تحصیل و اقامت در گرجستان

تحصیل در گرجستان

گرجستان به دلیل داشتن دانشگاه های معتبر و داشتن هزینه های پایین تحصیل و زندگی، متقاضیان بسیاری جهت مهاجرت تحصیلی دارد.در گرجستان دو نوع دانشگاه وجود دارد (دولتی و خصوصی) .دانشگاه دولتی  در شرایط خاص برای شهروندان گرجی رایگان است ولی برای مهاجرین و داوطلبان کشورهای دیگر هزینه  دارد. البته هر دو نوع دانشگاه زیر نظر وزارت علوم گرجستان می باشد. یکی از مزیت های تحصیل در گرجستان ارتباط مستقیم دانشگاه های گرجستان با سایر دانشگاه های بین المللی می باشد. کشور گرجستان به پایتختی شهر تفلیس کشوری زیبا با تمدنی کهن است که در منطقه قفقاز واقع شده است. قرار گرفتن در دو قاره اروپا و آسیا به این کشور موقعیتی ویژه بخشیده است. دولت این کشور تلاش های بسیاری در راستای پیوستن به اتحادیه اروپا انجام داده است و گرجستان هم اکنون در صف پیوستن به اتحادیه اروپا قرار دارد. همین امر یکی از دلایل علاقه مندی دانشجویان برای تحصیل در گرجستان و کار در این کشور است. پایین بودن هزینه ها از دیگر عواملی است که تحصیل در گرجستان را برای متقاضیان تحصیل جذاب نموده است. در کشور گرجستان دانشگاه های فارسی زبان نیز وجود دارد. یکی از معروف ترین و معتبرترین دانشگاه های فارسی زبان گرجستان دانشگاه دولتی تفلیس می باشد. در دانشگاه دولتی تفلیس دو رشته زبان و ادبیات فارسی و تاریخ خاورمیانه به زبان فارسی و در دانشکده ادبیات و خاورشناسی ارائه می شود. آیا شما نیز مایلید در کشور گرجستان تحصیل کنید؟ ایا میدانید چگونه ویزا و اقامت تحصیلی گرجستان را اخذ نمایید؟ با ما تماس بگیرید.  در این مقاله تلاش کرده ایم تا هزینه تحصیل در گرجستان و مزایای تحصیل در گرجستان را برای بازدیدکنندگان محترم بطور خلاصه گردآوری کنیم. پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا به انتها برای کسب اطلاعات مربوطه مطالعه فرمائید.

مزیت تحصیل در دانشگاه های گرجستان

دانشگاه های گرجستان از کیفیت بالایی برخوردار است.
دانشگاه های گرجستان نزدیک به ۱۲ متر مربع فضای آموزشی به ازای هر دانشجو و یک مدرس (مربی یا استاد) برای هر ۱۰ عدد دانشجو داشته و دارای نرخ ۹۰% اشتغال پس از فراغت از تحصیل می باشند که با توجه به اقتصاد غیرصنعتی گرجستان دستاورد فوق العاده ای محسوب می شود.

مهمترین مزیت دانشگاه های گرجستان مدرک مورد تایید برای دانشگاههای کشورهای تراز اول  اروپا می باشد.
گواهینامه های استاندارد کیفی انگلیس، آلمان، اسکاندیناوی و ایالات متحده و سیستم یکپارچه مبتنی بر فن آوری اطلاعات و سختگیری در منابع و مقالات علمی از جمله موارد ضمانت این کیفیت می باشند.

ق اقامت و تحصیل در گرجستان، شهر تفلیس با تیم پرشیا گلوبال
اقامت و تحصیل در گرجستان، شهر تفلیس با تیم پرشیا گلوبال

 شرایط و تحصیل در گرجستان

بسیاری افراد جهت مهاجرت به گرجستان معمولا از طریق تحصیل در گرجستان اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیل در گرجستان نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی گرجستان میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به گرجستان می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار در گرجستان و سرمایه گذاری در گرجستان نیز وجود دارند. تابعیت گرجستان از طریق تولد فرزند در گرجستان از این قاعده در این کشور وجود ندارد.

سابقه فرهنگ و تمدن در کشور گرجستان به بیش از ۲۵۰۰ سال پیش باز می گردد. این کشور سالها به عنوان یکی از جمهوری های اتحادیه جماهیر شوروی شناخته می شد تا آنکه در سال ۱۹۹۰ به طور کلی به استقلال رسید. واحد پول کشور گرجستان لاری می باشد که نسبت برابری آن با دلار حدودا ۲.۳ است. یعنی هر دلار آمریکا معادل ۲.۳ لاری می باشد.

