دوره های IELTS-Gmat-TOEFL-GRE

آزمونهای استاندارد زبان انگلیسی‌

 

TOEFL:


[idpay_cf7_result]

جهت درخواست ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور، گذراندن یک سری آزمونهای استاندارد لازم می‌باشد. در این سری از مقالات قصد داریم که راجع به آزمونهای استاندارد زبان انگلیسی مختصری توضیح دهیم. در این مقاله به معرفی‌ آزمون تافل (TOEFL) خواهیم پرداخت.

آزمون TOEFL (در کنار IELTS) به گونه ای طراحی شده است که بتواند توانایی و مهارت شخص امتحان دهنده را در قالب یک امتحان جامع ارزیابی کند و این توانایی را تحت یک سری نمره گزارش دهد. این آزمون توسط یک موسسه به نام ETS برگزار میشود و دارای مدل‌های مختلفی‌ می‌باشد: امتحان نوع کتبی‌ (Paper-based TOEFL)، نوع کامپیوتری (Computer-based TOEFL)، و نوع اینترنتی (internet-based TOEFL). در اینجا و با توجه به همه گیر شدن نوع اینترنتی این آزمون، ما نیز توجه خود را در این مقاله روی این مدل متمرکز کرده ایم. به این منظور، در ابتدا نحوه ثبت نام، سپس ساختار iBT و در پایان چگونگی‌ آماده سازی را شرح خواهیم داد.

همانطور که در بالا نیز ذکر شد، آزمون iBT توسط موسسه ETS برگزار میشود. این آزمون در بسیاری از کشورهای دنیا، در شهرهای مختلف و طبق زمان بندیهای متفاوتی برگزار میشود. می‌توان اطلاعات مربوط به نهادهایی را که در شهرها و کشورهای مختلف این آزمون را برگزار میکنند، به صورت آنلاین و در وب سایت ETS مشاهده کرد. از همین طریق نیز می‌توان برای شرکت در این امتحان ثبت نام نمود. در کشور ایران این آزمون اصولاً از طریق سازمان سنجش برگزار میشود، و همچنین نحوهٔ ثبت نام این آزمون نیز معمولاً به خاطر عدم دسترسی‌ به کارت‌های اعتباری به صورت آنلاین نیست.

[read more=”ادامه” less=”کمتر”]

 

آزمون internet-based TOEFL دارای ۴ بخش می‌باشد که مهارت هر فرد را در زبان انگلیسی‌ مورد سنجش قرار می‌‌دهند. این ۴ بخش به ترتیب عبارتند از: “reading، listening speaking و writing”. بخش reading این آزمون شامل ۴ تا ۶ مقالهٔ نسبتا بلند است، که سپس حدود ۸ تا ۱۰ سوال از هر مقاله پرسیده میشود. این سوالات صورتهای مختلفی‌ دارند، از معانی کلمه گرفته تا برداشت مفهوم یک جمله از بین متن مقاله، این بخش تمرکز خیلی‌ زیادی را طلب می‌کند. بخش بعدی listening است، این بخش همیشه دارای ۳ بخش است که هر بخش دارای ۲ زیر بخش می‌باشد، زیربخشهای بخش اول هر کدام دو دقیقه گفت و گو بین دو یا چند نفر هستند که بعد از هر کدام یک سری سوال مطرح میشود. دو زیر بخش بخش دوم معمولاً بین ۳ تا ۴ دقیقه هستند و ممکن است بخشی از سخنرانی‌ یک نفر باشد. دو زیر بخش بخش پایانی نیز معمولاً بین ۵ تا ۶ دقیقه هستند (نسبتا طولانی‌!) که سوالات پایانی آنها نیز اصولاً خیلی‌ سخت هستند. این دو زیر بخش آخر اصولاً بخشی از تدریس یک درس در دانشگاه می‌باشد. بخش speaking از ۴ بخش تشکیل شده که به ترتیب از ۱ دقیقه تا ۴ دقیقه شخص امتحان دهنده میبایستی راجع به موضوعی که از او خواسته میشود صحبت کند، صدای او ضبط و بعدا نمره داده میشود. بخش writing که آخرین بخش این امتحان است، از دو بخش تشکیل شده است. در بخش اول، یک بخشی از تدریس در دانشگاه آورده میشود و سپس یک متن مربوط به آن موضوع نیز ارائه میشود که شخص امتحان دهنده بایستی برداشت آزاد (و انتقادی) خود را از مجموع بخش شنیده شده و خوانده شده بنویسد. بخش آخر writing به صورت انشا است. به عبارتی، یک موضوع آورده میشود که شخص امتحان دهنده بایستی راجع به آن (در یک زمان محدود) بنویسد. در هر بخش نمره دهی‌ از ۳۰ انجام میشود که مشخصا نمره کل هر شخص از ۱۲۰ محاسبه میشود. طبق تجربه شخصی‌، نمرهٔ بین ۹۰ تا ۱۰۰، خوب، نمرهٔ بین ۱۰۰ تا ۱۱۰، خیلی‌ خوب، و نمرهٔ بین ۱۱۰ تا ۱۲۰، عالی‌ محسوب میشود.

جهت آمادگی برای امتحان iBT راههای مختلفی‌ ممکن است. بهترین راه تهیه کتابهای مربوط به آمادگی iBT است که توسط KAPLAN و یا Barrons و یا خود ETS آماده شده اند. هر چه که این آزمونهای مشابه و موارد تمرینی مربوط به هر بخش این امتحان بیشتر تمرین شود، امکان کسب نمرهٔ بهتر در آزمون بیشتر خواهد شد. در ضمن توصیه می‌‌شود که چند روز قبل از روز آزمون، نمونه‌های واقعی شامل کل این امتحان در طی‌ یک زمان بندی که شبیه زمان بندی امتحان واقعیست تمرین شود، حتی بهتر است که در این تمرین زمان کمتری نسبت به امتحان واقعی‌ در نظر گرفته شود.

