تحصیل-آمریکا-پذیرش-تحصیلی

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاههای آمریکا

نحوه ی انتخاب دانشگاه برای ادامه تحصیل در آمریکا

انتخاب دانشگاه یک گام مهم در روند درخواست پذیرش است. در این مقاله قصد داریم به نحوه ی انتخاب دانشگاه ها در کشور آمریکا و معیار های اصلی که باید در انتخاب در نظر گرفت بپردازیم.

ابتدا با در نظر گرفتن سطح خود، ۲۰ تا ۳۰ دانشگاه را که تا حدی برای شما جذابیت دارند، انتخاب کنید (در مراحل بعدی از بین آن‌ها تعدادی را گزینش خواهید کرد). اکثر دانشگاه هایی را که سطحشان با سطح شما هماهنگ است انتخاب کنید، ۳ تا ۴ مورد بالاتر از سطحتان و همچنین ۳ تا ۴ مورد تضمینی (گزینه هایی که مشخصا پایین تر از سطح شما هستند) را اضافه کنید. برای مثال، دانشجویان ممتاز در رشته ی فیزیک اغلب از ۱۰ دانشگاه برتر درخواست پذیرش می کنند و چند گزینه ی تضمینی، مانند ستنی بروک، راچستر، راتگرز و… را در صورتی که مقطع دکتری مد نظر باشد، به لیستشان اضافه می کنند. دانشجویان خوب ۳ تا ۴ مورد از ۱۰ دانشگاه برتر را انتخاب کرده و غالبا دیگر گزینه‌ها را از بین دانشگاه هایی با رتبه ی دهم تا سی‌ام انتخاب می کنند.

برای انتخاب دانشگاه ها، معیارهای زیر را در نظر بگیرید:
رتبه ی دانشگاه:
اهمیت این معیار واضح است. هرچه برنامه ی کاری بهتر باشد، اعضای دانشکده و سطح فارغ التحصیلان آن دانشکده بهتر است.
اعضایی از دانشکده که در محدوده ی انتخابی شما کار می کنند:
اهمیت این جنبه گاهی ناچیز شمرده می شود. اگر مطمئن نیستید که مایل به فعالیت در چه زمینه‌ای می باشید، لازم نیست در مورد این فاکتور خود را به زحمت بیندازید اما اگر تصمیم خود را مبنی بر فعالیت در زمینه ی نظریه‌های چگالی مواد برای مثال اتخاد کرده اید، بررسی کنید که در این دانشگاه چند استاد در این زمینه کار می کنند، سن این استادان چقدر است (روی افراد بالاتر از ۶۰ تا ۶۵ سال حساب نکنید) و اینکه آیا این افراد، دانشجویان جدید را قبول می کنند یا خیر. اطمینان حاصل کنید که حداقل ۲ استاد (اگر ۳-۵ استاد باشد چه بهتر) به عنوان مشاوران علمی بالقوه برای شما آنجا حضور دارند.
حمایت مالی:
از آنجایی که هزینه ی آموزش و زندگی در بعضی از دانشگاه‌ها ممکن است زیاد باشد، باید بررسی کنید که آیا کمک هزینه ی تحصیلی به شکل تدریس TA، معاون پژوهشی RA یا شکل‌های دیگر حمایت مالی دریافت خواهید کرد یا خیر. در بعضی از دانشگاه‌ها ممکن است از شما درخواست شود تا در تمام طول تحصیلتان، برای بعضی استاد‌های نظری (به علت آنکه بودجه ی کمتری نسبت به استادان تجربی دارند)، سمت TA داشته باشید و تدریس کنید. شما می توانید در مورد این موضوع از منشی دانشکده یا دانشجویان تحصیلات تکمیلی سئوال کنید. برای اطلاع از شرایط فاند و کمک مالی در دانشگاه های آمریکا به سری مقالات “انواع کمک هزینه مالی‌ و شرایط دریافت آن از دانشگاه‌های آمریکا” مراجعه نمایید.
برخی از دپارتمان‌های فیزیک، ریاضی، مهندسی و زیست شناسی حمایت مالی کاملی از دانشجویان خود به عمل می آورند. تمام آنچه شما باید انجام دهید پر کردن فرم گزارش‌های مالی (یا هر آنچه آن را می نامند) می باشد که در فرم درخواست پذیرش تان گنجانده شده است.