جمعیت این کشور در حدود ۵۰۰۰۰۰۰ (۵ میلیون نفر) است و دین اکثریت مردم کشور گرجستان مسیحیت ارتودوکس است. مردم گرجستان به زبان گرجی که از زبان های قفقازی است تکلم می نمایند و زبان گرجی زبان رسمی این کشور است.

آموزش و پرورش و تحصیل در گرجستان از سن ۶ سالگی آغاز می شود. دانش آموز ابتدا باید یک دوره ۶ ساله تحصیلات ابتدایی را تا سن ۱۲ سالگی بگذراند. بعد از گذراندن این دوره دانش آموزان وارد دوره ای  ۳ ساله می شوند که از ۱۳ سالگی آغاز و در ۱۵ سالگی به پایان می رسد. هر فردی در کشور گرجستان ملزم است این دوره ۹ ساله تحصیلی را پشت سر بگذراند و آموزش و پرورش تا ۱۵ سالگی در این کشور الزامی است. دانش آموزان این امکان را دارند که تا سال نهم تحصیلی, از آموزش و پرورش رایگان استفاده کنند. در نهایت اگر شخصی بخواهد مدرک دیپلم متوسطه را کسب نماید باید دوره ۳ ساله دبیرستان را ( از سن ۱۵ تا ۱۸ سالگی ) در یکی از دبیرستان ها یا مدارس فنی کشور گرجستان به پایان برساند. این شخص پس از پشت سر گذاشتن امتحانات پایان دوره متوسطه موفق به اخذ مدرک دیپلم کشور گرجستان می شود. سال تحصیلی در تمام مقاطع از سپتامبر آغاز می شود و تا ماه جون ادامه پیدا می کند.

حال به بررسی چگونگی ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور می پردازیم. به طور کلی دو دسته دانشگاه در کشور گرجستان وجود دارد. دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی. تنها شهروندان کشور گرجستان این امکان را دارند که در بسیاری از رشته های دانشگاه های دولتی بدون پرداخت شهریه تحصیل نمایند اما تحصیل دانشجویان کشورهای خارجی در این کشور مشمول پرداخت شهریه می باشد. برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خصوصی نیز فرد متقاضی در هر حال باید شهریه در نظر گرفته شده را پرداخت نماید و در اینحا تفاوتی میان شهروند, مقیم و غیر آن نیست.

وزارت علوم ایران در لیست دانشگاه های مورد تایید خود نام ۵ دانشگاه از کشور گرجستان را نیز آورده است:

 1. Apolon Kutateladze State Academy of Arts
 2. Ivane Javakhishvili Tbilisi State University
 3. SarajishviliTbilis State Conservatoire در رشته‌های مربوط به هنر موسیقی
 4. Technical Uniuversity
 5. Tbilisi Teaching University

تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی

طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور عموما ۴ ساله است. زبان تحصیل در اکثر رشته ها به زبان گرجی و گاها به زبان روسی است و رشته های بسیار محدودی به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی در این کشور و در این دانشگاه ها ارائه می شود. معمولا رشته هایی که مربوط به ادبیات, تاریخ و فرهنگ دیگر کشورهای جهان است امکان ارائه به زبان انگلیسی را دارند. هر زبانی را که دانشجو به عنوان زبان تحصیل خود انتخاب می نماید باید بتواند مدرکی دال بر توانایی خود در آن زبان ارائه نماید. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور گرجستان در حال حاضر حدودا ۳۰۰۰ یورو می باشد.

تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد

طول دوره این مقطع در تحصیل در گرجستان یک سال و نیم تا ۲ سال است. گرچه زبان رسمی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور زبان گرجی است اما رشته های بسیار متنوعی نیز به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی و خصوصی گرجستان ارائه می شوند. این امر موجب شده علاقه مندان تحصیل در گرجستان زبان را به عنوان مانعی برای تحصیلات خود پیش رو نداشته باشند. در عین حال شما نیاز دارید دانش زبان خود را به گونه ای اثبات نمایید. اصولا ارائه مدرک زبان در کشور گرجستان جزء ملزومات محسوب نمی گردد اما دانش زبان دانشجو در ابتدای ورود به دانشگاه با آزمون های زبان سنجیده می شود. دانشجویانی که بتوانند مدرکی معادل آیلس ۵.۵ و یا تافل ۸۰ ارائه نمایند از آزمون زبان معاف خواهند بود. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در گرجستان و در دانشگاه های مختلف آن ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو است.