قصد این مقاله یک معرفی‌ کوتاه جهت آزمون iBT بود، برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیقتر و همچنین شرکت در کلاسهای زبان استاد توکلی تماس بگیرید.

[/read]

 

IELTS:


 

 

اطلاعات کلی‌

آیلتس (IELTS) مخفف سیستم ارزیابی بین المللی زبان انگلیسی‌ می‌‌باشد که به صورت مشترک توسط سه نهاد و موسسه به نام‌های کنسولگری انگلیس، ESOL دانشگاه کمبریج و IDP استرالیا اداره می‌‌شود. این امتحان در حال حاضر در بیش از ۸۰۰ مرکز و ۱۳۰ کشور برگزار می‌‌شود و هر ساله بیش از ۱.۷ میلیون آزمون از متقاضیان گرفته می‌‌شود. در ایران آزمون آیلتس توسط پنج مرکز برگزار می‌‌شود:

برای دیدن مشخصات همه مراکز این لینک را کلیک نمائید.

این آزمون به صورتی‌ طراحی شده است که معلومات متقاضیان در سطوح مختلف زبان انگلیسی‌ را سنجیده و برای متقاضیان نمره‌ای طبق استاندارد آیلتس منظور می‌کند. در این امتحان توانایی شنیدن، صحبت کردن، نوشتن و خواندن متقاضیان در چهار قسمت مجزا مورد سنجش قرار می‌‌گیرد. بخش مصاحبه ممکن است در روز امتحان یا در طول یک هفته قبل یا بعد از آن برگزار شود. بقیه بخش‌ها در روز امتحان برگزار می‌‌شوند. برای هر بخش از آزمون نمره‌ای بین صفر (کاملا ناآشنا) تا ۹ (کاملا مسلط) داده می‌‌شود و نمرهٔ کلی‌ میانگین نمرات این بخش‌ها خواهد بود. نمرات در آزمون آیلتس به بالا گرد می‌‌شوند.

[read more=”ادامه” less=”کمتر”]

 

آزمون آیلتس در دو نوع برگزار می‌‌شود: جنرال (General Training) و آکادمیک (Academic Training). توجه داشته باشید که برای اپلای و اخذ پذیرش باید حتما برای نوع آکادمیک این آزمون ثبت‌نام نمایید. نوع جنرال این آزمون معمولا توسط کسانی‌ انتخاب می‌‌شود که برای مهاجرت اقدام می‌‌کنند. آزمون آیلتس به دانشجویانی که متقاضی تحصیل در اروپا یا استرالیا هستند توصیه می‌‌شود. در صورتی‌ که متقاضی تحصیل در آمریکای شمالی هستید، بهتر است که برای آزمون تافل (TOEFL) ثبت‌نام کنید.

از آنجایی که مخاطبین این مقاله متقاضیان تحصیل در خارج می‌‌باشند، در ادامه به بخش‌های مختلف نوع آکادمیک آزمون آیلتس اشاره می‌‌کنیم.

 

آزمون آیلتس  آکادمیک

همان گونه که اشاره شد، این آزمون از چهار بخش تشکیل شده است. در ذیل به بخش‌های مختلف این آزمون اشاره خواهیم کرد.

بخش شنیداری (listening) از چهار قسمت تشکیل شده است و دارای چهل سوال می‌‌باشد. مکالمات از اسپیکر پخش می‌‌شود و در ابتدای هر بخش مدت کوتاهی‌ زمان برای نگاه کردن به سوالات داده می‌‌شود. پس از پایان پخش مکالمات مدت کوتاهی‌ برای پاسخ به سوالات آن بخش داده می‌‌شود. نکتهٔ قابل توجه این است که شما می‌‌توانید پاسخ سوالات را در حین پخش مکالمه داده و از این زمان برای نگاه به سوالات بعدی استفاده کنید. در ضمن توجه داشته باشید که به سوالات به ترتیب در مکالمه اشاره می‌‌شود. دقت داشته باشید که مکالمهٔ آخر طولانی‌ بوده و در نتیجه باید جواب سوالات را در حین پخش مکالمه بدهید. در پاسخ دادن به سوالات به املای کلمات و تعداد کلمات دقت داشته باشید. کل زمان بخش شنیداری بین ۲۵ تا ۳۰ دقیقه متغیر است. پس از پایان این بخش برای وارد کردن پاسخ‌ها از برگه سوالات به پاسخنامه زمان داده خواهد شد.

بخش خواندنی (reading) شامل سه بخش بوده که یک ساعت برای خواندن متون و پاسخگویی به سوالات وقت خواهید داشت. برخلاف بخش شنیداری، در پایان این یک ساعت پاسخنامه‌ها جمع‌آوری می‌‌شود و وقت اضافی برای وارد کردن پاسخ‌ها داده نخواهد شد. محتوای متون به کار رفته در آزمون از روزنامه ها، مجلات و یا کتاب‌های غیر تخصصی انتخاب می‌‌شوند و در صورتی‌ که متن دارای لغات تخصصی باشد، توضیح کوتاهی‌ نیز همراه متن در مورد لغات داده خواهد شد. جهت کسب نمرهٔ خوب در بخش خواندنی لازم است که فرد متقاضی با تمرین فراوان به سرعت عمل بالا دست پیدا کند. برای پیدا کردن سریعتر جواب سوالات توصیه می‌‌شود که یک بار متن را به صورت سریع در حد ۵ دقیقه و بدون دقت به جزئیات خوانده و سپس به سراغ سوالات بروید. در این صورت هنگام پاسخگویی به سوالات خواهید دانست که جواب سوال را در کدام پارگراف از متن پیدا کنید. همانند بخش شنیداری، ترتیب اکثر سوالات به همان ترتیبی است که در متن آمده است.