اگر شما متقاضی پذیرش در رشته‌های علوم انسانی یا علوم اجتماعی می باشید، موضوع کمی سخت تر است ولی همچنان احتمال دریافت کمک مالی، اغلب تحت عنوان هایی مانند TA وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر می توانید وب سایت آن دپارتمان را بررسی کرده و یا از منشی گروه مورد نظرتان سئوال کنید.

[read more=”ادامه” less=”کمتر”]

مکان جغرافیایی و آب و هوا:
این فاکتور به شدت مهمی است که اهمیت آن را وقتی به امریکا نقل مکان کردید قطعا در می یابید. ترجیح مکان جغرافیایی موضوعی کاملا شخصی است اما آنچه در ادامه می آید عموما واقعیت دارد: ایالت‌های میانی محافظه کار تر، سنتی تر، خانواده محور تر و اغلب کسل کننده تر هستند. ایالت‌های جنوبی اغلب دوستانه تر هستند ولی من شخصا نمی توانم انگیزه ی معقولی برای انتخاب دانشگاه در تگزاس یا آریزونا پیدا کنم (فقط به ذوب شدن سنگفرش‌های خیابان در گرمای تابستان فکر کنید…). محبوب‌ترین ایالات، ایالات غربی و شرقی هستند. یعنی کالیفرنیا، نیویورک، ماساچوست، نیوجرسی، کانکتیکات و… . این ایالات از نظر فرهنگی تنوع بالایی دارند، مردم آن اغلب تحصیل کرده هستند و امریکایی‌های سطح متوسط کمتر در آنجا یافت می شوند، جاذبه‌های فرهنگی بیشتر است و مزایای بسیار دیگری نیز دارند. همچنین در مورد شهری که دانشگاه در آن واقع شده است بیندیشید. بعضی از دانشگاه‌ها در شهرهای کوچکی در ناکجا آباد واقع شده اند یا برخی دیگر در نزدیکی یا داخل شهرهای بزرگ؛ که هر دوی این‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و انتخاب هر کدام، موضوعی است که بیشتر به ترجیحات شخصی برمی گردد. علاوه بر آن، حتما آب و هوای آن مکان را بررسی کنید. در مورد دمای هر ماه از سال در شهرهای بزرگ امریکا، به راحتی می توانید آنلاین اطلاعات کسب کنید.
ملاحظات شخصی:
شاید شما مایل باشید بررسی کنید کسی از دوستانتان در این دانشگاه تحصیل می کند یا نه و آیا بین آزمایشگاه شما با آزمایشگاه این دانشگاهِ تحت بررسی، نوعی همکاری وجود دارد یا خیر و… .

در نهایت برای چند دانشگاه اپلای کنیم؟ در صورتی که دانشجوی ممتازی هستید، ۵ تا ۱۰ دانشگاه و اگر دانشجوی متوسطی محسوب می شوید، ۸ تا ۱۵ دانشگاه را انتخاب کنید. انتخاب بیش از ۱۵ دانشگاه بی‌معنا است زیرا شما قادر نخواهید بود که از تک تک آن دانشگاه‌ها درخواست پذیرش کنید (منظور ارتباط برقرار کردن با منشی‌ها و افراد آن دانشکده، تنظیم شرح حال و وضعیت خود، آماده کردن مدارک خاصی که فقط بعضی دانشگاه‌ها درخواست می کنند و غیره است). ممکن است انتخاب نهایی دانشگاه مورد نظر را به بعد از اطلاع یافتن از نمراتتان موکول کنید؛ در حالی که اغلب هر شخصی می تواند سطح دانش خود را از پیش به خوبی تخمین بزند. هرچند مادامی که ذهنتان درگیر اتخاذ تصمیم نهایی می باشد، پر کردن فرم‌ها و الزامات درخواست پذیرش واقعا وقت گیر و ناراحت کننده است، لطفا به کیفیت توجه داشته باشید.

[/read]

انواع کمک هزینه مالی‌ و شرایط دریافت آن از دانشگاه‌های آمریکا

هدف از این سری مقالات این است که در ابتدا یک شرحی بر انواع مختلف کمک هزینه‌های مالی‌ موجود در دانشگاه‌های آمریکا داده و سپس برای یک سری از دانشگاه‌های معتبر، شرایط دریافت این کمک هزینه ها به صورت جزئی توضیح داده شود. در این مقاله، به عنوان بخش اول از این سری مقالات، به معرفی‌ و توضیح هر یک از موارد کمک هزینه‌های مالی‌ می‌پردازیم.

