توصیه نامه از اساتید، جهت پذیرش تحصیلی.18توصیه نامه از اساتید، جهت پذیرش تحصیلی.18توصیه نامه از اساتید، جهت پذیرش تحصیلی.18توصیه نامه از اساتید، جهت پذیرش تحصیلی.18

توصیه نامه علمی‌ قوی

ویژگی‌‌های یک توصیه نامه علمی‌ قوی

توصیه نامه علمی‌ یکی‌ از مهم‌ترین مدارک مربوط به تقاضا نامه ادامه تحصیل (اپلیکیشن) می‌باشد. توصیه نامه یا Reference Letter یا Recommendation Letter می‌‌بایستی توسط یک “مرجع” (که ترجیحا استاد دانشگاه می‌باشد) و به کمک شخص متقاضی تکمیل شود. در ذیل، سعی‌ میشود نکات مهمی‌ را راجع به توصیه نامه‌های علمی‌ به طور خلاصه بیان کنیم.

۱) انتخاب مرجع: اینکه چه شخصی‌ بایستی توصیه نامه علمی‌ را بنویسد، خیلی‌ تصمیم سخت و مهمی‌ است که شخص متقاضی بایستی راجع به آن تصمیم بگیرد. در مجموع و طبق تجربه شخصی‌ بهتر است که این شخص استاد دانشگاه باشد، دارای مهارت انگلیسی‌ بالایی باشد و اینکه شخص متقاضی را به خوبی‌ از لحاظ قابلیت علمی‌ و مخصوصا توانایی تحقیق و پژوهش بشناسد و در گذشته یا حال با متقاضی رابطه نزدیک کاری داشته باشد.به عبارت دیگر بهتراست فرد مرجع به ترتیب اولویت استاد راهنما، استاد مشاور، مرجعی که پروژه ای با او انجام شده و یا استادی که درسی با او داشتید باشد. حالت ایده‌آل آن است که این “مرجع” در دانشگاه مقصد فردی از بین اساتید را نیز بشناسد.

نکته ی دیگری که لازم به توجه است آن است که قبل از معرفی فردی به عنوان مرجع یا درخواست نامه از او، خوب است که از فرد مورد نظر پرسیده شود که آیا نظر مثبتی در مورد متقاضی داشته و می تواند نامه ی خوبی که به سود متقاضی است در مورد او و تقاضانامه ی او بنویسد یا خیر. همچنین آیا فرد مد نظر این مسئولیت را قبول می کند یا خیر و آیا شرایط خاصی برای قبول این امر دارد یا خیر(به خصوص که بعضی افراد تعداد توصیه نامه هایی که می نویسند را به خاطر کمبود وقت و غیره به تعداد خاصی مثلا سه مورد یا پنج مورد یا مشابه آن محدود می کنند.).

۲) نحوه ارسال و تعداد: معمولاً برای دانشگاههای آمریکای شمالی تعداد ۳ توصیه نامه علمی‌ لازم است که قأعدتاً یا به صورت کاغذی و یا به صورت الکترونیکی‌ ارسال میشود. طبق تجربه شخصی‌ اگر هر دو صورت ارسال توصیه نامه ممکن باشد، روش الکترونیکی‌ بهتر است و ترجیح داده میشود. در صورت ارسال الکترونیکی‌، شخص متقاضی بایستی ایمیل مربوط به “مرجع” را در سایت مربوطه وارد کند و سپس دانشگاه با “مرجع” تماس خواهد گرفت. در حالت کاغذی، بایستی متقاضی از فرمهای مربوطه پرینت تهیه کرده و در اختیار “مرجع” قرار دهد. توجه کنید که در صورتی که افراد ایمیل ها یا شماره های متعددی دارند ترجیحا (مگر خود فرد مرجع غیر از این را بخواهد) از ایمیل های دانشگاهی یا کاری آنها استفاده کنید (استفاده از ایمیل های گوگل، یاهو و … رسمیت چندان و مکفی ندارند) و شماره های کاری مربوط به دفتر آنها را در فرم های مربوطه درج کنید.