در بخش نوشتاری (writing) به داوطلبان دو موضوع برای انشا داده می‌‌شود که در مجموع یک ساعت برای پاسخگویی زمان خواهید داشت. برای موضوع اول به داوطلب یک نمودار یا جدول داده می‌‌شود و از او خواسته می‌‌شود که اطلاعات جدول یا نمودار را توصیف کند. متن نوشته شده باید حداقل از ۱۵۰ کلمه تشکیل شده باشد. توصیه می‌‌شود که حدود ۲۰ دقیقه برای این قسمت وقت گذشته شود. برای موضوع دوم از داوطلب خواسته می‌‌شود که در مورد یک موضوع نظر موافق و یا مخالف خود را توضیح دهد. داوطلب باید بتواند با استدلال کافی‌ و با ذکر مثال از نظر خود دفاع کند. برای موضوع دوم که نمرهٔ بیشتری از موضوع اول دارد بایستی حداقل ۲۵۰ کلمه نوشته شود و توصیه می‌‌شود که برای این قسمت ۴۰ دقیقه وقت گذشته شود.

در بخش مصاحبه (speaking) داوطلب با فرد مصاحبه گر در مورد موضوعات مختلف در حدود ۱۱ الی‌ ۱۵ دقیقه صحبت خواهد کرد و مصاحبه ضبط خواهد شد. قسمت مصاحبه از ۳ بخش تشکیل شده است. در بخش اول که حدود ۵ دقیقه طول می‌‌کشد، فرد مصاحبه گر سوالاتی عمومی‌ و شخصی‌ در مورد وضعیت کار و زندگی‌، خانواده و علایق داوطلب خواهد پرسید. در بخش دوم به داوطلب یک موضوع که روی کارتی نوشته شده است داده می‌‌شود. وی باید یک دقیقه در مورد موضوع فکر کرده و سپس دو دقیقه در مورد آن صحبت کند. مداد و قلم هم برای نوشتن داده می‌‌شود. در پایان از داوطلب یک یا دو سوال نیز در مورد موضوع پرسیده خواهد شد. در بخش آخر مصاحبه، داوطلب و فرد مصاحبه گر یک بحث ۵ دقیقه در مورد موضوع نوشته شده روی کارت خواهند داشت. مشکل بیشتر داوطلب در قسمت دوم مصاحبه هست که بدون تنظیم وقت مکالمه را در کمتر از دو دقیقه تمام می‌‌کنند و در نتیجه نمره از دست می‌‌دهند. توصیه می‌‌شود که هنگام تمرین، وقت خود را چنان تنظیم کنید که بتوانید حتی اندکی‌ بیشتر از دو دقیقه صحبت کنید.

جهت آمادگی برای امتحان آیلتس راههای مختلفی‌ وجود دارد. بهترین راه شرکت در کلاسهای اساتید مجرب و استفاده از کتابها، جزوات و برنامه های آموزشی آنهاست. به شما آموزش ویدئویی دوره ای بی نظیر استاد احمدرضا توکلی تحت عنوان آیلتس-پارتنر با همکاری اساتید زیر نظر ایشان توصیه می کنیم. کتاب‌ها، دوره ها و جزوات بسیار زیادی در وبساتهای مختلف دیده میشود، اما همانطور که میدانید هر ساله تعداد بسیار کثیری از زبان آموزان چندین بار مبادرت به شرکت در آزمون میکنند تا اینکه موفق به کسب نمره مد نظر میشوند. توصیه ما استفاده از دانش و تجربه دوستان، و اساتید مجرب میباشد. کتابها و منابع دیگری نیز در وبسایت رسمی آیلتس ذکر شده است که می‌‌توانید در اینجا مشاهده نمایید. هر چه که این آزمونهای مشابه و موارد تمرینی مربوط به هر بخش این امتحان بیشتر تمرین شود، امکان کسب نمرهٔ بهتر در آزمون بیشتر خواهد شد. در ضمن توصیه می‌‌شود که نمونه‌های واقعی شامل کل این امتحان در طی‌ یک زمان بندی که شبیه زمان بندی امتحان واقعیست تمرین شود، حتی بهتر است که در این تمرین زمان کمتری نسبت به امتحان واقعی‌ در نظر گرفته شود.

قصد این مقاله یک معرفی‌ کوتاه جهت آزمون آیلتس بود، برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیقتر همچنین شرکت در کلاسهای استاد احمدرضا توکلی با ما تماس بگیرید.

[/read]

 

 GRE


 

جهت درخواست ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، گذراندن یک سری آزمونهای استاندارد لازم می‌باشد. در دو مقاله پیشین به امتحانهای تافل TOEFL و آیلتس IELTS پرداخته شد، در این مقاله به آزمون GRE خواهیم پرداخت. آزمون GRE همانطور که از اسمش بر میاید: Graduate Record Examination، امتحانیست که برای درخواست پذیرش جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری طراحی شده است. این امتحان دارای دو نوع جنرال (General) و موضوعی (Subject) است. در حالی‌ که جهت دریافت پذیرش برای همهٔ رشته‌ها داشتن نمره قابل قبول در GRE General لازم است، در برخی‌ از رشته‌ها (مثل علوم پایه) گذراندن GRE Subject هم لازم است. در هر حال، آزمون GRE برای کلیه دانشگاههای آمریکا و برخی‌ از دانشگاه های کانادا لازم است و برای سایر نقاط دنیا (مگر موارد استثنا) این امتحان موضوعیت ندارد. در ادامه، تمرکز مقاله روی GRE General خواهد بود، در مقالات بعدی به GRE Subject هم خواهیم پرداخت.

