ژورنالهای علمی چیست؟ آیا آنها نظارت زیادی بر سایر دانشجویان دکترا دارند یا اینکه این خود شما هستید که طرح یا پروژه خود را پیش می برید؟ آیا استاد راهنمای شما یک نفر است یا قرار است تحت نظارت یک گروه علمی و مجموعه ای از اساتید کار کنید، آیا قرار است در طول دوره استاد راهنمای شما عوض شود یا اینکه تا پایان یک استاد راهنما شما را همراهی خواهد کرد، آیا استاد راهنمای مد نظر از روابط اجتماعی نزدیکی با شاگردانش برخوردار است یا نه؟ آیا می توانید با یکی از دانش جویان فعلی یا آینده تحت نظارت اساتید راهنما صحبت کنید؟ آیا می توانید با خود استاد راهنما صحبت کنید و در مورد پیش نویس پروژه یا طرح دکتری خود صحبت کنید؟

در واقع، تحقیق در مورد سوپروایزرتان ( استاد راهنمایتان) نمی تواند آسان باشد، زمان، حوصله و دقت زیادی میطلبد، تصور کنید روزانه اساتید راهنما صدها ایمیل از متقاضیان مختلف دکتری از کشور خود و از سراسر جهان دریافت می کنند. تصور بر این است که این ازدحام فقط برای رشته های مهندسی و علوم است، درحالیکه واقعیت این است که  تعداد دانشجویان هنر و علوم انسانی در کشورهای مختلف جهان حتی بیشتر از تعداد مهندسین و فارغ التحصیلان در دنیاست. اما نا امید نباشید، هنوز می توانند استاد راهنمای بالقوه مناسب خود را در دانشگاه انتخابی خود بررسی کنید. این نکته را فراموش نکنید که اساتید راهنما تنها به سوابق تحصیلی و تحقیقاتی و مدارک زبانی صرف متقاضی اکتفا نمی کنند. در بیشتر ارزیابی های دانشگاهها، اسایتد راهنما چهل درصد گزینش خود را به ارتباط گرفتن دانشجو اختصاص میدهند که از مکاتبات شما، مصاحبه و حتی صحت زبانی شما در رزومه و انگیزه نامه شما خود را نشان میدهد. نکته مهم دیگر اینکه اگر با چند متقاضی دکترای دیگر به یک امتیاز برسید همیشه انتخاب خود را از گروههایی انجام میدهند که از جنسیت و نژاد کمتر در پروژه های خود استفاده میکنند. با این همه، واقعا مهم نیست که یک دانشگاه جزو بهترین دانشگاههای دنیاست، اگر کسی وجود نداشته باشد که بتواند پروژه شما را نظارت کند شما زمان زیادی را بیهوده برای مطالعه نحوه و معیارهای پذیرش صرف کرده اید. شما صرفا” نیز نباید به دنبال همسویی علاقه خود با اساتید راهنما باشید زیرا بعد از ورود به برنامه دکتری متوجه میشوید که آنچه که از سوی ناظر دکتری خود و نوع پشتیبانی که فکر می کنید پروژه شما نیاز دارد دریافت نمیکنید مسیر خود را اشتباه انتخاب کرده اید و برای شما احتمالا شانسهای بهتری بوده است. پس در مورد انتخاب استاد راهنمای خود به دقت و موشکافانه مطالعه کنید و یا از تجربیات مشاورین مجرب کمک بگیرید.

# ۴ در مورد زندگی غیر دانشگاهی خود نیز تحقیق کنید

بدیهی است که دکترا زمانی ایده آل برای پیروی از علاقه های علمی و تخصصی تان، این دروه میتواند زمانی مناسب برای گسترش شبکه ارتباطاتتان با سایر متخصصان در حوزه خود باشد. شناخت سایر دانشگاهیان و اساتید هم رشته ای شما میتواند آغاز اتصال به شبکه حرفه های یک زمینه علمی در حوزه خودتان باشد.

اما شما غیر از مطالعه و تحقیق و در طول ۳ تا ۴ سال دکترای خود به انجام کارهای دیگری نیزمی پردازید که به تحقیقات شما مربوط نیستند. در نظر داشته باشید که تصمیماتی را اتخاذ کنید که جنبه های دیگر زندگی شما را به عنوان یک دانشجوی دکترا تحت تاثیر قرار می دهند.

