تحصیل در پزشکی انگلستان پزشکی انگلیس پزشکی بریتانیا

تحصیل پزشکی انگلستان

تحصیل در رشته پزشکی انگلستان: گزینه های شغلی، شرایط ورود و رتبه بندی برای پزشکی انگلیس

قبل از توضیح در خصوص مراحل مختلف اخذ پذیرش و متوسط هزینه های مربوط به تحصیل در رشته پزشکی انگلستان که یکی از پر رقابتترین و جذابترین رشته های تحصیلی در دنیاست، توضیح مختصری در خصوص ویزاهای مختلف در کشور انگلستان و انواع آنها داده می شود. به این دلیل که تعدادی از متقاضیان تحصیل در انگلستان به دنبال فرصتهای بین المللی، کار و تحصیل و حتی مهاجرت هستند، اطلاعات در مورد انواع ویزاهای انگلستان در خصوص انتخاب انگلیس به عنوان کشور هدف تحصیل در پزشکی مهم می باشد.

انگلستان یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی جهان برای افرادی است که مایل به زندگی و کار در یک کشور جدید با کیفیتی بالا هستند. با این حال، سیستم مهاجرت انگلیس ورود متقاضیان مهاجرت را به انگلستان محدود کرده است. از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰، سیستم ویزای پنج گانه انگلستان به مرحله اجرا گذاشته شده است که متقاضیان را بر اساس معیارهای مختلف برای ارزیابی واجد شرایط بودن برای کار و یا تحصیل در انگلستان مورد ارزیابی قرار می دهد. بیشتر برنامه های اخذ ویزا مربوط به کار و اشتغال افراد ماهر یا کارآفرین و تجار میباشد و همچنین برنامه های ویزای تحصیلی با نام  ۴Tier  هم اکنون از طریق این سیستم ساخته می شوند.

از سال ۲۰۱۰، دولت انگلستان تعدادی از تغییرات جدید در قانون مهاجرت بریتانیا را به منظور محدود کردن مهاجرت به انگلستان، به ویژه از خارج از منطقه اقتصادی اروپا اعمال کرده است. توضیح اینکه کشورهای منطقه اقتصادی اروپا EEA با اتحادیه اروپا EU متفاوت است (اتحادیه اروپا یک اتحادیه اقتصادی و سیاسی شامل ۲۸ کشور است. یک بازار داخلی و یکسان است که اجازه انتقال آزاد کالا، سرمایه، خدمات و افراد را بین کشورهای عضو را می دهد)، درحالیکه کشورهای منطقه اقتصادی اروپا EEA شامل کشورهای اتحادیه اروپا و بعلاوه ایسلند، لیختن اشتاین و نروژ است بطوریکه اجازه می دهد تا آنها بخشی از بازار مشترک اتحادیه اروپا باشند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد انوع روادید انگلستان ، خلاصه ای از انواع این ویزاها را در ادامه ببینید.

سیستم پنج سطحی ویزای انگلستان: دولت انگلستان برای صدور ویزا پنج سطح مختلف را بر اساس امتیاز برای متقاضیان مهاجرت، کار و تحصیل در انگلیس در نظر گرفته است که این سیستم پنج وجهی ویزا شامل موارد زیر است:

  • ویزای Tier 1: این ویزا برای “مهاجرین با ارزشیابی بالا” از خارج از منطقه اقتصادی اروپا EEA است و شامل ورود کارآفرینان، سرمایه گذاران و تعداد محدودی از افراد با استعداد خاص است که برای این افراد نیز ویزای استعداد استثنایی در این سطح ویزا صادر می شود.
  • ویزایTier 2 : این سطح ویزای انگلیس برای کارگران ماهر خارج از EEA یا منطقه اقتصادی اروپاست که با یک پیشنهاد شغلی قصد ورود به کشور انگلستان را دارند. این شامل کارگران ماهر می شود که به وسیله یک شرکت بین المللی به انگلستان منتقل می شوند، و در آنجا کمبود در آن رشته یا مهارت ثابت شده باشد، و خوشبختانه این موضوع درمورد رشته های بهداشت، پزشکی، پرستاری و متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان صادق است.
  • ویزاTier 3 : این نوع از ویزای انگلستان برای کارگران کم مهارت و جهت پر کردن کمبود موقتی نیروی کار خاص طراحی شده است. دولت انگلستان تا کنون هیچگونه ویزایی را تحت این طرح صادر نکرده است. متاسفانه این بدان معناست که شما نمی توانید برای طرح ویزا سطح ۳ درخواست بدهید.
  • ویزا Tier 4: این نوع از ویزا برای دانش آموزان، دانشجویان و متقاضیان تحصیل که بالای ۱۶ سال داشته و خارج از منطقه اقتصادی اروپا EEA که مایل به تحصیل در انگلستان هستند صادر میگردد. متقاضیان باید قبل از درخواست برای این ویزا بتوانند درخواست پذیرش تحصیلی خود را در یک موسسه تحصیلی ثبت شده در انگلستان داشته باشند و پس از اخذ پذیرش تحصیلی اقدام به گرفتن این ویزا نمایند.
  • ویزای Tier 5: این رده از ویزای انگلستان شامل شش زیرسطح از کارگران موقت شامل ویزاهای مرتبط با خلاقیت و ورزش، خیریه، فعالان مذهبی و برنامه جابه جایی جوانان است که هر ساله حدود ۵۵۰۰۰ جوان را برای کار در بریتانیا در تعطیلات کاری می پذیرد. این ویزا به جوانان کشورهایی اعطا می شود که موافقت نامه های دوجانبه با انگلستان دارند.

دیگر ویزاهای بریتانیا

سیستم پنج سطحی بیشترین ویزاهای کار، تحصیل و سرمایه گذاری را پوشش می دهد. اما ویزای توریستی یا بازدید کننده، ویزای خانوادگی و برخی از ویزای تجاری بریتانیا در خارج ازاین پنج سطح ویزا صادر می شوند.

  • ویزای توریستی (بازدید کننده) بریتانیا: این ویزا برای ورود به خاک انگلیس به عنوان یک توریست یا بازدید کننده با اهداف کسب و کار و ملاقاتهای تجاری یا گشت و گذار و تفریح صادر می گردد.
  • ویزای خانوادگی بریتانیا: این که آیا شما می خواهید خانواده خود را به انگلستان انتقال دهید و یا عضوی از خانواده شما پیشتر در انگلستان زندگی می کند، این بخش را پوشش می دهد.
  • ویزای تجاری بریتانیا: این بخش تعداد محدودی از ویزاهای کسب و کار بلند مدت را که در خارج از سیستم پنج سطحی قرار دارند پوشش می دهد.

تحصیل پزشکی در انگلستان

کسب مدارک عالی پزشکی (آموزش برای تبدیل شدن به یک دکتر) در بریتانیا یکی از بهترین گزینه های تحصیلی انگلیس برای پذیرش دانشجویان بین المللی است که انگیزه بالایی برای پزشک شدن دارند و همچنین تحصیلات پیشین خود را با نمرات بالا و به خوبی گذرانده اند. پذیرش در یکی از دانشکده های پزشکی در انگلستان بسیار رقابتی است و بیشتر دانشجویان بین المللی ابتدا باید یک دوره پایه یا پیشنیاز آمادگی پزشکی را به مدت یک سال بگذرانند. این دوره ها معمولا” به اسامی Foundation, Premedical  Medical foundation, و غیره … نام برده می شوند که متقاضیان تحصیل پزشکی انگلستان را برای آزمونهای ورودی این رشته در یک دروه معمولا” یکساله و یا بیشتر آماده می کنند، در مقاله بعدی به تفصیل در این خصوص توضیح داده می شود.

ادامه تحصیل در پزشکی کشور انگلستان توسط بسیاری از دانشگاه ها و دانشکدهای پزشکی انگلیس به عنوان دوره تحصیلی ۶ ساله پزشکی عمومی و دوره ای ۵ ساله برای دندانپزشکی، داروسازی و داروشناسی در نظر گرفته شده است. همچنین برنامه ها و دوره های تحصیلی پزشکی برای دانشجویان متقاضی تحصیلات تکمیلی یا متقاضیانی که دارای مدرک کارشناسی هستند و برای تبدیل شدن به پزشک علاقمند به تغییر رشته هستند وجود دارد.