[read more=”ادامه” less=”کمتر”]

GRE General


 

آزمون GRE General به گونه ای طراحی شده است که بتواند توانایی و مهارت شخص امتحان دهنده را جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری در قالب یک امتحان جامع ارزیابی کند و آن را زیر عنوان یک سری نمره گزارش دهد. این آزمون همانند تافل TOEFL توسط یک موسسه به نام ETSبرگزار میشود و دارای نوع کاغذی و نوع کامپیوتری می‌باشد. نکته جالب آن است که بر خلاف آزمون تافل، نوع کاغذی آزمون GRE از مقبولیت بالاتری برخوردار است، به همین دلیل در این مقاله نوع کاغذی آن را شرح خواهیم داد.
همانطور که در بالا نیز شرح داده شد، آزمون GRE General توسط نهاد ETS برگزار میشود. این آزمون در بسیاری از کشورهای دنیا، در شهرهای مختلف و طبق ساعت بندیهای متفاوت برگزار میشود. می‌توان اطلاعات مربوط به نهادهایی که در شهرها و کشورهای مختلف این آزمون را برگزار میکنند را به صورت آنلاین و بر روی وب سایت ETS مشاهده کرد. از همین طریق نیز می‌توان در یکی‌ از ساعات این امتحان ثبت نام نمود. در کشور ایران این آزمون اصولاً از طریق نهاد سازمان سنجش برگزار میشود، و همچنین نحوی ثبت نام این آزمون نیز به صورت آنلاین نیست.

آزمون GRE General دارای ۳ بخش می‌باشد، که به ترتیب عبارتند از: Verbal Reasoning, Quantitative Reasoning, Analytical Writing. بخش Verbal Reasoning که در عین حال مشکل ترین بخش از این امتحان می‌باشد، دانش شخص امتحان دهنده را در زمینه دایره لغات مورد ارزیابی‌ قرار می‌دهد، و خبر بد آن است که کلماتی‌ که مورد سوال قرار میگیرند، به هیچ عنوان کلماتی‌ که به صورت روزانه مورد استفاده میشوند نیستند و عمد‌تاً شامل کلمات دشوار و مشکل زبان انگلیسی‌ میباشند. بعضا این لغات برای افرادی که زبان مادری آنها انگلیسی می باشد نیز ناآشنا می باشد. این بخش دارای زیربخشهایی مثل تطبیق لغات هم معانی، متضاد و یا مشابه است، معمولاً دو یا سه‌ بخش درک متن نیز دارد، همه سؤالات به صورت چند گزینه ای بوده و در مجموع نمره این بخش به صورت یک معیار بین ۱۳۰-۱۷۰ گزارش میشود. بخش Quantitative Reasoning که می‌توان ادعا کرد ساده‌ترین بخش این امتحان می‌باشد، از یک سری سؤالات نسبتا ساده ریاضی‌ تشکیل شده است، شاید می‌توان گفت که سخت‌ترین سوال میتواند محاسبه میانگین و یا انحراف معیار باشد؛ سؤالات این بخش نیز به صورت چند گزینه ای بوده و در مجموع نمره این بخش نیز به صورت معیار بین ۱۳۰-۱۷۰ گزارش میشود. آخرین بخش این امتحان که Analytical Writing می‌باشد، همانطور که از اسمش نیز بر میاید، تسلط شخص امتحان دهنده را در تحلیل موضوع و نگاه انتقادی ارزیابی می‌کند. به طبع، این بخش دارای دو زیر بخش است که به ترتیب شامل تحلیل و به چالش کشیدن یک نوشته و نوشتن یک متن آزاد راجع به یک موضوع داده شده است؛ نمره این بخش به صورت یک معیار بین ۰-۶ گزارش میشود.
جهت آمادگی برای امتحان جنرال GRE راههای مختلفی‌ ممکن است، طبق تجربه ی شخصی‌، بهترین راه تهیه کتابهای مربوط به آمادگی GRE General است که توسط نهادهایی مثل KAPLAN و یا Barronsو یا خود ETS آماده شده اند. هر چه که این آزمونهای مشابه و سوالات تمرینی مربوط به هر بخش این امتحان بیشتر تمرین شود، سودمند تر است. همانطور که در بالا نیز ذکر شد، دایره لغات در این آزمون بسیار مهم است، به عبارتی هر چه شخص امتحان دهنده تعداد کلمات بیشتری بلد باشد، نمرهٔ بالاتری را در این امتحان میتواند در بخشهای مختلف کسب کند.
قصد این مقاله یک معرفی‌ کوتاه جهت آزمون جنرال GRE بود، برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیقتر با ماتماس بگیرید.

[/read]

 

GRE Subject:

 

جهت درخواست ادامه تحصیل در دانشگاهای خارج از کشور، گذراندن یک سری آزمونهای استاندارد لازم می‌باشد. در سه‌ مقاله ی پیشین به امتحان های تافل TOEFL و آیلتس IELTS و GRE General پرداخته شد، در این مقاله به معرفی آزمون GRE موضوعی (GRE Subject) خواهیم پرداخت. آزمون GRE همانطور که از اسمش بر میاید: Graduate Record Examination، امتحانیست که برای درخواست پذیرش جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری طراحی شده است. این امتحان دارای دو نوع جنرال General و موضوعی Subject است. در حالی‌ که جهت دریافت پذیرش برای همهٔ رشته‌ها داشتن نمره قابل قبول در GRE General لازم است، در برخی‌ از رشته‌ها (مثل علوم پایه) گذراندن GRE Subject هم لازم است. در هر حال، آزمون GRE برای کلیه دانشگاههای آمریکا و برخی‌ از دانشگاههای کانادا لازم است و برای سایر نقاط دنیا (مگر موارد استثنا) این امتحان موضوعیت ندارد. در ادامه، تمرکز مقاله روی GRE Subject خواهد بود.

[read more=”ادامه” less=”کمتر”]

 

GRE Subject یا GRE موضوعی

به طور مشخص، نوع موضوعی آزمون GRE برای رشته‌های (۱) بیوشیمی، (۲) بیولوژی، (۳) شیمی‌، (۴) علوم کامپیوتر، (۵) انگلیسی‌، (۶) ریاضی‌، (۷) فیزیک، و (۸) روانشناسی‌ طراحی‌ شده است. در یک نگاه کلی‌، هدف این آزمون این است که به طور دقیقتر (در قیاس با نوع جنرال) مهارت شخص امتحان دهنده را جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری در قالب یک امتحان جامع ارزیابی کند و آن را زیر عنوان یک سری نمره گزارش دهد. این آزمون همانند آزمون های تافل TOEFL و GRE General توسط یک موسسه به نام ETS برگزار میشود و فقط دارای نوع کاغذی می‌باشد و هنوز نوع کامپیوتر آن طراحی نشده است.