به طور معمول، دانشگاه‌های آمریکا کمک هزینه‌های مالی‌ خود را به عنوان دستیاری (assistanship) ارائه می کنند که معمولا هزینه‌های شهریه و جاری زندگی‌ را پوشش می‌دهد. اصولاً این کمک هزینه‌ها به دانشجو‌های مقاطع کارشناسی ارشد و بالاخص دکتری داده می شود و می تواند شامل دستیاری آموزشی و یا پژوهشی باشد. البته لازم به ذکر است که این کمک هزینه‌ها می تواند در قالب بورس (scholarship یا fellowship) نیز باشد ولی‌ معمولاً شامل در صد کمتری از دانشجوها می شود. در ادامه شرح مختصری راجع به این کمک هزینه‌ها آورده می شود.

انواع کمک هزینه ی تحصیلی در دانشگاه های آمریکا

۱) کمک هزینه برای پوشش هزینه‌های تحصیلی‌ یا شهریه (tuition waiver):

دانشجویی که این نوع کمک هزینه را دریافت می کند از پرداخت بخشی از هزینه های ثبت نام خود معاف می شود. اکثر دانشگاه‌ها معمولاً حد اکثر ۲/۳ از کّل مبلغ شهریه را پوشش میدهند و خیلی‌ نادر است که کل هزینه شهریه از طریق tuition waiver پوشش داده شود. به طور معمول، سوای از هزینهٔ شهریه، هزینه هایی شامل استفاده از کتابخانه و یا سایت‌های کامپیوتری و یا اماکن ورزشی هست که یا خود دانشجو پرداخت خواهد کرد و یا اینکه از قبل دستیاری آموزشی و یا پژوهشی و یا بورس خود پرداخت خواهد کرد (این چند مورد در ادامه بیشتر توضیح داده شده اند).

۲) بورس نوع اول (Scholarship):

این نوع بورس را می‌توان یک جایزه در نظر گرفت که بر اساس مهارت و توانایی علمی‌ دانشجو به او تعلق می‌گیرد. شایان ذکر است که دانشجوها می توانند این نوع بورس را بر اساس موارد دیگری شامل نژاد و یا رشته تحصیلی‌ و یا نیاز مالی‌ نیز دریافت کنند. در هر صورت، خبر خوش آن است که دانشجوها نیازی ندارند که پول پرداخت شده در این قالب را باز پرداخت کنند. میزان پول پرداختی از این طریق می تواند یک مبلغ سالانه و یا یک مبلغ برای چند سال را شامل شود.

این نوع از بورس‌ها می توانند از طریق دانشگاه و یا از طریق منابع خصوصی پرداخت شوند. در بسیاری از موارد، سازمان‌های خصوصی بر اساس نیاز و یا استعداد دانشجو به او بورس را پرداخت خواهند کرد. در بعضی‌ از موارد این سازمان‌های خصوصی بورس مورد نظر خود را از طریق یک نوع رقابت بین دانشجوها که می تواند از طریق نوشتن انشا و یا میزان همسازگاری با یک سری معیار‌های از پیش تعیین شده باشد پرداخت می کنند. جهت دریافت اطلاع از سازمان‌های خصوصی که این بورس را پرداخت می کنند، می‌توان از طریق دفتر دانشکده و یا مجلات مختلف و یا وب سایت www.fastweb.com اقدام نمود.

۳) بورس نوع دوم (Fellowship):

این نوع بورس‌ها معمولاً به دانشجو‌های کارشناسی ارشد و دکتری اعطا می شوند. همانند بورس نوع اول (scholarship) نیازی به باز پرداخت این نوع بورس‌ نیست. این نوع بورس‌ها از طریق نهاد‌های خصوصی، مؤسسه‌ها و یا دولت پرداخت می شوند و از بابت مبلغ و همچنین تعداد سالهایی که پوشش می دهند می توانند متفاوت باشند. همچنین این نوع بورس‌ها می توانند شامل tuition waiver نیز باشند. در بعضی‌ از موارد خود شخص دانشجو میتواند به صورت مستقیم جهت دریافت fellowship اقدام کند، در حالی‌ که در دیگر مورد یکی‌ از اساتید دانشکده مربوطه بایستی دانشجو را معرفی‌ کند. در هر صورت، بر خلاف نوع اول (scholarship)، دریافت بورس نوع دوم (fellowship) سخت تر و رقابتی تر است.