نکته مهمی که اینجا لازم به یادآوری می باشد این است که وقت کافی به فرد مرجع بدهید. زیرا اکثر این افراد دارای مسئولیت ها و مشغله های فراوانی بوده و احتمالا در فصل تقاضا باید برای افراد زیادی توصیه نامه بنویسند که این امر ممکن است به علت فراموشی، اشتباهات سهوی یا کمبود وقت باعث ایجاد مشکل در روند کاری ارسال توصیه نامه شما شود. به ویژه زمانی که نامه ها الکترونیکی ارسال می شوند، متقاضی می بایست پیگیر بوده و محترمانه یاد آور این نکتهبه فرد مرجع باشد که توصیه نامه را به موقع ارسال کند.

۳) محتویات توصیه نامه: معمولاً توصیه نامه شامل دو بخش است. بخش اول یک فرم از پیش تهیه شده (Template) است که شخص “مرجع” میبایستی مشخصات خود را یادداشت کند و اینکه یک ارزیابی سریع از متقاضی انجام دهد. بخش دوم یک نامه است که بایستی شخص “مرجع” این را یادداشت کند. معمولاً در این نامه به نکاتی‌ شامل میزان علاقه و جدیت متقاضی در درسهایی که با “مرجع” داشته و مهارت متقاضی در انجام تحقیق و پژوهش‌ اشاره میشود. طولانی‌ یا کوتاه بودن این نامه مهم نیست، بلکه این که چه اطلاعاتی‌ را منتقل می‌کند مهم است. بایستی به گونه یی باشد که فرد ارزیابی کننده را مجاب کند که متقاضی انسانیست جدی، منظم و دارای پتانسیل خوب پژوهشی.

به عنوان نکته پایانی، معمولاً این توصیه نامه علمی‌ به همراه سایر مدارک ارسال شده بررسی‌ می‌‌شود، پس اگر متقاضی در بخش رزومه و یا انگیزه نامه بر روی گرایش خاصی‌ تاکید کرده است؛ بهتر است که مرجعها نیز از همین گرایش انتخاب شوند و نه از گرایش‌های دیگر!

برای دانلود چند نمونه توصیه نامه اینجا را کلیک نمایید.

گرفتن توصیه نامه از اساتید

گرفتن توصیه نامه ی قوی از اساتید نقش مهمی در پروسه ی اخذ پذیرش بازی می کند. ازآنجایی که این فرایند در دانشگاههای مختلف متفاوت می‌باشد، به روند کلی‌ آن اشاره می کنیم:

در مرحلهٔ ابتدایی شما باید سایت دانشگاه مقصد را بررسی‌ کرده تا از تعداد توصیه نامه درخواستی لازم اطلاع کسب کنید؛ تعداد توصیه نامه ها بطور معمول ۲ یا ۳ عدد می‌باشد. فرم توصیه نامه معمولا بصورت فایل PDF یا Word موجود می‌باشد و شما لازم است که آن را پرینت کرده و در اختیار استادی قراردهید که قصد نوشتن توصیه نامه برای شما را دارند. نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که توصیه نامه ها را بهتر است از اساتیدی بگیرید که شناخته کافی‌ نسبت به شما دارند و یا اساتیدی که با آنها درس داشته و نمرات بالایی از درس آنها کسب کرده اید. دانشجویانی که برای مقطع دکترا اقدام به پذیرش می کنند باید توجه داشته باشند یکی‌ از اساتیدی که توصیه نامه برای شما می‌نویسد باید استاد راهنمای مقطع کارشناسی ارشد شما باشد.