همانطور که در بالا نیز شرح داده شد، آزمون GRE Subject توسط نهاد ETS برگزار میشود. این آزمون در بسیاری از کشورهای دنیا، در شهرهای مختلف برگزار میشود. از لحاظ زمانی‌، نکته متفاوت این است که این امتحان فقط سه بار در سال و در ماههای اکتبر، نوامبر، و آوریل برگزار میشود. می‌توان اطلاعات مربوط به نهادهایی که در شهرها و کشورهای مختلف این آزمون را برگزار میکنند را به صورت آنلاین و بر روی وب سایت ETS مشاهده کرد. از همین طریق نیز می‌توان جهت این امتحان ثبت نام نمود. در کشور ایران این آزمون اصولاً از طریق نهاد سازمان سنجش برگزار میشود، و همچنین نحوی ثبت نام این آزمون نیز به صورت آنلاین نیست.

آزمون GRE مو ضوعی دارای یک سری سؤالات چند گزینه ای می‌باشد. بنا براین دارای بخش تشریحی جهت نگارش انشا نمی‌باشد. تعداد این سؤالات چند گزینه ای برای هر کدام از ۸ رشته که در بالا نام برده شد متفاوت است، با حفظ ترتیب آنها عبارتند از (۱) ۱۷۵، (۲) ۲۰۰، (۳) ۱۳۰، (۴) ۷۰، (۵) ۲۳۰، (۶) ۶۶، (۷) ۱۰۰، (۸) ۲۰۵ سوال چند گزینه ای. مشخصا محتوای دقیق GRE Subject برای هر کدام از این رشته‌ها متفاوت است، ولی‌ در عین حال، نکته ی مشترک قابل ذکر آن است که این امتحان به یک سری زیر بخش تقسیم میشود که هر کدام از این زیر بخشها مربوط به گرایش‌های آن رشته (در مقطع لیسانس) می‌باشد. به عنوان مثال، GRE Subject مربوط به ریاضی دارای سه‌ بخش است که به ترتیب حسابان، جبر، و توپولوژی می‌باشد. بنا بر این شاید بتوان این نتیجه گیری را هم کرد که GRE Subject مربوط به هر کدام از ۸ رشته، توانایی شخص دارای مدرک لیسانس را در همهٔ گرایش‌های موجود در آن رشته بررسی می‌کند.

نحوه ارزش گزاری برای همه این رشته‌ها یکسان بوده و به گونه ایست که در ابتدا یک نمره خام تهیه می شود که شامل تعداد پاسخ‌های درست منهای یک چهارم تعداد پاسخ‌های غلط می‌باشد. بنابراین برای پاسخ های غلط یک نمره منفی‌ به میزان بیست و پنج در صد در نظر گرفته می شود. نمره ی داوطلب نسبت به نمره ی همهٔ شرکت کنندگان در این آزمون سنجیده شده و در نهایت یک نمره بین ۲۰۰-۹۹۰ اعلام می شود.

جهت آمادگی برای امتحان GRE Subject راههای مختلفی‌ امکان پذیر است. بهترین راه برای این کار تهیه کتابهای مربوط به آمادگی GRE Subject است که توسط نهاد‌هایی مثل KAPLAN و یا Barronsو یا خود ETS آماده شده اند. هر چه که این آزمونهای مشابه و موارد تمرینی مربوط به هر بخش این امتحان بیشتر تمرین شود، بهتر است. به هر حال، همانطور که در بالا نیز ذکر شد، یک اشراف کلی‌ روی گرایشهای مختلف رشته مربوطه جهت دریافت نمره بالا لازم می‌باشد.

قصد این مقاله یک معرفی‌ کوتاه جهت آزمون GRE موضوعی بود، برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیقتر با ما تماس بگیرید.

[/read]

 

GMAT:


 

همانطور که در مقالات پیشین توضیح داده شد، جهت درخواست ادامه تحصیل در دانشگاهای خارج از کشور، گذراندن یک سری آزمونهای استاندارد لازم می‌باشد. در چهار مقاله ی پیشین به امتحان های تافل TOEFL ، آیلتس IELTS و GRE General و GRE Subject پرداختیم.، در این مقاله به معرفی آزمون GMAT خواهیم پرداخت. آزمون GMAT همانطور که از اسمش بر میآید: Graduate Management Admission Test ، امتحانیست که برای درخواست پذیرش جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری در زمینهٔ رشته‌های مربوط به مدیریت طراحی شده است. یک نکته که در ابتدا لازم است در مورد آزمون‌های GRE General و GMAT ذکر شود این است که در حقیقت می‌توان گفت هر چند تقریبا بیشتر برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های مدیریت این دو آزمون را به صورت معادل هم می پذیرند، ولی‌ کماکان GMAT برای این رشته‌ها از مقبولیت بیشتری بر خوردار است. در ادامه این مقاله در مورد GMAT توضیحات بیشتری خواهیم داد.

[read more=”ادامه” less=”کمتر”]

 

آزمون GMAT

آزمون GMAT به گونه یی طراحی شده است که بتواند توانایی و مهارت شخص امتحان دهنده را جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری در رشته‌های مربوط به مدیریت در قالب یک امتحان جامع ارزیابی کند و آن را زیر عنوان یک سری نمره گزارش دهد. این آزمون توسط Graduate Management Admission Council و یا به اختصار GMAC طراحی و توسط موسسه mba.com برگزار می شود. نکته ی قابل ذکر این است که GMAT فقط دارای نوع کامپیوتری است و در بسیاری از کشورهای دنیا، در شهرهای مختلف و طبق ساعت بندیهای متفاوت برگزار می شود. می‌توان اطلاعات مربوط به نهادهایی که در شهرها و کشورهای مختلف این آزمون را برگزار می کنند را به صورت آنلاین و بر روی سایت http://www.mba.com مشاهده کرد. از همین طریق نیز می‌توان برای یکی‌ از ساعات این امتحان ثبت نام نمود. در ادامه در مورد ساختار این آزمون بیشتر شرح خواهیم داد.