۴) دستیاری (Asistantship):

این دستیاری‌ها به صورت Teaching Assistantship, TA ، و یا Research Assistantship, RA ، پرداخت می شوند. نوع TA آن در دانشگاه هایی با کلاسهای مقطع کارشناسی بزرگ و نوع RA آن در دانشگاه‌هایی که بیشتر جنبه پژوهشی دارند مرسوم است. در هر صورت، همانطور که از اسم این دو بر میاید، وظایف TA جهت کمک به یک استاد در تدریس یک درس و RA جهت کمک در پژوهش و تحقیق یک استاد تعریف شده است. آن چیزی که مبرهن و لازم به ذکر است، آن است که میزان ساعات کاری یک دانشجو زیر قالب هر یک از این دو بیست ساعت در هفته (و یا به عبارتی ۵۰%) می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی نحوه دریافت بورس و کمک‌های مالی مراجعه نمایید.

۵) سایر شغل‌های سطح دانشگاهی (on campus jobs):

شغل‌های سطح دانشگاهی نیز به صورت ۵۰% در هفته به طور حد اکثری تعریف می شوند و شامل tuition waiver نیز نمی‌باشند.

در ادامه، در این بخش به طور دقیقتر و جزئیتر، این فرصتها را برای تعدادی از دانشگاههای مطرح شرح خواهیم داد. این دانشگاهها بر اساس معیار قویترین به ضعیف‌ترین رتبه بندی شده اند (که معیار چندان دقیقی نمی باشد).

[read more=”ادامه” less=”کمتر”]

۱) Massachusets Institute of Technology, MIT:

به عنوان بهترین دانشگاه در سطح ملی‌ و جهانی‌، آنها به سابقه علمی‌ و تحقیقاتی‌ شخص متقاضی نگاه می کنند. با یک GRE بالای ۱۵۰۰ شانس خوبی‌ جهت پذیرش در دانشگاه MIT دارید، در حالی‌ که سابقه پژوهشی نیز وزن بالایی دارد. امکان دریافت هر پنج نوع کمک مالی که در بخش پیشین این مقاله آورده شد در این دانشگاه وجود دارد.

۲) Stanford University:

این دانشگاه در Silicon Valley در شمال کالیفرنیا قرار دارد. همانند MIT در Stanford نیز به سابقه علمی‌ و تحقیقاتی‌ شخص متقاضی نگاه می کنند. به طور معمول، شخصی‌ که دارای GRE بالای ۱۵۰۰ وتراز علمی بالای ۸۵% است شانس خوبی‌ جهت پذیرش دارد. تنها خبر بد این است که علیرغم اینکه در این دانشگاه هر ۵ مورد فرصت مالی که در مقاله پیش آورده شد وجود دارد، ولی‌ تعداد این کمکها در دانشگاه استنفرد معمولاً خیلی‌ محدود است.

۳) University of California, Berkeley:

این دانشگاه دانشجوهای بین‌المللی خیلی‌ محدودی را می‌پذیرد. همانند استنفرد، دانشگاه برکلی نیز دانشجوهای با تراز علمی‌ بالای ۸۵% و همچنین GRE بالای ۱۵۰۰ را جهت دریافت کمک مالی ممد نظر قرار می دهد. همچنین افراد متقاضی با تجربه کاری از شانس بالاتری برخوردار هستند.

۴) Carnegie Mellon University:

این دانشگاه به طور مرسوم، بهترین دانشگاه در رشته علوم کامپیوتر می‌باشد. این دانشگاه نیز هر ۵ نوع کمک مالی را ارائه می‌دهد ولی‌ دریافت آنها، مخصوصاً در رشته علوم کامپیوتر، خیلی‌ رقابتی است.

۵) University of Michigan Ann Arbor:

این دانشگاه از سطح بسیار بالایی برخوردار است، ولی‌ خبر بد این است که از لحاظ مالی‌ در مضیقه است. به طور معمول، فرصتهای مالی به نوع RA و از طریق منابع مالی که هر استاد دریافت می‌کند خلاصه می شود.