به عنوان مثال، انتخاب دانشگاه و شهر و کشوری که قرار است دوره دکترا را در آن بگذرانید شامل هزینه های متقاوت و سبک زندگی متفاوت از یک سو و تاثیری متفاوت بر روی روند تحصیل و ارتباطات شما خواهد داشت. اگر به رفتن به یک شهر جدید برای دکترای خود فکر می کنید مطمئن باشید که زندگی شما نیز در کنار تحصیلاتان لذت بخش و مطابق سلایق شما باشد، و تغییرات قابل ملاحظه ای در زندگی اجتماعی و سبک زندگی خود نداشته باشید. شما باید در طول دوره دکترای خود شاد و پایدار باشید. کسانی که به هر قیمتی حاضرند تحصیل خود را فقط شروع کرده باشند قابل فهم نیستند، چرا که وارد یک فرایند فرسایشی و خسته کننده خواهند شد و نه تنها برروی تحصیلاتشان تاثیر میگذارد بلکه ممکن است سلامت خو را نیز به خطر بیندازند.

#۵ تحقیق و بررسی بیشتری انجام دهید

تنها به انتخاب مشاورین تحصیلی یا مشاورین اعزام دانشجو قناعت نکنید. مطمعنا”، شروع دوران دکترا به معنای پذیرش یک خانه  محل کار جدید است. این به این معنی است که شما باید از دانشگاه و شهر جدید خود در سطح شخصی و حرفه ای لذت ببرید. بهترین راه برای اطمینان از این موضوع این نکته است که آنها را خودتان شخصا” چک کنید!

یکی از بهترین راهها بررسی رویدادهای معرفی دانشگاههاست که به صورت آنلاین برگزار میشوند و این روزها به صورت زنده نیز از طریق صفحه اینستاگرام دانشگاهها یا اداره امور بین المللی و ترویج و تبلیغ دانشگاه یا روابط عمومی دانشگاهها برگزار می شوند. تاریخ این رویدادها اکثرا” قبل یا درحین دریافت درخواستهای پذیرش از طرف دانشجویان دکتراست. اما در مواردی نیز که توان سفر به کشور و دانشگاه هدف را دارید ، تنها برای بازدید از دانشگاه و پیاده روی سریع در اطراف مرکز شهر بررسی خود را به اتمام نرسانید. مواردی بوده که متقاضی ما خود برای دیدن محل تحصیل و کار خود اقدام به سفر کرده است و از ما خواسته که بررسی کنیم که آیا میتواند به صورت غیر رسمی به آزمایشگاه یا فضای کاری آینده خود مراجعه کند، که با فرستادن ایمیل بررسی و امکان بازدید را برای وی محیا کرده ایم.

بسیاری از استاتید راهنما خوشحال خواهند شد شما را ملاقات کنند و شما را با پروژه های خود آشنا کنند! در هر صورت ، با رقابتی که در دوره دکتری وجود دارد ارتباط نزدیک و رودررو با استاد راهنما تاثیر بسیار زیادی در گزینش شما خواهد داشت تا اینکه تنها به صورت ایمیل و از راه دور باشد.

دکتری، درخواست دکترا، اپلای دکترادکتری، درخواست دکترا، اپلای دکترا
دکتری، درخواست دکترا، اپلای دکترا

اگر به دنبال مشاوره دکترای بیشتری هستید با ما تماس بگیرد.

# ۶ تمام وقت و انرژی خود را صرف یک دانشگاه و پروژه نکنید

احتمالا” همان جایی را که همیشه به آن فکر میکرده اید یافته اید، احساس خوبی به این دوره در این کشور، شهر و دانشگاه و دانشکده دارید، پروفایل اساتید دانشگاه و رزومه پژوهشی آنها شما را جذب خود کرده است. اما کمی صبر کنید، زیرا این اشتباه به مثابه مثال انگلیسی ” همه تخم مرغ ها را دریک سبد قرار دادن است”. هرچند در ابتدا پیگیری چندین برنامه دکترا با هم کاری سخت بنظر می رسد، اما برای اطمینان خاطر بررسی برنامه های دکترای دیگر دانشگاهها و دانشکده ها، در مکانهای مختلف با تاریخ ها و مهلتهای مختلف اپلای کاری منطقی تر است. اگر بهترین مقصد دکترای خود را در آمریکا یا کانادا می بینید، برای دانشگاههای اروپایی و حتی آسیایی نیز اپلای کنید. اینکار نه تنها فرصتهای بیشتری را پیش روی شما میگذارد، این اطمینان را نیز به شما می دهد که در چه رتبه و تراز علمی قرار دارید. قطعا” جواب مثبت از چندین دانشگاه و استادهای راهنما از نقاط مختلف دنیا به شما اعتماد بیشتری به ادامه راهتان می دهد.