پس از آنکه استاد مربوطه توصیه نامه را بر روی کاغذ آرم دار دانشگاه برای شما نوشت، باید آن را در پاکت مخصوص دانشگاه قرار داده، درب آن را بسته و روی آن (پاکت) را امضا کند (به هیچ عنوان درب توصیه نامه نباید توسط شما باز شود چون دیگر اعتبار نخواهد داشت). نکتهٔ مهم دیگری که باید مد نظر داشته باشید این است که در برخی از دانشگاه ها بخاطر حجم زیاد درخواستها برای نوشتن توصیه نامه، اساتید وقت کافی‌ برای نوشتن آنها را نخواهند داشت و بنابراین شما باید از قبل فرصت مناسب را برای استاد مربوط برای نوشتن توصیه نامه فراهم کنید؛ یکی‌ از اشتباهاتی که دانشجویان در امر پذیرش انجام می دهند این است که گرفتن توصیه نامه را به مرحله آخر منتقل می کنند؛ این امر باعث می شود که استاد مربوط وقت کافی‌ برای توصیه نامه شما نداشته و کل پروسهٔ پذیرش شما را به مخاطره بیندازد.

در سال‌های اخیر دانشگاهها سیستم جدیدی برای دریافت توصیه نامه ایجاد کرده اند، در این سیستم دیگر نیازی به پرینت فرمها و دادن آن به استاد مربوطه نمی‌‌باشد، بلکه در حین انجام پروسهٔ پذیرش، امکان ایجاد فایل الکترونیکی‌ در دانشگاه مربوط به شما داده خواهد شد. از طریق این سیستم الکترونیکی این امکان به شما داده خواهد شد که پست الکترونیک افرادی که قرار است برای شما توصیه نامه بنویسند را در سیستم ثبت کنید و به این ترتیب سیستم یک پست الکترونیکی به اساتید مربوط فرستاده و از آنها درخواست پر کردن فرم توصیه نامه را به صورت الکترونیکی‌ می‌کند، گرچه این روش روند کلی‌ کار را تسهیل می‌کند ولیکن این روند نیازمند پیگیری شما جهت اطمینان از پاسخ به پست الکترونیکی دانشگاه مربوط توسط استادی می‌باشد که قرار است برای شما توصیه نامه بنویسد. به کرات اتفاق افتاده است اساتید مربوطه پاسخ به پست الکترونیکی‌ را فراموش کرده و کل پرونده پذیرش شما بصورت معلق باقی‌ خواهند ماند. سیستم آنلاین دانشگاه ها جهت امر پذیرش این امکان را برای شما فراهم می سازند که بررسی کنید کدامیک از اساتیدی که جهت نوشتن توصیه نامه در سیستم ثبت شده بودند به پست الکترونیکی مربوطه پاسخ داده‌اند و بنابراین می توانید مطمئن شوید که چه کسی‌ هنوز به پست الکترونیکی پاسخ نداده است و از این طریق با استاد مربوطه تماس بگیرید.

متقاضیان باید توجه داشته باشند که دانشگاههای معتبر ضرب الاجلی (Deadline) را برای دریافت کلیه مدارک شما تعیین می کنند، اگر حتی یکی‌ از مدارک شما دیرتر از این ضرب الاجل به دست دانشگاه برسد ممکن است پرونده شما بررسی نشود؛ این مورد حتی شامل توصیه نامه ها نیز می شود.

نکته دیگری که در بالا به آن اشاره شد سیستم آنلاین دانشگاهها برای امر پذیرش می‌باشد طوری که دانشگاه ها اکثرا به سمت سیستم آنلاین جهت امر پذیرش رو آورده اند، بدین صورت که شما مانند تمام سرویس های آنلاین دیگر با یک کد کاربری و یک کلمه عبور مشخص در سیستم عضو می شوید، سپس با استفاده از این کد کاربری می توانید به سیستم وارد شده و اطلاعات خود را که شامل اطلاعات شخصی‌ و تحصیلی می باشد را وارد کنید؛ باید توجه داشت که وارد کردن اطلاعات شما بصورت آنلاین به معنی‌ این نیست که دیگر نیاز نیست مدارک خود را به دانشگاه مربوط پست کنید، اکثر دانشگاهها از شما می خواهند که پس از وارد کردن کلیه اطلاعات شخصی‌ و تحصیلی، برخی یا کلیه مدارک مربوط به آنها را نیز به دانشگاه مربوط پست کنید.
در انتها توصیه ی قابل تاملی که برای دانشجویان متقاضی پذیرش داریم این است که از آنجایی که توصیه نامه ها معمولا محرمانه نوشته می شوند سعی‌ کنید از اساتیدی توصیه نامه بگیرید که اطمینان دارید دیدگاه خوبی نسبت به شما دارند و نکات قوت شما را برجسته می کنند. یک توصیه نامه ی قوی می تواند تاثیر بسزایی در اخذ پذیرش و کسب کمک هزینه ی تحصیلی داشته باشد.