مقدمه ای بر پزشکی انگلستان

پزشکی یکی از دوره های تحصیلی است که بیشترین رقابت را برای ورود به انگلستان داراست و هر ساله هزاران دانشجوی بین المللی در دانشکده های پزشکی انگلیس پذیرفته می شوند. اگر نمرات دیپلم شما خصوصا” زیست و شیمی و ریاضی بالا است و سطح زبانی خوبی دارید انتخاب شما برای شروع تحصیلات پزشکی انتخاب درستی است.  هرچند، شما باید بتوانید برای شورع فرایند درخواست ثابت کنید که قلبتان برای تحصیل و کار در پزشکی می تپد، و با این ویژگی برای تحصیل پزشکی در انگلستان درخواست پذیرش نمایید. شما میتوایند با داشتن دیپلم متوسطه یا مدرک لیسانس اقدام کنید. در صورتیکه با دیپلم اقدام میکنید می بایست نمرات A در شیمی و فیزیک، زیست شناسی و ریاضی داشته باشید و یا برای پاس کردن امتحانات ورودی این مباحث را مطالعه و خود را برای آزمون ورودی پزشکی انگلستان آماده نمایید. اگر با مدرک زبان اقدام می کنید باید از سطح دانش زبانی پیشرفته ای برخوردار بوده و حداقل نمره IELTS 7.0 را در آزمون آکادمیک آیلتس کسب کرده باشید تا بتوانید استاندارد مد نظر دانشگاههای انگلستان را برای کارشناسی پزشکی انگلستان را بدست آورید. قابل توجه اینکه در بعضی از دانشکده های پزشکی انگلستان نمره مورد نیاز برای ورود به دوره های پزشکی ۷.۵ آیلتس آکادمیک میباشد، هرچند برای شروع این فرایند میتوانید از کلاسهای آمادگی یا پیشنیاز آزمون پزشکی انگلستان ( Foundation/Pre-medical ( نیز بهرمند شوید که در این صورت نمره IELTS آکادمیک شما نباید کمتر از ۵ باشد.

اگر با دیپلم متوسطه یا کارشناسی در بهداشت و رشته های مرتبط با پزشکی اقدام می کنید، اولین مدرک شما می بایست از سوابق تحصیلی قوی و یا ترجیجا” سوابق حرفه ای مرتبط با بهداشت و پزشکی برخوردار باشد. برای کسانی که مدرک کارشناسی داشته و قصد ادامه تحصیل یا تغییر رشته به پزشکی را دارند، سوابق و تجربه کاری حداقل یک روز در هفته به مدت شش ماه در یک بیمارستان، مرکز درمانی و مراقبتی، یا خانه های سالمندان، مراکز نگهداری افراد با مشکلات ویژه یا سایر محیط های مراقبتی و بهداشتی، امتیاز خوبی برای تحصیل در دانشگاههای پزشکی انگلستان محسوب می شوند. بعلاوه شناخت کافی از خدمات بهداشت ملی و نحوه عملکرد آن نیز برای متقاضیان بین المللی رشته پزشکی انگلستان بسیار مهم و اساسی است. هر چند اگر شما کارشناسی غیر مرتبط هم داشته باشید باز هم با نشان دادن استعداد و علاقه کافی میتوانید به این رشته ورود پیدا کنید.

آموزش برای تبدیل شدن به یک دکتر متخصص در انگلستان

آموزش برای تبدیل شدن به یک دکتر متخصص در انگلستان یکی از دوره های آموزشی طولانی است و ممکن است ۱۰ سال یا بیشتر برای تبدیل شدن به یک متخصص طول بکشد. پس از ۶ سال تحصیلات پایه پزشکی در انگلستان، پزشکان متخصص آینده هنوز چند مرحله برای گذراندن دارند.

جدای از اینکه میخواهید با دیپلم یا کارشناسی وارد این رشته شوید، استانداردهای ورود به هر دانشکده پزشکی در انگلستان سخت و دقیق و رقابتی است. مصاحبه برای پذیرش می تواند یکی از چالش ها باشد و دانشجویان باید از انگیزه، سابقه کار قبلی، علاقه شخصی، و همچنین توانایی اثبات استعداد پزشکی داشته باشند. تعدادی از مدارس پزشکی انگلستان از متقاضیان آزمون استعداد بالینی که UKCAT نامیده میشود را میگیرند. البته کلاسهای آمادگی این آزمون تمامی این موارد با شما تدریس و آموزش داده میشود و شما را برای تمامی آزمونها چه کتبی و چه شفاهی آماده میکنند.