از سوی دیگر، اطمینان حاصل کنید که هرگز در دانشگاههایی که قصد جدی در انتخاب آنها را ندارید اپلای نکرده اید. چون شما را در وضعیتی ناخواسته قرار میدهد که ناچار به گذراندن دوران دکترای خود در دانشگاهی خواهید بود که هرگز به طور جدی روی آن فکر نکرده بوده اید، و شاید به ناچار یکی از آنها را قبول کنید.

# ۷ از خودتان بپرسید که چه نوع برنامه دکتری مورد علاقه شماست

گزینه های متفاوت و متعددی از دکترا وجود دارد – برنامه های دکترا با موضوعات مطروحه کاملا” متفاوت و متنوع با فرایندهایی پژوهشی که ممکن است برای شما مناسب و جالب نباشد.

طرحها و پروژه های دوره های دکترای هنر یا علوم انسانی می توانند زمان زیادی را از شما صرف انجام کارهای آرشیوی و کتابخانه ای کنند، یا اینکه شما را مجبور به بررسی مجدد موضوعات شناخته شده مرتبط کنند.

پروژه ها و طرحهای دکترای علمی یا مهندسی می تواند بسیار انعطاف پذیر باشند، با آزادی عمل برای ادامه تحقیقات در موضوعات خاص خود شما. یا می تواند بیشتر ساختاری بوده ، با الزاماتی کامل برای تکمیل دوره های چرخشی خاص در انجام تحقیقات در آزمایشگاه های مختلف (یا قسمت های مختلف یک آزمایشگاه خاص).

بعضی از پروژه ها و طرحهای دکتری الزاما” شامل مسئولیت های رسمی تدریس و آموزش هستند، بعضی دیگر از دوره ها این نوع فعالیتها را به عنوان یک فرصت حرفه ای تخصصی ارائه می کنند و آنرا برای دانشجویان مقطع دکترا به صورت انتخابی در نظر می گیرند. بعضی از دانشگاه ها دستورالعمل های ویژه ای برای دانشجویان دکترا دارند، از جمله نحوه کار با اساتید راهنما و اهدافی که برای ملاقاتهای علمی و حرفه ای با آنها تعیین شده اند.

در همه حالات موارد انتخابی و الزامی در هر برنامه دکتری در نظر گرفته شده است که باید مورد بررسی دقیق شما قرار گیرد، و این در حالیست که باید اطمینان حاصل کنید که کاملا” واقفید که چه خواسته ای دارید.

# ۸ آز آمادگی کامل خود برای دوره دکتری اطمینان حاصل کنید

مقاطع قبلی تحصیلی شما می بایست شما را تا حدودی برای دوره دکترا آماده کرده باشد. باید بدانید آیا از لحاظ تحصیلی و آکادمیکی برای دکترا واجد کامل شرایط هستید، در بیشتر موارد اینکه با روشهای تحقیق در رشته خود آشنا باشید و مهارتهای لازم را کسب کرده باشید شما را در میانه راه دکترا دچار مشکلات نخواهد کرد. تحقیقات پیشرفته تر در دوره دکتری می تواند نیاز به آموزش یا مهارت خاصی داشته باشد. بهتر است این موضوع را با تماس با دانشجویان دوره دکترا در رشته خود بررسی کنید که کدام یک از تجربیات و مهارتهای قبلی در حوزه تحقیقاتی شما جزو الزامات پذیرش یا طول دوره دکترا میباشد.