تحصیل در گرجستان در مقطع دکتری

طول دوره تحصیل در مقطع دکتری در این کشور ۳ تا ۵ سال است. دانشگاه های کشور گرجستان این امکان را فراهم کرده اند که در مقطع دکتری تحصیل در گرجستان در بسیاری از رشته های علوم مهندسی, مالی, حقوق و ادبیات به زبان انگلیسی و دیگر زبان هایی چون آلمانی, فرانسوی و روسی فراهم باشد. اگر فرد مدرک زبانی همچون آیلس ۶ و یا تافل ۹۰ و یا معادل آن در زبان های دیگر دارد نیازی به شرکت در آزمون تعیین سطح زبان ندارد در غیر این صورت باید دانش زبان خود را در هنگام ورود به دانشگاه با شرکت در آزمون تعیین سطح زبان به اثبات برساند. هزینه تحصیل در گرجستان در این مقطع عموما ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو می باشد.

هزینه تحصیل بعضی رشته ها در دانشگاه های گرجستان

رشته های لیسانس:

 • زبان شناسی ۳۰۰۰ دلار سالیانه
 • مدیریت، اقتصاد، حسابداری ۴۰۰۰ دلار سالیانه
 • پرستاری ۳۵۰۰ دلار سالیانه
 • داروسازی ۴۰۰۰ دلار سالیانه
 • مهندسی الکترونیک، IT ، کامپیوتر، عمران و مکانیک ۴۰۰۰ دلار سالیانه

رشته های فوق لیسانس:

 • مدیریت اجرایی ۴۰۰۰ دلار سالیانه
 • مدیریت آموزشی ۴۰۰۰ دلار سالیانه
 • حقوق تجارت بین الملل ۴۰۰۰ دلار سالیانه
 • دندانپزشکی ۴۸۰۰ دلار سالیانه
 • پزشکی عمومی ۵۵۰۰ دلار سالیانه

و به طور خلاصه

 مقاطع تحصیل در گرجستان

 1. مقطع کارشناسی ۴ ساله
 2. مقطع کارشناسی ارشد ۲ ساله
 3. در مقطع دکترا  ۳ تا ۵ ساله
 4. رشته پزشکی عمومی ۶ ساله
 5. دندانپزشکی ۵ ساله می باشند.

هزینه های زندگی در گرجستان

هزینه زندگی در کشور گرجستان به طور متوسط ۲۵% ارزانتر از متوسط هزینه های زندگی در ایران است. اگر شما به عنوان یک دانشجو و با قصد ادامه تحصیل وارد کشور گرجستان شوید مطمئنا امکان استفاده از خوابگاه های دانشجویی را دارید که موجب می شود هزینه های شما تا حد زیادی کاهش پیدا کند. بر اساس آمار های اداره ملی گرجستان هزینه های زندگی یک فرد در سال ۲۰۱۵ ماهانه در این کشور ۱۵۰ لاری و برای یک خانواده دو نفره ۲۴۰ لاری (۱ دلار= ۲.۳ لاری) بوده است. این برآورد هزینه بدون احتساب هزینه مسکن است. با احتساب هزینه مسکن می توان گفت هزینه زندگی ماهانه در شهر تفلیس پایتخت کشور گرجستان  برای یک نفر حدودا ۵۰۰ لاری خواهد بود.

امنیت گرجستان و هزینه های زندگی در گرجستان

کشور گرجستان یکی از امن ترین کشورهای دنیا بوده و پلیس و سیستم سیاسی سالم و شفافی دارد.
گرجیان مهمان نوازند و به تاریخ و سنتهای خویش می بالند.

هزینه زندگی و تحصیل در گرجستان نسبت به کل اروپا پایین و مقرون به صرفه می باشد.
ملک برای خرید و اجاره از تهران ارزانتر و قیمتهای غذا و خورد و خوراک از تمام اروپا مناسبتر و ارگانیک و سالم هستند.

وضعیت کار و خوابگاه دانشجویان در گرجستان

همراه با کارت اقامت تحصیلی اجازه کار نیز به متقاضیان داده می شود.
خوابگاه با هزینه ماهیانه فقط ۱۰۰ دلار و امکان استفاده از اینترنت نامحدود و کتابخانه و لابراتوار و نظایر آنها (همگی رایگان) فراهم شده است.