الزامات و مدارک مورد نیاز تحصیل در رشته پزشکی انگلیس

برای درخواست تحصیل در دانشگاه پزشکی انگلستان، دانشجویان متقاضی باید مدرک دیپلم دبیرستان یا مدرک لیسانس مناسب و آمادگی خوب انگلیسی در همه مهارتهای زبان انگلیسی داشته باشند. بعضی از دانشکده های پزشکی بریتانیا دوره های پایه یا آمادگی آزمون پزشکی را قبل از ورود به پزشکی برای متقاضیان دارای دیپلم یا کارشناسی ارائه می دهند و با هدف آمادگی بهتر متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی پزشکی و کارشناسی ارشد می باشد.

الزامات تحصیل در پزشکی انگلستان با دیپلم متوسطه:

زبان انگلیسی: شما نیاز به حداقل IELTS 7.0 آکادمیک دارید. ( قابل توجه اینکه بعضی از دانشگاههای انگلستان نمره ۷.۵ را قبول دارند)

سطح: حداقل نمرات الف یا A A A: شیمی، زیست شناسی و فیزیک و ریاضی.

مدرک دیپلم متوسطه: حداقل نمره ۳۸ .

الزامات تحصیل در پزشکی با لیسانس یا کارشناسی:

دانش آموزانی که مدرک تحصیلی اولیه قابل توجهی دارند می توانند برای یک دوره تحصیلات عالی چهار ساله یا تحصیلات تکمیلی پزشکی که به صورت فشرده و در چهار سال برگزار میشود اقدام کنند ، حتی اگر دارای زمینه تحصیل آنها مرتبط با پزشکی و بهداشت نیست، رشته های علوم انسانی یا علوم پایه است و برای مدتی از تحصیل نکرده اند و ب اصطلاح فاصله تحصیلی دارند نیز میتوانند برای دوره کارشناسی ارشد پزشکی درخواست ادامه تحصیل بدهند. در این دوره نیز شما نیاز به زبان انگلیسی خوب و نشان دادن علاقه و استعداد در پزشکی و دروس مرتبط زیست و شیمی دارید.

مشاغل مرتبط با تحصیلات پزشکی در انگلستان

با توجه به تعداد موقعیتهای شغلی در زمینه پزشکی ، فارغ التحصیلان پزشکی در انگلستان می توانند در زمینه های شغلی متعدد بیش از ۶۰ موضوع شغلی مشغول به کار شوند و کمبود نیروی پزشکی و فرصت های مرتبط به آنرا که  بسته به مناطق مختلف بریتانیا متفاوت هستند را پر کنید. هر کدام از این زمینه های میتوانند تا فوق تخصص تحصیل شود که زمینه های تخصص معمولا به مقوله های زیر تقسیم می شوند:

بیهوشی، پزشکی عمومی، داروشناسی و داروسازی، آسیب شناسی، روانپزشکی و متخصص اعصاب، رادیولوژی و تحصص جراحی

خلاصه اخذ پذیرش تحصیل در مدارک گروه پزشکی انگلستان:

پزشکی عمومی: دوره ۴ برای (متقاضیان فارغ التحصیل لیسانس) و دوره ۶ ساله برای دیپلمه ها

دامپزشکی: دوره ۶ ساله

دندانپزشکی: دوره ۵ تا ۶ ساله

داروسازی: دوره ۵ تا ۶ ساله

پرستاری: دوره ۳ تا ۴ ساله

فیزیوتراپی: دوره ۳ تا ۴ ساله

تخصص پزشکی: دوره ۳ تا ۶ ساله

و غیره.

مدارک پزشکی انگلستان مورد تایید GMC، GDC، RCVS، HCPC، NMC در انگلستان است و در سراسر جهان شناخته شده و مورد تایید هستند.