کمیته پذیرش تمامی درخواستهای پذیرش دکترا را به صورت فردی بررسی می کند. و در کنار مدارک تحصیلی قوی در دوران کارشناسی و کارشناسی ارشد شما، اهداف روشن و مشخص در انتخاب تخصص مد نظرتان، و معیارهای متعددی را با توجه به تخصص دکتری در نظر میگیرد، که پیش از اقدام به درخواست پذیرش دکتری باید مد نظر قرار دهید. به عنوان مثال متقاضیان دوره های دکترای مدیریت باید بدانند که آیا میخواهند در تخصص حسابداری، مالی و سرمایه گذاری، سیستم های اطلاعاتی، تجارت بین الملل، مدیریت، بازاریابی، تولید و عملیات، زنجیره تامین و فناوری کسب کار و تخصص های دیگر … ادامه تحصیل داده و چه مدارک و معیارهای مد نظر کمیته پذیرش است.در کنار مدارک قوی، باید معیارهای کمیته پذیرش دکترا را کامل برآورده کنند. تجربه کار در دنیای واقعی، و سوابق شغلی و تجربی، اهداف صریح، شفاف و مشخص که معمولا” در انگیزه نامه بیان می شوند، تواناییهای مدیریتی، فکری، و تواناییهای رهبری و مدیریت، مهارتهای ارتباطی بین فردی و سازمانی، انگیزه ، بلوغ و تعهد به تخصص انتخاب شده، و حتی سابقه مشارکت در فعالیتهای اجتماعی میتواند یک امتیاز باشد. در کنار مدارک آزمون زبان انگلیسی اینکه IELTS یا TOEFL و یا مدارک معادل دیگر با چه نمره ای مد نظر میباشد. برای رشته دکتری مدیریت در کمترین سطح دانشگاههای پذیرش کننده، برای IELTS کمتر از ۵.۵ و برای TOEFL کمتر از ۸۸ در نظر گرفته نمی شوند، مدارک دیگری چون GMAT یا GRE  که معمولا” در این دو مورد آخر مدارک ارائه شده کمتر از ۸۰ درصد کل نمره آزمون را ارزیابی نمی کنند و معمولا” کمیته پذیرش دکترا آنها را در لیست بررسی قرار نمی دهد. لذا یک داوطلبین دوره های دکتری مدیریت باید بداند به چه مدارک و معیارهایی برای ورود به دوره دکتری مد نظر خود نیاز دارد و آیا برای ورود به این مرحله تحصیلی از تمامی مدارک و منابع برخوردارند یا نه!؟ 

در دوران دکترا کمترین سطح زبانی پیش نیاز پذیرش برای اکثر دانشگاههای معتبر دنیا سطح زبانی C می باشد، معادل آیلتس IELTS 7 و TOEFL 100 تافل و نمرات شما معمولا” در مهارتهای speaking , Listening  نباید از خود ۷ کمتر باشد، و در مجموع در بقیه مهارتها کمتر از ۶.۵ IELTS نداشته باشید. با این حال دانشگاههایی هم هستند که برای دوران دکتری خود مدارک زبانی با سطح B را نیز قبول دارند، مواردی هم وجود دارند که خود مدارک زبانی و ارائه آنها شرط لازم نیست اما دانش زبانی و مهارتهای ارتباطی شما نباید از متوسط زبانی پایین تر باشد. اگر قصد گرفتن بورس تحصیلی دکترا را دارید مطمئنا” نیاز به نمرات زبان سطح C یا بالاتر دارید. اگر هنوز به نمره زبان مد نظر خود دست پیدا نکرده اید و تلاشهای چندین باره شما به ثمر ننشسته است، حتما” در کلاسهای آیلتس ما شرکت کنید. جهت شرکت در کلاسهای آمادگی آزمون IELTS و رزرو صندلی خالی کلاسهای خصوصی و نیمه خصوصی کسب نمره ۷ IELTS تماس بگیرید.

غیر از مهارتهای زبانی که از الزامات اصلی تحصیل در دوران دکترا است، شما به مهارتهای دیگر نیز نیاز خواهید داشت.به عنوان مثال، گاهی از دانشجویان علوم زیستی انتظار می رود که حداقل یک دوره ۳ ماهه تجربه آزمایشگاهی را قبل از اینکه اقدام به تکمیل فرمهای درخواست دوره دکتری را بکنند گذرانده باشند یا جزو سوابق کاری و پیشین خود در رزومه آکادمیک خود داشته باشند. هر چند ممکن است این تجربیات و مهارتها را به عنوان بخشی از تحقیقات دوره کارشناسی ارشد خود بدست آورده باشید (به خصوص اگر کار آزمایشگاهی را به عنوان بخشی از پایان نامه خود تکمیل کرده باشید). اما اگر آمادگی لازم را برای ورود به گروههای تحقیقاتی یا پروژه ها نداشته باشید، در خصوص علاقه و انتخاب خود در دوره دکتری مد نظر دچار مشکل خواهید شد و نهایتا” یا باید حوزه و خط تحقیقاتی دیگری را برای دوره دکترای خود انتخاب کنید و یا به کسب مهارتهای لازم و اضافه کردن آن سوابق در رزومه آکادمیک خود اقدام کنید. بنابراین قبل از درخواست دکتری خود آمادگی لازم را برای برنامه PhD  که اقدام میکنید داشته باشید.