آزمون GMAT دارای ۴ بخش می‌باشد که به ترتیب عبارتند از: Quantitative section, Verbal section, Integrated reasoning, Analytical writing assessment. بخش Quantitative از یک سری سؤالات نسبتا ساده ریاضی‌ تشکیل شده است، شاید می‌توان گفت که سخت‌ترین سوال میتواند محاسبه میانگین و یا انحراف معیار باشد؛ سؤالات این بخش به صورت چند گزینه ای بوده و در مجموع نمره این بخش نیز به صورت معیار بین ۱۱-۵۱ گزارش می شود. بخش بعدی بخش Verbal می‌باشد، سؤالات این بخش که همگی‌ به صورت چند گزینه ای هستند، در یک نگاه کلی‌ به سه زیر بخش قابل تقسیم است: (۱) درک مطلب، (۲) دلیل آوری انتقادی، (۳) تصحیح جمله. در زیر بخش اول، یک سری مقالات با تعداد کلمه حدود ۳۵۰ کلمه آورده می شود که سپس سوالاتی راجع به هر مقاله آورده می شود؛ زیر بخش دوم، سوالاتی راجع به استدلال سازی و بررسی‌ و تحلیل یک استدلال آورده شده می‌باشد؛ و زیر بخش سوم مشتمل بر یک سری سوال راجع به تصحیح یک عبارت و یا تعیین مؤثر‌ترین عبارت در بین یک ایده است. نمره نهایی بخش Verbal هم به صورت یک معیار بین ۱۱-۵۱ گزارش می شود. بخش بعدی Integrated reasoning می‌باشد که جدیدترین و مهمترین بخش این آزمون است. سؤالات این بخش به صورت چند گزینه ای بوده و در چهار زیر بخش طراحی شده است: زیر بخش اول تحلیل یک سری جدول داده می‌باشد، سوالاتی در ادامه هر یک از این جداول داده آورده می شود که بایستی با توجه به آن پاسخ داده شوند. زیر بخش دوم تحلیل نمودارهای داده است، سؤالات این بخش که بر اساس این نمودار‌ها آورده شده اند شامل تکمیل یک سری جمله توسط واژگان آورده شده در بین گزینهاست. زیر بخش سوم multi-source reasoning نام دارد که شخص امتحان دهنده میبایستی یک سری اطلاعات آورده شده در چند منبع داده مختلف (که میتواند شامل نمودار و یا جدول باشد) را بررسی‌ کند و به یک سری سوال که به مجموع این داده‌های آورده شده بر میگردد پاسخ دهد. زیر بخش چهارم و آخر two-part analysis نام دارد که در حقیقت یک مساله مدیریتی مطرح می شود که سپس شخص امتحان دهنده میبایستی دو راه حل برای آن مساله ارائه دهد، انتخاب این راه حل‌ها از طریق انتخاب بین گزینه‌ها می‌باشد. در نهایت نمره بخش Integrated reasoning به صورت یک معیار بین ۱-۸ ارائه می شود و همانطور که از اسمش بر میاید در حقیقت ترکیبیست از دو بخش Quantitative و Verbal . بخش پایانی و نهاییAnalytical writing assessment نام دارد که شامل نوشتن یک مقاله طی‌ مدت محدود سی‌ دقیقه می‌باشد، این مقاله میبایستی برداشت انتقادی شخص امتحان دهنده را از یک تحلیل آورده شده بیان کند؛ اصولاً این تحلیل مربوط به یک چالش مدیریتی است. نمره این بخش نیز به صورت یک معیار ۱-۶ گزارش می شود.

لازم به ذکر است که بر خلاف GRE Genereal ، یک نمرهٔ نهایی برای GMAT گزارش می شود که شامل بخشهای Quantitative و Verbal می‌باشد (بخش‌های Integrated reasoning و Analytical writing assessment در این نمره تأثیری ندارند و به صورت مجزا و نمره آنها آن گونه که اشاره شد گزارش می شود). این نمره بین ۲۰۰-۸۰۰ گزارش می شود. نکته جالب اینجاست که یک الگوریتم مخفی‌ طراحی شده که این نمره را بر اساس دو نمره Quantitative و Verbal محاسبه کند. نکته دیگر هم آن است که کلیه سؤالات هر بخش به صورت تطبیقی طراحی شده، به عبارت بهتر اگر تعدادی سوال اشتباه پاسخ داده شوند، سؤالات بعدی ساده تر خواهند بود و طبعاً از ارزش پایینتری برخوردار خواهند بود.

جهت آمادگی برای امتحان GMAT ، راههای مختلفی‌ ممکن است. بهترین راه تهیه کتابهای مربوط به آمادگی GMAT است که توسط نهادهایی مثل KAPLAN و یا Barrons و یا خود http://www.mba.com آماده شده اند. هر چه که این آزمونهای مشابه و موارد تمرینی مربوط به هر بخش این امتحان بیشتر تمرین شود، بهتر است. به هر حال، همانطور که در بالا نیز ذکر شد، قدرت تحلیل داده و ارائه راه حل در شرایط چالش مدیریتی از مهمترین ارکان این آزمون است.

قصد این مقاله یک معرفی‌ کوتاه جهت آزمون GMAT بود، برای اطلاعات بیشتر و دقیقتر با ما تماسبگیرید.