امکان شرکت در پروژه های رایگان تبادل دانشجو حین تحصیل برای اروپا، آمریکا و حتی ایران و تسهیل در مهاجرت به اروپا و امریکا پس از فارغ التحصیلی وجود دارد.

پذیرش آسان در دانشگاه های گرجستان

پذیرش در دانشگاه های گرجستان بدون نیاز به مدرک آیلتس و تافل و … انجام م شود.
اساتید بسیار برجسته مهندسی، علوم انسانی و گروه پزشکی و در نتیجه امکان فعالیت تجاری براساس مدرک بلافاصله پس از فراغت از تحصیل (برای رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی یا مهندسی) فراهم است.

پشتیبانی از ایده های دانشجویی خلاقانه و های تک در دانشگاه و کمپهای متعدد کاری، تفریحی و پژوهشی در طول تحصیل و مزایای متعدد دیگر از مهمترین قابلیت هایی است که یک دانشجو برای تحطیل در گرجستان از آن بهره مند میشود.

اگر شما نیز مایل به ادامه تحصیل در  گرجستان و دریافت اقامت تحصیلی در این کشور هستید با ما تماس بگیرید.

تحصیل در گرجستان، اقامت در گرجستان
تحصیل در گرجستان، اقامت در گرجستان

دانشگاه‌های گرجستان که  وزارت علوم ایران معتبر می‌داند عبارتند از:

Apolon Kutateladze State Academy of Arts

SarajishviliTbilis State Conservatoire  رشته‌های مربوط به هنر موسیقی

Technical Uniuversity

Tbilisi Teaching University

Jvane Javakhishvili Tbilisi State University

که دانشگاه ایالتی تفلیس قدیمی ترین دانشگاه گرجستان می­باشد. این دانشگاه دارای طیف گسترده ای از برنامه های تحصیلی در مقطع کارشناسی ، سطح فوق لیسانس و دکترا و دوره های کوتاه مدت به زبان انگلیسی می باشد.

در صورتی که نام دانشگاه یا مؤسسه‌ ای در فهرست دانشگاه و مؤسسات ذکر شده اعم از معتبر و غیر معتبر منعکس نشده باشد، متقاضی باید اعتبار آن را از اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم استعلام کند.

رشته های محبوب برای تحصیل در گرجستان

 • پزشکی عمومی MBBS شش ساله
 • دندانپزشکی BDS پنج ساله
 • داروسازی Pharm چهار ساله
 • فیزیوتراپی چهار ساله
 • کارشناسی مدیریت بازرگانی BBA چهار ساله
 • کارشناسی ارشد مدیریت MBA دو ساله

  

نکته مهم: کشور گرجستان در حال حاضر برای رشته های پزشکی در لیست مورد تایید وزارت بهداشت قرار ندارد ولذا تحصیل در رشته های پزشکی در این کشور فقط مناسب افرادی است که پس از فارغ التحصیلی، قصد اقامت در گرجستان و یا مهاجرت به دیگر کشورهای اروپایی را دارند.

 

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی گرجستان

برای تحصیل در گرجستان به مدرک زبان مانند آیلتس و تافل نیازی نیست ولی متقاضیان باید دارای تسلط نسبی به زبان انگلیسی باشند.

دیگر مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات برای مقطع کارشناسی و رشته های علوم پزشکی
 • ترجمه رسمی مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات برای مقطع کارشناسی
 • پاسپورت معتبر

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان

گرجستان کشوری واقع در اوراسیا و یکی از اعضای ناظر اتحادیه اروپا و ناتو می باشد. گرجستان با وجود اینکه در هر دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد اما قوانین این کشور همانند قوانین کشورهای اروپایی می باشد. گرجستان در سال های اخیر از نظر علمی پیشرفت های چشمگیری داشته و دارای دانشگاه هایی با اعتبار بین المللی می باشد. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان به یکی از بزرگ ترین و پرطرفدارترین دوره های تحصیلی در کل جهان تبدیل شده است با این حال تعداد کمی دانشگاه معتبر در سطح بین المللی وجود دارد و گرجستان یکی از کشورهایی است که سریع ترین رشد علمی به خصوص در رشته های پزشکی و دندانپزشکی را در جهان داشته است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان طرفداران بیشتری نسبت به سایر رشته های تحصیلی دارد زیرا رشته هایی بسیار کارآمد، انعطاف پذیر، پر انرژی و دارای برنامه های آموزشی با بالاترین کیفیت می باشد. دانشگاه های علوم پزشکی در گرجستان دارای رتبه های علمی بسیار بالایی در سطح جهانی و اعتبار بین المللی می باشد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان به یکی از پرطرفدارترین دوره های تحصیلی در کل جهان تبدیل شده است .