# ۹ در موارد مختلفی که ابهام وجود دارد سوال بپرسید

اگر تا کنون در کشور دیگری تحصیل نکرده اید باید بدانید که در روند درخواست دکترای خود افراد بسیار زیادی با تخصصهای مختلف در سر راهتان حضور دارند. مشاوران تحصیلی، مشاوران پذیرش تحصیلی، مشاوران اخذ ویزا، استادان کنونی دانشگاه شما، سایر دانشگاهیان و افرادی که در طول تجربه کار آزمایشگاه، یا گذراندن پروژه و طرح خود ملاقاتشان کرده اید، اساتید راهنما، یا اساتیدی که معرف شما هستند، رئیس دانشکده تحصیلات تکمیلی یا مراکز تحقیقاتی، از دانشگاه مبدا تا دانشگاه مقصد که به آنها درخواست پذیرش می کنید، کارمندان بخش پذیرش، کمیته علمی و آموزشی دانشگاه مبداء و بسیاری دیگر…

اکثر این افراد خوشحال خواهند شد تا به شما کمکی کرده باشند تا یک برنامه ریزی موفق را با هم برای اخذ پذیرشتان عملی کنند. اطمینان حاصل کنید که بسیاری از سوالات خود را مربوط به دوره دکترا مد نظرتان، دانشگاه و حوزه تحقیقاتی یا نوع برنامه دکتری که میخواهید بگذرانید را پرسیده اید. با وجود ابهامات در خصوص دوره مد نظرتان ممکن است اصلا” درخواست پذیرش شما با موفقیت دنبال نشود و به سرانجام نرسد. مجموعه سوالات شما نه تنها به شما در اتخاذ تصمیمی درست کمک میکند بلکه باعث میشود که مشاوران تحصیلی شما تصویر صحیحتری از آنچه متناسب شما و قابلیتهای شماست نیز داشته باشند.

# ۱۰ صرف زمان بیشتر روی درخواست دکترای مهمتر و متناسبتر!

به نظر واضح و مبرهن است، اما این احتمالا مهم ترین بخش مشاوره پذیرش دکترا است که هر کسی می تواند به شما بدهد!

اگر به طور کافی زودتر شروع به طی مسیر اقدام پذیرش دکترا کنید، به طور حتم زمان زیادی برای فکر کردن در مورد درخواستهای پذیرش خود دارید و از تحقیق و آمادگی بیشتری که انجام می دهید برای انتخاب صحیحتر دوره دکتری بهره میبرید.

آیا زمان کافی برای تحقیق و تماس با استاد راهنمای خود و یا حتی بازدید از دانشگاه مورد نظر خود گذاشته اید؟ از شاخصهای ویژه و تمرین برای توضیحات خود که چرا شما برای این دوره دکتری و کار با استاد راهنمای خود مناسب هستید استفاده کنید.

آیا شما به دنبال فرصت های بیشتر برای آماده شدن تحقیق دکترای خود گشته اید؟ آنها را ذکر کنید و نام ببرید.

آیا شما پروژه ها، حوزه های و خطوط تحقیقاتی، طرحهای و برنامه های تحقیقاتی و آکادمیک مختلف دکتری را با دقت مقایسه کردید؟ نشان دهید که به این فرایند فکر کرده اید و بر اساس این قیاسها و تحقیقات تصمیم خود را برای درخواست پذیرش این دکترا عملی ساخته اید.

مهمتر از همه، اطمینان حاصل کنید که زمان زیادی را برای نوشتن بیانیه شخصی، انگیزش نامه و پیشنهاد تحقیق (پروپوزال) و همچنین ارتقاء رزومه خود صرف کرده اید. مطمعنا” اولین تاثیرات شما با خواندن این مدارک گذاشته میشود. مطمئن شوید آنها را از نظر صحت زبانی تحصیح و ویرایش کرده اید، از چند نفر از افراد متخصص بخواهید آنها را بخوانند و برای شما ویرایش کنند. بسیاری از اساتید که شما را پذیرش نمی کنند با دیدن این مدارک نظر خود را راجع به اینکه آیا شما به راحتی ارتباط برقرار می کنید یا نه و به اندازه کافی دقیق و منضبط هستید می دهند. با خواندن رزومه، پروپوزال یا انگیزه نامه ، و در صورت دیدن اشکالات گرامری و زبانی آنها را ویرایش کنید و یا از مشاورین در این زمینه کمک بگیرید.