[/read]

 

حداقل نمرهٔ تافل مورد نیاز برای اخذ پذیرش در بیش از ۶۰ دانشگاه آمریکای شمالی


 

همانطور که در مقالات پیشین نیز ذکر شد، یکی‌ از موارد مورد نیاز جهت اقدام برای پذیرش در دانشگاههای خارج از کشور، ارائه مدرک تافل TOEFL می‌باشد. در حالی‌ که اکثر دانشگاههای آمریکای شمالی نمره ی ۷۹ یا ۸۰ را در آزمون iBT برای خود نمره حداقلی می‌دانند، در این بین دانشگاه هایی هم هستند که نمره ی بالاتری را درخواست می کنند. در ذیل، خلاصه ای از این دانشگاهها را به همراه نمره مورد نیاز آنها می‌آوریم. لازم به ذکر است که دانشکده‌های مختلف ممکن است حداقل نمرهٔ آزمون بالاتری را از نمرهٔ ذکر شده توسط دانشگاه درخواست نمایند. برای مثال حداقل نمرهٔ تافل در دانشگاه  کوئینز کانادا ۸۸است اما دانشکده برق این دانشگاه حداقل نمرهٔ ۹۲ را درخواست می‌کند.

[read more=”ادامه” less=”کمتر”]

 

حداقل نمره ی تافل در دانشگاه های آمریکای شمالی

Arizona State University:

حد اقل نمره iBT: ۸۳،

Auburn University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰، با ریز نمرات:
Reading: ۲۰،
Listening: ۲۰،
Speaking: ۲۰،
Writing: ۲۰.

Brigham Young University:

حد اقل نمره iBT: ۸۵، با ریز نمرات:
Reading: ۲۱،
Listening: ۲۱،
Speaking: ۲۲،
Writing: ۲۱.

Case Western Reserve University – School of Graduate Studies:

حد اقل نمره iBT: ۷۹، با ریز نمرات:
Reading: ۱۹،
Listening: ۱۵،
Speaking: ۲۲،
Writing: ۲۳.

Carson-Newman College:

حد اقل نمره iBT: ۷۹.

Central Queensland University:

جهت گرایش درسی‌-واحدی (course-based majors): حد اقل نمره iBT: ۷۹، شامل حد اقل نمره ۲۰ در بخش writing و
جهت گرایش تحقیقی (research-based majors): حد اقل نمره iBT: ۱۰۰، شامل حد اقل نمره ۲۵ در بخش writing.

Clarkson University:

حد اقل نمره iBT: ۹۰، با ریز نمرات:
Reading: ۲۱،
Listening: ۲۰،
Speaking: ۲۷،
Writing: ۲۲.

Columbia International University:

برای رشته MA TEFL/ICS, حد اقل نمره iBT: ۱۰۰،
جهت سایر رشته‌ها، حد اقل نمره iBT: ۸۰.

Dalhousie University:

حد اقل نمره iBT: ۹۲.

Duke University:

حد اقل نمره iBT: ۸۳، با ریز نمرات:
Reading: ۲۱،
Listening: ۲۰،
Speaking: ۲۲،
Writing: ۲۰.

East Carolina University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰، با ریز نمرات:
Reading: ۲۰،
Listening: ۲۰،
Speaking: ۲۰،
Writing: ۲۰.

Grand Valley State University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰،
در رشته‌های کارشناسی ارشد و دکتری مرتبط با healthcare: ۱۰۲.

Lakehead University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰.

Lehigh University:

حد اقل نمره iBT: ۸۵، با ریز نمرات:
Reading: ۲۱،
Listening: ۱۵،
Speaking: ۲۴،
Writing: ۲۵.

Manhattanville College:

حد اقل نمره iBT: ۸۵، شامل حد اقل ۲۱ در بخشهای Listening و Speaking.

Marquette University – Graduate School of Management:

حد اقل نمره iBT: ۸۰، با ریز نمرات:
Reading: ۲۰،
Listening: ۲۰،
Speaking: ۲۰،
Writing: ۲۰.

McGill University:

حد اقل نمره iBT: ۸۶، با حد اقل نمره ۲۰ در هر بخش.

Michigan State University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰.

Middle Tennessee State University:

حد اقل نمره iBT: ۷۱.

Murray State University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰، با ریز نمرات:
Reading: ۲۰،
Listening: ۲۰،
Speaking: ۲۰،
Writing: ۲۰.

National American University:

حد اقل نمره iBT: ۶۱.

New York Institute of Technology:

حد اقل نمره iBT: ۶۱. دانشجو میبایستی در صورت کسب نمره ۶۱-۷۸، مجددا یک امتحان داخلی‌ زبان بدهد.

Northern Arizona University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰.

Northern Kentucky University:

حد اقل نمره cBT: ۲۱۳، شامل حد اقل نمره بخش Writing ۴.۵ یا بالاتر،
حد اقل نمره pBT: ۵۵۰، شامل حد اقل نمره بخش Writing ۴.۵ یا بالاتر،
حد اقل نمره iBT: ۸۰.

North Park University:

حد اقل نمره iBT: ۹۰، شامل حد اقل نمره ۲۱ در همه بخشها.

Northwestern State University:

حد اقل نمره iBT: ۶۱ شامل حد اقل نمره ۲۰ در بخشهای Speaking و Writing.

Pennsylvania State University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰، شامل حد اقل نمره ۲۳ در بخش Speaking.

Ohio State University:

حد اقل نمره iBT: ۷۹.

Old Dominion University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰، با ریز نمرات:
Reading: ۲۱،
Listening: ۱۸،
Speaking: ۲۲، دانشجویان بین‌المللی متقاضی TA: ۲۶،
Writing: ۱۹.

Oregon State:

حد اقل نمره iBT: ۸۰، شامل حد اقل نمره ۱۸ در هر بخش،
حد اقل نمره iBT: ۶۰، جهت پذیرش مشروط.

Purdue University:

حد اقل نمره iBT: ۷۷، با ریز نمرات:
Reading: ۱۹،
Listening: ۱۴،
Speaking: ۱۸،
Writing: ۱۸.

Queen’s University:

حد اقل نمره iBT: ۸۸، با ریز نمرات:
Reading: ۲۲،
Listening: ۲۰،
Speaking: ۲۲،
Writing: ۲۴.