شرایط اعزام دانشجو به گرجستان و تحصیل تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان

متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی  در دروس زیست، ریاضیات، فیزیک و شمی نمرات بالایی داشته باشند. سپس با شرکت در آزمون ورودی و اخذ نمره قبولی در دانشگاه مورد نظر خود به تحصیلات در رشته پزشکی و یا دندانپزشکی ادامه دهند. بورسیه به دانشجویان خارجی تعلق نمی گیرد بنابراین تحصیل در این رشته ها  رایگان نیست. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور گرجستان ۶ سال به طول می انجامد که شامل ۲ دوره اصلی می شود:

مرحله اول دوره مقدماتی پزشکی نام دارد ۲ سال به طول می انجامد و دانشجویان در این دوره تحصیلی دروسی همچون: زیست شناسی، فیزیک، شیمی، مهارت های ارتباطی و … را مطالعه می نمایند.

مرحله دوم تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در گرجستان به صورت کامل و یکپارچه ۴ سال به طول می انجامد. اغلب دروس در دانشگاه های پزشکی گرجستان به زبان انگلیسی ارائه می شود.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان در هر سال حدود ۱۰۰۰۰ دلار می باشد که البته این هزینه با توجه به دانشگاه محل تحصیل و شرایط زندگی هر دانشجو متغیر می باشد.

.پزشکی و دندانپزشکی گرجستان:

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور گرجستان ۶ سال به طول می انجامد که شامل ۲ دوره اصلی می شود: مرحله اول که دوره مقدماتی پزشکی نام دارد ۲ سال به طول می انجامد که دانشجویان در این دوره تحصیلی دروسی همچون: زیست شناسی، فیزیک، شیمی، مهارت های ارتباطی و … را مطالعه می نمایند. مرحله دوم تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در گرجستان به صورت کامل و یکپارچه ۴ سال به طول می انجامد که خود دارای ۴ دوره اصلی می باشد که عبارتند از:

 • مرحله اول مبانی پزشکی: دانشجویان در این دوره تحصیلی با سلامت انسان و بیماری ها آشنا می شوند.
 • مرحله دوم برنامه های کاربردی علوم پزشکی: دانشجویان در این مرحله تحصیلی دانش پایه پزشکی را فرا می گیرند.
 • مرحله سوم: کشف: این دوره شامل مطالعات علمی یا پزشکی بالینی، مدیریت مراقبت های بهداشتی، اخلاق پزشکی و … می باشد.
 • مرحله چهارم: ترجمه علوم پزشکی: در این مرحله دانشجو این فرصت را دارد که دوره کارآموزی خود را به عنوان یک پزشکی در برترین بیمارستان های گرجستان سپری نمایند.

اغلب دروس در دانشگاه های پزشکی گرجستان به زبان انگلیسی ارائه می شود. هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان در هر سال حدود ۵۰۰۰ دلار می باشد که البته این هزینه با توجه به دانشگاه محل تحصیل و شرایط زندگی هر دانشجو متغیر می باشد.

دانشگاه ایالتی پزشکی تفلیس یکی از برترین دانشگاه های علوم پزشکی در منطقه قفقاز می باشد. دانشکده پزشکی در دانشگاه دولتی تفلیس در سال ۱۹۳۰ تاسیس گردید که جزء اولین دانشکده های پزشکی گرجستان می باشد و دارای اعتبار بین المللی می باشد. هدف اصلی دانشگاه علوم پزشکی تفلیس، حفظ، پیشرفت و انتشار دانش می باشد.

دروس در دانشگاه پزشکی تفلیس به زبان انگلیسی ارائه می شود و از کیفیتی بسیار بالا برخوردار است از این رو مناسب ترین دانشگاه جهت تحصیل پزشکی در گرجستان برای دانشجویان بین المللی می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه پزشکی تفلیس سالانه حدود ۳۵۰۰ دلار می باشد که دانشجویان می توانند این هزینه را طی ۲ ترم تحصیلی پرداخت نمایند.

یکی دیگر از رشته های پرطرفدار در دانشگاه های گرجستان که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است رشته دندانپزشکی می باشد. تحصیل دندان پزشکی در گرجستان ۴ سال به طول می انجامد. کالج دندانپزشکی گرجستان در دانشگاه آگوستا تنها دانشکده دندانپزشکی دولتی در گرجستان می باشد که در سال ۱۹۶۹ تاسیس گردید.