از طریق افرادی که اعتماد می کنید، بازخورد زیادی کسب کنید و سعی کنید از آنها در این راه کمک بگیرید.

اگر به مصاحبه دکترای خود دعوت شدید، در مورد سوالاتی که ممکن است از شما پرسیده شود، فکر کنید و حتما” چند جلسه تمرینی را بگذرانید، مصاحبه های پذیرش دکتری معمولا” چهل درصد از کل فرایند ارزیابی شما را در پذیرش دکتری در بر میگیرد.

چند نکته مهم دیگر:

این نکته را جزو مهم ترین جنبه ی تحقیق خود برای انتخاب یک دوره مناسب دکترا قرار دهید. در ابتدا، اطمینان حاصل کنید که دانشگاهی که تقاضای پذیرش می دهید در جریان تحقیقات و علائق شما تخصص میدهد.

در حالی که بسیاری از استادان راهنمای خوب در دانشگاههای مختلف وجود دارند، استراتژی اصلی انتخاب خود را جوری بچینید که یکی از اساتید راهنما را که علاقه مند به خط کاری و حوزه تحقیقات شما می باشد را انتخاب کنید.

با توجه به اینکه اساتید راهنما بر اساس منافع تحقیقاتی خود بیشتر دانشجویان را انتخاب می کنند، موضوعات خود را، با تحقیق کامل پروفایل و سوابق تحقیقاتی اساتید، کاملا” همسو با علاقه استاد بیابید و یا در همان جهت قرار دهید که جریان تحقیقات استاد راهنما در حال حرکت و توسعه است، پس موضوع و الزامات پروپوزال خود را با دقت و وسواس تنظیم کنید. هرچه بیشتر حوزه تحقیقات قبلی خود را در حوزه تحقیقات استاد راهنما بیابید، موفقیت بیشتری در کسب اخذ پذیرش و بورسیه تحصیلی دوره دکتری خواهید داشت.

________________________________________

استفاده از خدمات ویژه متقاضیان اخذ بورسیه دکتری و پذیرش دکتری 

شانس خود را برای ورود به مقطع دکترا افزایش دهید

چنانچه برای اخذ پذیرش دکتری و یا بورسیه تحصیلی اقدام می کنید، و یا قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا خارج از کشور را دارید تماس گرفته و از پکیج خدمات منحصر به فرد اخذ پذیرش دکترای ما برای شرکت در دوره های مختلف دکتری خارج از کشور بهره مند شوید.

(لطفا” قبل از تماس مراحل مختلف خدمات اخذ پذیرش دکتری را مطالعه نمایید.)

مشاوره اخذ پذیرش تحصیلی دکترا، بورسیه های تحصیلی دکتری و تحصیل در مقطع دکتری خارج از کشور. برای انتخاب و تحصیل در دوره های مختلف دکتری و پذیرش دوره های بورسیه دکترا تماس بگیرید. قبل از تماس مراحل پکیج خدمات ویژه پذیرش دکترا را مطالعه کنید. مشاوره ویژه و خدمات به متقاضیانی که مترصد شرکت در دوره های دکترای حرفه ای و PhD می باشند.

________________________________________

احمدرضا توکلی

مشاوره پذیرش تحصیلی و مهاجرت

Sources & References: منابع

Find-PhD & PhD-Portal & Top-Universities

Scholarship & Bursaries  & international-scholarships

درباره admin

Immigration & Visa Consultant

۲ دیدگاه در “فاکتورهای مهم اخذ پذیرش دکتری و بورسیه تحصیلی دکتری

  1. سلام.اگر بخاهیم برای بورسیه امریکا در مقطع دکترا اقدام کنیم ولی معدل کارشناسیم ۱۳.۸۵ باشه.هیچ امیدی نباید داشته باشم که منو پذیرش کنند؟حتی اگر در مقطع دکترا خیلی قوی عمل کنم؟خواهش میکنم جوابمو بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.