سوالات متداول در مورد توصیه نامه ها

در دو مقاله ی “ویژگی‌‌های یک توصیه نامه علمی‌ قوی” و “نکاتی در مورد گرفتن توصیه نامه از اساتید” به تفصیل در مورد توصیه نامه ی علمی شرح دادیم. در این مقاله قصد داریم به یک سری از سؤالات متداولی که از ما راجع به جزئیات توصیه نامه علمی‌ می شود بپردازیم.

پرسش اول: هدف توصیه نامه علمی‌ چیست؟

توصیه نامه‌های علمی‌، نامه‌هایی‌ هستند که توسط اساتیدی که شما را می‌شناسند نوشته میشوند. هدف آنها این است که توانایی شما را در مورد رشته ای که شما برای آن اپلای کرده اید بسنجند. به عبارت بهتر، هدف آن است که به افرادی که تصمیم گیرهستند این اجازه داده شود که تصویری بهتر از شما را در ذهن داشته باشند. غالباً بهترین توصیه نامه‌ها از جانب اساتیدی نوشته میشوند که شما را در محیط آموزشی ای خارج از کلاس درس و به عنوان مثال در قالب یک پروژه تحقیقاتی‌ بشناسند.

پرسش دوم: چه اطلاعاتی‌ لازم است که در یک توصیه نامه علمی‌ گنجانده شود؟

یک توصیه نامه علمی‌ یک توضیح به تفصیل است که از جانب یک عضو هیئت علمی‌ دانشگاه نوشته میشود، و در بهترین حالت شامل اطلاعاتی‌ راجع به تواناییهای شخصی‌، دست آوردها و تجاربیست که شما را یگانه و بی‌ نقص برای آن برنامه مورد نظر جلوه دهد. یک توصیه نامه علمی‌ که به خوبی‌ تهیه شده باشد، اطلاعاتی‌ را به کمیته پذیرش ارائه می‌دهد که از سایر مدارک پوشه ی درخواست پذیرش قابل برداشت نیستند. به عنوان مثال، توصیه نامه هایی که فقط شامل جملاتی مثل “ایشان دانشجوی خوبی‌ هستند” و یا اینکه “ایشان دانشجوی سخت کوشی هستند” باشند عموما قابل اتکا نیستند؛ مخصوصاً در قیاس با آنهایی که به طور ریزتر توضیحاتی راجع به روحیه دانشجو و نحوه کار کردن او ارائه داده باشند.

در بیشتر مواقع کمیته تصمیم گیری بیشتر از اینکه به موفقیت‌های کسب شده توسط دانشجو دقت کنند، دوست دارند ببینند که او توانایی کسب چه چیزهایی را دارد. این دست از اطلاعات در یک توصیه نامه علمی‌ میتواند پیدا شود.

پرسش سوم: چه شخصی‌ مناسب تر است برای درخواست توصیه نامه علمی‌؟

بهترین نامه از طرف شخصی‌ نوشته میشود که در یک سطح حرفه ای‌ و علمی‌ با شما همراه بوده باشد. این شخص میبایستی در مرتبه اول، شما و کار شما را بشناسد و در مرتبه ی بعد تجربه مثبتی از شما در ذهن داشته باشد.