کالج دندانپزشکی گرجستان در دانشگاه آگوستا یک برنامه ۴ ساله در رشته دندانپزشکی ارائه می دهد که منجر به اخذ مدرک دکتر دندانپزشکی می شود البته برنامه های دوگانه زیست شناسی دهان نیز در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. برنامه های درسی دندانپزشکی در گرجستان شامل دوره های زیست شناسی دهان، علوم بالینی، علوم رفتاری و مدیریت می باشد.

دانشجویان رشته پزشکی در گرجستان از اوایل سال دم می توانند در سالن های سخنرانی، آزمایشگاه ها و کلینیک ها حضور پیدا کنند و جهت کسب مهارت های جدید تحت نظر و مراقب پزشک مشغول کار درمان و کار آموزی شوند. تحصیل دندانپزشکی نیاز به تمرکز و مطالعه بسیار دارد.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در گرجستان در هر سال حدود ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار می باشد البته این هزینه شامل تمامی هزینه های دانشجویی می شود. برای شروع به کار به عنوان یک دندانپزشک و یا متخصص بهداشت دهان در گرجستان شما نیاز به یک مجوز از هیئت مدیره دندانپزشکی گرجستان دارید و این خود مستلزم فارغ التحصیلی از دانشگاه های معتبر دندانپزشکی و شرکت در آزمون پایانی می باشد.

متقاضیان تحصیلات پزشکی گرجستان به دلیل اراده دروس به زبان انگلیسی در دانشگاه های گرجستان میبایست به زیان انگلیسی تسلط کافی را داشته باشند که مدرک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های گرجستان مدرک آیلتس ۵ یا ۶ آکادمیک می باشد.

دانشگاه های معتبر گرجستان :

 مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان

از مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان می توان به هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه و کمتر از سایر کشوهای اروپایی و آمریکایی، مدارک معتبر در سطح بین المللی، تحصیل به زبان انگلیسی، امنیت بالای اجتماعی و …. اشاره کرد.

البته شایان ذکر است،ازسال ۲۰۱۶ ویزای یا روادید گرجستان برداشته شده است و دانشجویان نیازی به درخواست ویزا ندارند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی گرجستان عبارتند از:

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • اصل و کپی گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار
 • ریز نمرات مقطع دبیرستان
 • اصل و کپی مدرک دیپلم دبیرستان
 • در صورت تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی ارائه مدرک پیش دانشگاه
 • معرفی یک حساب بانکی معتبر
 • گواهی سلامت
 • عکس رنگی ۴*۳ و ۴*۶ از هر کدام ۶ قطعه
 • مدرک زبان
 • تایید مدارک توسط سفارت
تحصیل پزشکی گرجستان
تحصیل پزشکی گرجستان

درباره تحصیل و زندگی در گرجستان بیشتر بدانیم:

برخی از نکات مهم: برخی از دانشگاه‌های گرجستان، برای ایرانیان بیش تر مورد توجه بوده است.

دانشگاه دولتی تفلیس Tbilisi State University: تأسیس سال ۱۹۱۸ می‌باشد و در حال حاضر ۳۵ هزار دانشجو دارد. این دانشگاه بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه در منطقه قفقاز می‌باشد. این دانشگاه در حال حاضر بنام دانشگاه جواخشویلی Javakhishvili نیز شناخته می‌شود و علامت اختصاری آن TSU است. این دانشگاه در نشانی https://www.tsu.ge/en قرار دارد.
این دانشگاه بزرگ، یکی یاز دانشگاه‌های مطرح بلوک شرق می‌باشد که بیش از ۱ قرن سابقه فعالیت دارد. این دانشگاه در بیش از ۵۵ رشته، فرصت‌های تحصیلی در مقطع دکترا ارائه کرده است که فهرست کامل آن، در نشانی اینترنتی https://www.tsu.ge/en/study/doctor در دسترس می‌باشد. رشته‌های فوق لیسانس این دانشگاه از ریاضیات و فیزیک گرفته تا حقوق و مهندسی، در بیش از ۶۷ رشته در دسترس می‌باشد.