مشاوره یا اطلاعات بیشتردر:

وبسایت: www.persiaglobal.net

ایمیل: service@persiaglobal.net

تلفن تهران: ۲۲۶۳۲۱۵۰(۲۱)۹۸+

شرایط ورود به پزشکی انگلستان

دوره کارشناسی یا مقدماتی پزشکی: اگر تصمیم دارید که در رشته پزشکی انگلستان تحصیل کنید، باید به یک دانشکده پزشکی بپیوندید، که اغلب بخشی از یک دانشگاه در انگلیس است. دانشکده های پزشکی انگلستان ارتباط قوی با بیمارستان های محلی و مراکز بهداشتی و درمانی انگلستان دارند و سهم بزرگی از فعالیتهای پزشکی بریتانیا را به عهده دارد. برای ورود به مقطع کارشناسی تحصیلات پزشکی، دانش آموزان نیازمندند که نمرات الف AAA شیمی، زیست شناسی داشته باشند.

برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی پزشکی انگلستان هستند، امتیاز نمره IELTS کمتر از ۶.۵ در تمام چهار مهارت – خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن – با نمره کل آیلتس آکادمیک ۷.۰ در اکثر دانشگاه ها مورد نیاز است.

اگر شما نیاز به بهبود نمره IELTS خود دارید، میتوانید در کلاسهای IELTS ما شرکت کنید و از بهترین اساتید آیلتس ایران بهرمند شوید. در صورتی که تمایل داشته باشید میتوانیم شرایط یادگیری و آمادگی آزمون IELTS شما را در محیط نیز فراهم کنیم و برای شما از یکی از معتبرترین مراکز آموزش زبان انگلستان پذیرش بگیریم. همچنین در صورتی که تمایل داشته باشید و سطح زبانی متوسطی داشته باشید و حداقل IELTS 5 آکادمیک داشته باشید شما را برای یک دوره یکساله آمادگی ورودی پزشکی که شما را برای آزمون شفاهی و کتبی و زبان آماده میکند ثبت نام کنیم و بدین وسیله ضمن تقویت زبان و کسب نمره ۷ آیلتس برای ورود به پزشکی انگلیس هم آماده شوید.

دوره آموزش مقدماتی و پایه پزشکی: پس از پایان تحصیل در مقطع کارشناسی دو ساله، دانشجویان پزشکی پس از گذراندن دوره آموزش بنیادین و پایه، دو سال دیگر ادامه تحصیل خواهند داشت. معمولا” دوسال اول تحصیل به خاطر موضوعات صرفا” تیوریک از هزینه های تحصیل کمتری برخوردار است. در دو سال دوم دانشجویان دانشکده پزشکی ، مطالب تخصصی تر و عملی تر را پیش رو خواهند داشت. پس از تکمیل این دروه چهار ساله کارشناسی ، شما به مسیر آموزش خود اما با رویکرد تخصصی ادامه خواهید داد.

دوره آموزش تخصصی پزشکی: پس از اتمام چهار سال پایه تحصیلات پزشکی ، اکنون کار جدی آغاز می شود! فرآیند ورود تخصصی بسیار رقابتی است، بنابراین لازم است که تلاش بیشتری را برای گرفتن جایگاهی در این مقطع از تحصیلات پزشکی با تمرکز بر روی تخصصی که مد نظر دارید داشته باشید. دوره آموزشی پزشکی در اینجا می تواند برای هر تخصصی تا هفت سال طول بکشد و پس از اتمام شما گواهی تکمیل آموزش Certificate of Completion Training  (CCT) را دریافت خواهید کرد.

گزینه های دیگر: (دوره های Pre-Medical  یا آمادگی پزشکی) اگر شما حداقل دوازده سال است که با نمرات بالا تحصیل کرده اید، اما مهارت های علمی و انگلیسی لازم برای مقطع کارشناسی پزشکی ندارید، بنیاد بین المللی علوم پزشکی، بیومدیک و بهداشت در INTO دانشگاه سنت جورج لندن نمونه خوبی از دوره های است که به طور مستقیم شما را برای دوره های پزشکی همین دانشگاه آماده می کند. با طی کردن یک دوره یکساله، اگر حداقل ۷۵٪ نمره این دوره را کسب کنید و در مصاحبه موفق باشید، می توانید تحصیلات پزشکی شش ساله خود را در مدرک بین المللی پزشکی (BSc / MBBS) که در یکی از قدیمی ترین و بهترین مدارس پزشکی انگلستان است را آغاز کنید. و اگر شما ۶۵٪ از نمرات این دوره را دریافت کنید، می توانید در دوره ۳ ساله علوم زیست پزشکی (بین المللی) (مدرک کارشناسی) تحصیل کنید.

درباره admin

Immigration & Visa Consultant

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.