Quinnipiac University:

حد اقل نمره iBT: ۹۰.

Rollins College Crummer Graduate School of Business:

حد اقل نمره iBT: ۱۰۰.

Saint Cloud University – School of Graduate Studies:

حد اقل نمره iBT: ۷۹، با حد اقل نمره ۱۷ در هر بخش.

Savannah College of Art & Design:

حد اقل نمره iBT: ۸۵، با ریز نمرات:
Reading: ۱۸،
Listening: ۲۰،
Speaking: ۲۳،
Writing: ۲۴.

Simmons College – College of Arts and Sciences:

حد اقل نمره iBT: ۱۰۰ برای رشته‌های Communication Management, MATESL, Special Education, Gender/Cultural Studies,
حد اقل نمره iBT: ۸۰ برای رشته‌های MAT, Children’s Literature, English, Spanish.

Simmons College – School for Health Studies:

حد اقل نمره iBT: ۸۸.

Simmons College – School for Library and Information Science:

حد عقل نمره iBT: ۷۹.

Simon Fraser University:

حد اقل نمره iBT: ۸۸، با حد عقل نمره ۲۰ در هر بخش،
حد اقل نمره iBT: ۷۶، جهت ورود به رشته English Bridge Program.

St. John’s College – Graduate Institute (annapolis، MD/Santa Fe, NM):

حد اقل نمره iBT: ۱۱۲، با حد عقل نمره ۲۷ برای هر بخش، جهت ورود به رشته‌های Master of Arts in Liberal Arts و Master of Arts in Eastern Classics.

Swinburne University of Technology:

بر حسب رشته مربوطه:
حد اقل نمره pBT: ۵۵۰، و iBT: ۸۰،
حد اقل نمره pBT: ۵۷۷، و iBT: ۹۰،
حد اقل نمره pBT: ۶۰۰، و iBT: ۱۰۰.

The University of The Arts:

حد اقل نمره iBT: ۷۹.

University of Arkansas:

حد اقل نمره iBT: ۸۰.

University of Buffalo (suny) – Roswell Park Cancer Institute Division:

حد اقل نمره iBT: ۹۶، با حد عقل نمره ۲۴ در بخش Speaking.

University of California – Berkeley:

حد اقل نمره iBT: ۶۸، با ریز نمرات:
Reading: ۱۷،
Listening: ۱۶،
Speaking: ۱۷، برای متقاضیان Graduate Student Instructor (ta)، حد اقل نمره ۲۶،
Writing: ۱۸.

University of Colorado at Denver and Health Sciences Center:

حد اقل نمره iBT: ۸۰، در حالی‌ که نمره ۸۶ توصیه میشود.

University of Denver:

حد اقل نمره iBT: ۸۰.

University of Illinois – Chicago:

حد اقل نمره iBT: ۸۰، با ریز نمرات:
Reading: ۱۹،
Listening: ۲۰،
Speaking: ۱۷،
Writing: ۲۱.

University of Lethbridge:

حد اقل نمره iBT: ۹۳.

University of Minnesota:

حد اقل نمره iBT: ۷۹، با ریز نمرات:
Reading: ۱۹،
Writing: ۲۱.

University of Missouri – Rolla:

حد اقل نمره iBT: ۸۰.

University of North Texas:

حد اقل نمره iBT: ۷۹، با ریز نمرات:
Reading: ۲۰،
Listening: ۲۱،
Speaking: ۱۹،
Writing: ۲۷.

University of Tennessee at Chattanooga:

حد اقل نمره iBT: ۷۹ – ۸۰.

University of Texas – Arlington:

حد اقل نمره iBT: ۷۹، با ریز نمرات:
Reading: ۲۰،
Listening: ۱۶،
Speaking: ۲۱،
Writing: ۲۲.

University of Texas – Austin:

حد اقل نمره iBT: ۷۹، با حد اقل نمره ۲۱ برای هر بخش.

University of Texas – San Antonio:

حد اقل نمره iBT: ۱۰۰.

University of Toronto:

حد اقل نمره iBT: ۹۳، با حد اقل نمره ۲۲ در بخشهای Writing و Speaking.

University of Virginia:

حد اقل نمره iBT: ۹۰، با ریز نمرات:
Reading: ۲۳،
Listening: ۲۲،
Speaking: ۲۳،
Writing: ۲۲.

University of Washington:

پذیرش با نیاز به زبان انگلیسی: مجموع نمره ۴۵ در Reading, Listening, و Writing,
پذیرش بدون نیاز به زبان انگلیسی: مجموع نمره ۷۰ در Reading, Listening, و Writing.

Vlerick Leuven Gent Management School:

حد اقل نمره iBT: ۱۰۰.

Portland State University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰.

Educational Commission for Foreign Veterinary Graduates (u.s.):

حد اقل نمره iBT: ۸۰، با ریز نمرات:
Listening: ۲۶،
Speaking: ۲۶،
Writing: ۱۷.

Foreign Credentialing Commission on Physical Therapy (fccpt):

حد اقل نمره iBT: ۸۹، با حد اقل نمره ۲۶ در بخش Speaking.

International Medical Graduates – Ontarion (canada):

حد اقل نمره iBT: ۹۳، با حد عقل نمره ۲۴ در بخش Speaking.

National Board for Certification in Occupational Therapy (u.s.):

حد اقل نمره iBT: ۸۹، با ریز نمرات:
Reading: ۱۸،
Speaking: ۲۶،
Listening: ۲۱،
Writing: ۲۴.

National Association of Boards of Pharmacy:

حد اقل نمره iBT: ۸۹، با ریز نمرات:
Reading: ۲۱،
Speaking: ۲۶،
Listening: ۱۸،
Writing: ۲۴.

این مقاله محدود به تعدادی از دانشگاههای آمریکای شمالی می‌باشد، جهت کسب اطلاعات بیشتر، لطفا با ما تماس بگیرید.

[/read]