دانشگاه دولتی ایلیا Ilia State University: که نام آن اشاره به ایلیا چاوچاوادزه نویسنده گرجی دارد. این دانشگاه در نشانی اینترنتی http://iliauni.edu.ge/en قرار دارد. این دانشگاه سابقه ای کم تر از ۱۰ سال دارد.
دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس Tbilisi State Medical University: این دانشگاه که در گذشته یکی از دانشکده‌های دانشگاه دولتی تفلیس محسوب می‌شد، امروزه با ۵ هزار دانشجو مهم‌ترین دانشگاه علوم پزشکی در منطقه قفقاز محسوب می‌شود. این دانشگاه در نشانی http://tsmu.page.tl قرار دارد.

دانشگاه صنعتی گرجستان Georgian Technical University: که در سال ۱۹۲۲ تأسیس شده است. این دانشگاه در نشانی اینترنتی http://gtu.ge/Eng قرار دارد.
دانشگاه قفقاز Caucasus University: یک دانشگاه خصوصی است که پارتنر دانشگاه ایالتی جرجیا در شهر آتلانتای امریکا می‌باشد. سایت دانشگاه در نشانی http://www.cu.edu.ge/en قرار دارد.

دانشگاه آزاد تفلیس Free University of Tbilisi: این دانشگاه در سال ۲۰۰۷ تأسیس شده است و شامل دانشکده مدیریت، انستیتو آفریقا و آسیا و دانشکده حقوق می‌باشد. دانشگاه آزاد تفلیس علاوه بر دوره‌های مربوط به مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا دوره‌های آموزشی کوتاه مدت نیز برگزار می‌کند. این سایت در نشانی http://www.freeuni.edu.ge قرار دارد.

۱: نکته جالب توجه این است که خوابگاه به اندازه کافی برای متقاضیان وجود دارد و اجاره ماهانه آن، زیر ۲۰۰ دلار می‌باشد.

۲پذیرش دانشجویان خارجی معمولاً با آیلتس ۵ تا ۶ آکادمیک مورد قبول می‌باشد و در این موضوع، سخت گیری زیادی وجود ندارد. پیش تر درباره آیلتس و نحوه اقدام برای دریافت این آزمون بین المللی، اطلاعاتی در مجموعه مطالب مبانی تحصیل رایگان در خارج از کشور، مطالبی ارائه شد.

۳: برخی از دانشگاه‌های گرجستان، پیش از اعطای پذیرش به دانشجویان خارجی، با آن ها مصاحبه از طریق اسکایپ را ترتیب می‌دهند. حتماً به این موضوع توجه کنید.

۴اولین موضوعی که برای تحصیل در کشور گرجستان باید به آن توجه کنید، فاکتور زبان گرجی یا روسی و زندگی در شرایط سرد می‌باشد. این دو فاکتور، تأثیر زیادی در فرآیند تحصیل و زندگی شما دراین کشور خواهد داشت. زبان گرجی و حتی روسی، جز در این کشور و برخی از کشورهای روس زبان،، مخاطب ندارد و قطعاً یادگیری این زبان، نه در کوتاه مدت و نه حتی در بلند مدت، تاثیری در دنیای اقتصادی و علمی شما نخواهد داشت.

بنابراین این زبان،، زبان مهمی در دنیای صنعت و کسب و کار و پزشکی نیست. نباید انتظاری که از زبان انگلیسی یا فرانسوی دارید، از زبان آذربایجانی یا روسی داشته باشید. تنها در صورتی که واقعاً علاقمند به زبان گرجی و تحصیل دراین کشور هستید، این زبان و این کشور را انتخاب کنید. البته همواره تلاش کنید که به زبان انگلیسی تحصیل کنید و در صورتی که خیلی علاقمند به این کشور شدید، تا حدی این زبان را فرا بگیرید.

۵اگر علاقمند به تحصیل در گرجستان هستید، به این موضوع توجه کنید که برخی از مؤسسات و دانشگاه‌های این کشور، برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، مورد تأیید اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم نیست. برای اطلاع از این مورد، همواره به پرتال این وزارتخانه مراجعه کنید و اطلاعات نهایی را کسب کنید. در صورتی که علاقمند به تحصیل در مقاطع پزشکی هستید، پیش از عزیمت از صلاحیت دانشگاه‌های پزشکی این کشور طبق آخرین سیستم ارزیابی وزارت بهداشت ایران، اطلاع حاصل کنید. عدم آگاهی بر این موضوع، سال‌ها تحصیل شما را بی فایده یا با مشکلات عدیده ای جهت تأیید مدارک تحصیلی و اخذ پروانه اشتغال، مواجه خواهد کرد.