گزینه‌ های مناسب میتواند شامل:

– شخصی‌ که پژوهش شما را تحت سرپرستی‌ دارد، به عنوان مثال استاد راهنمای فعلی و یا قبلی‌ شما،
– همکار شما در آزمایشگاه با داشتن حداقل مدرک علمی‌ دکتری،
– استاد تدریس یکی‌ از درسهای شما، که با شما رابطه ی خوبی‌ دارد،
– رئیس و یا معاون دانشکده،
– نامه رئیس شرکت محل کار نیز میتواند مفید باشد، در صورتی‌ که برنامه مورد نظر به وظایفی که شما در آن شرکت انجام داده اید نزدیک باشد، و اینکه در آن نامه از نحوه کار شما تعریف شده باشد.

پرسش چهارم: آیا لازم است که توصیه کننده من یک فرد شناخته شده باشد؟

این نکته بسیار به نفع شما خواهد بود، اگر فردی که شما را توصیه و معرفی‌ کند شخصی‌ شناخته شده باشد و اینکه کمیته پذیرش در آن برنامه ی خاص، نام او را بشناسند. این هم شایان ذکر است که فقط یک نامه از یک فرد بسیار شناخته شده که فقط شامل این جمله باشد که “ایشان دانشجوی خوبی‌ هستند” و شامل نکاتی‌ راجع به نحوه ی کار شما در حوزه پژوهش نباشد، نمیتواند کار ساز باشد. در این زمینه بهتر است که از یک فرد کمتر شناخته شده درخواست شود که شما را به خوبی‌ بشناسد و نظر بسیار مثبتی از شما در ذهن داشته باشد؛ تا بتواند نامه بسیار مثبتی برای شما بنویسد.

پرسش پنجم: چه تعداد توصیه نامه علمی‌ لازم است؟

در اکثر دانشگاهها، تعداد سه توصیه نامه علمی‌ لازم است، به ندرت ۲ یا ۴. جهت اطلاعات دقیقتر بایستی با آن دانشکده مورد نظر تماس گرفت تا این گونه اطلاعات را به دست آورد.

پرسش ششم: یک توصیه نامه علمی‌ چه قدر میتواند طولانی‌ باشد؟

طول بهینه یک توصیه نامه علمی‌ بین دو‌سوم تا یک صفحه کامل می‌باشد. اگر توصیه نامه کوتاه‌تر باشد، کمیته تصمیم گیرنده ممکن است فکر کنند که شخص توصیه کننده انگیزه لازم جهت نوشتن توصیه نامه را نداشته است که نشانه مثبتی نیست.

پرسش هفتم: آیا بهتر است که نامه را خودم بنویسم و یا اینکه از استاد مورد نظر تقاضا کنم؟

این سوال بسته به استاد مورد نظر، پاسخ متفاوت خواهد داشت. به عنوان مثال، اساتیدی که فارغ التحصیل دانشگاههای آمریکا، کانادا، و یا اروپا باشند و به زبان انگلیسی‌ مسلط باشند، عموما خودشان توصیه نامه را مینویسند. ولی‌ در مواردی هم هست که استاد مورد نظر از شما تقاضا می‌کند که خودتان یک نامه نوشته و به او بدهید تا او بررسی‌ و سپس امضا کند. اینها همگی‌ به نظر او بستگی دارد و در نتیجه بهتر است که از همان استاد پرسیده شود که کدام روش را ترجیح می‌دهد.

پرسش هشتم: آیا این ممکن است که کمیته تصمیم گیری، با شخص توصیه کننده تماس بگیرد؟

این حالت ممکن است ولی‌ در موارد نادر اتفاق می‌افتد. یکی از مواردی که ممکن است با شخص توصیه کننده تماس بگیرند وقتی است که توصیه نامه بسیار خوبی‌ از جانب یک شخص بسیار شناخته شده نوشته شده است. در این صورت، آنها جهت بررسی‌ صحت و سقم توصیه نامه ممکن است با شخص توصیه کننده تماس بگیرند.

 اینها مجموعه یک سری پرسش‌های متداولی بود که در مورد توصیه نامه علمی‌ مطرح است. جهت دریافت اطلاعات دقیقتر، لطفا با ما تماس بگیریرید.

Source: The Balance

درباره admin

Immigration & Visa Consultant

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.