۶: متقاضیان تحصیل در کشور گرجستان، اصلاً نیازی به ارائه مدارکی مانند جی آر ای‌ای و جی مت نیستند. برای کسب اطلاعات تکمیلی درباره فرصت‌های تحصیلی و شیوه اقدام برای پذیرش در دانشگاه‌های آذربایجان، به نشانی edu.gov.az/en مراجعه کنید که با استقبال متقاضیانی ایرانی تحصیل در این کشور نیز رو به رو شده است.

۷: اکثر دانشگاه‌های گرجستان، از دانشجویان دکترا، پیش از دریافت پذیرش تحصیلی، درخواست می‌کنند تا موضوعی که قصد دارند در این کشور به عنوان موضوع پایان نامه دکترا کار کنند، به صورت خلاصه و مکتوب، به همراه مدارک مورد نیاز پذیرش ارسال کنند. حتی اگر در زمان پذیرش چنین سندی از مشاء درخواست نشود، به محض ورود و تعیین استاد راهنما، چنین موضوعی باید در دستور کار شما باشد. طریق نوشتن بیانیه هدف را قبلاً توضیح دادیم.

۸گرجستان نیز مانند هر کشور دیگری در دنیا، برای متقاضی تحصیل در خارج از کشور که تجربه زندگی و تحصیل دران را ندارد، جای ناشناخته ای هست. برای کسب اطلاعات بیشتر و کافی، راه‌های زیادی وجود دارد که یکی از آن ها، ارتباط با فارغ التحصیلان و دانشجویان شاغل به تحصیل دراین کشور است که خوشبختانه شمار زیادی از ایرانیان عزیز در دانشگاه‌های معتبر این کشور، مشغول به تحصیل هستند. روش ارتباط را، قبلاً در نکته‌های قبلی توضیح دادیم.

۹: در کشور گرجستان نیز، بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی برای مقاطع مختلف و رشته‌های گوناگون ارائه می‌شود. دسترسی به این منابع هم از طریق سایت دانشگاه‌ها و هم از طریق پرتال‌های بین المللی امکان پذیر است. این منابع معتبر بورسیه های تحصیلی در اروپا را همواره بررسی بفرمایید. پیش تر، بیش از ۱۰ سایت در این حوزه معرفی شد که مناسب است سایت‌های تکمیلی را نیز بررسی کنید.

۱۰: دانشگاه‌های گرجستان، بر خلاف دانشگاه‌های شمال اروپا و سوییس و حتی امریکا، معدل خیلی خوب برای پذیرش نیاز دارند و به متقاضیان با حداقل نمره نیز، پذیرش می‌دهند. اما اگر واقعا از معدل پایینی رنج می‌برید، گفتاری که درباره راهکارهایی برای متقاضیان تحصیل با معدل پایین ارائه شده است را، مجدداً مطالعه کنید.

۱۱: اگر قصد دارید از طریق مؤسسات اعزام دانشجو، برای سفر به آذربایجان اقدام کنید، از مؤسسات مورد تأیید وزارت علوم استفاده کنید و از پرتال‌های مجازی بدون مجوز، اجتناب کنید. scholarship.saorg.ir مراجعه کنید.
۱۲: اطلاع از جزییات تحصیل و اشتغال در این کشور از طریق http://www.studyingeorgia.co امکان پذیر می‌باشد.

۱۳: گرجستان برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، اقتصاد، مدیریت، نرم افزار، علوم سیاسی و حقوق و ارتباطات و حتی معماری با استقبال ایرانیان مواجه شده است و پیشنهاد می‌کنیم برای تحصیل دراین نوع رشته‌های علوم انسانی، کشورهای دیگر اروپا مانند لهستان یا فرانسه را نیز در نظر داشته باشید.

۱۴: در صورتی که علاقمند به تحصیل در این کشور در زمینه‌های هوا و فضا و حتی خلبانی هستید، اعتبار مدارک اخذ شده را با مراکز رسمی کشور مانند سازمان هواپیمایی کشوری چک کنید تا در صورت علاقمندی به کار در نهادهای دولتی کشور، با مشکل رو به رو نشوید.

۱۵:
 سفارت ایران در گرجستان در http://tbilisi.mfa.ir و پرتال سفارت تفلیس در ایران iran.mfa.gov.ge قرار دارد و بهترین منابع برای کسب اطلاعات درباره زندگی، تحصیل و کار در این کشور می‌باشد

درباره admin

Immigration & Visa Consultant

۷ دیدگاه در “تحصیل و اقامت در گرجستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.