۶) Cornell University:

دانشگاه Cornell در شهر Ithaca و در ایالت New York واقع شده است، البته دارای پردیس‌های پزشکی‌ در برخی از نقاط دنیا نیز می‌باشد. توجه اصلی‌ پژوهش در این دانشگاه به رشته علوم کامپیوتر اختصاص یافته است. جهت پذیرش در این دانشگاه نیز تراز علمی‌ بالای ۸۵% و نمره GRE بالای ۱۵۰۰ لازم است و لازم به ذکر است که داشتن مقاله‌های پژوهشی نیز بر میزان شانس دریافت کمک‌های مالی میافزاید.

۷) University of Texas, Austin:

این دانشگاه بزرگترین موسسه در بین موسسات آموزشی University of Texas می‌باشد. جهت پذیرش در این دانشگاه، نمره GRE بالای ۱۳۵۰ و همچنین تراز علمی‌ بالای ۸۰% توصیه می شود. از لحاظ موقعیت‌های مالی نیز می‌توان این دانشگاه را خیلی‌ امیدبخش نامید، مخصوصاً در قیاس با سایر دانشگاه‌های تراز اول.

۸) University of Illinois, Urbana Champaign:

جهت ورود به این دانشگاه داشتن نمره GRE بالای ۱۳۵۰ و همچنین تراز علمی‌ ۸۰% خیلی‌ مهم است. در ادامه، داشتن تجربه تحقیقاتی‌ جهت دریافت کمک هزینه مالی خیلی‌ تاثیرگذر خواهد بود.

۹) Yale University:

این دانشگاه به طور سنتی از بار علمی‌ خیلی‌ بالایی برخوردار است، به همین دلیل، شاید خیلی‌ مهد مناسبی برای دانشجویان کارشناسی و یا حتی کارشناسی ارشد نباشد. جهت پذیرش به این دانشگاه و دریافت کمک هزینه مالی، داشتن تجربه تحقیقاتی‌ قبلی‌ حتما لازم است.

۱۰) University of Washington, Seattle:

به لحاظ رابطه خیلی‌ خوب علمی‌ بین این دانشگاه و شرکت مایکروسافت microsoft ، دریافت پذیرش و کمک هزینه مالی خارج از این حیطه خیلی‌ سخت خواهد بود.

۱۱) University of Maryland, College Park:

این دانشگاه از لحاظ مالی معمولا دارای وضعیت بهتری نسبت به سایر دانشگاهها می‌باشد. جهت ورود به این دانشگاه و استفاده از این کمک‌های مالی، داشتن GRE بالای ۱۳۰۰ و همچنین تراز علمی‌ بالای ۸۰% خیلی‌ مهم است.

۱۱) California Institute of Technology:

به طور سنتی، این دانشگاه به دانشجوهای بین‌المللی خیلی‌ محدودی پذیرش اعطا می‌کند ولی‌ از لحاظ مالی از وضعیت خوبی‌ برخوردار است.

۱۲) Princeton University:

از جمله دانشگاه‌هایی‌ است که به طور سنتی IV League نامیده می شده اند. دانشگاههای IV Leagueعبارتند از: Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth, Harvard, Pennsylvania, Princeton و Yale که از لحاظ تاریخی دارای مشترکات بسیاری در زمینه ی ورزشی و علمی‌ هستند. از این لحاظ که در پژوهش از رتبه علمی‌ خیلی‌ بالایی برخوردار است، ورود و دریافت پذیرش به آن نیز بسیار مشکل خواهد بود. معمولا افراد با تراز علمی‌ بالای ۸۵% و نمره GRE بالای ۱۵۰۰ دارای شانس خوبی‌ جهت پذیرش هستند.

۱۳) University of California, Los Angeles:

جهت ورود به UCLA ، شخص متقاضی بایستی از زمینه بالای علمی‌ برخوردار باشد. به عنوان نمونه، تراز علمی‌ بالای ۸۰% در سطح کارشناسی و هم چنین نمره GRE بالای ۱۴۵۰. داشتن تجربه پژوهشی قبلی‌ نیز بسیار کمک کننده در امر دریافت کمک هزینه مالی است.

 ۱۴) University of Wisconsin, Madison:

خبر بسیار خوب آن است که این دانشگاه از لحاظ منابع مالی در وضعیت بسیار خوبی‌ قرار دارد. جهت ورود به این دانشگاه و برخورداری از کمک هزینه‌های مالی، داشتن  GRE در حدود ۱۳۰۰ و تراز علمی بالای ۷۵% لازم است.

 ۱۵) Georgia Institute of Technology:

این دانشگاه نیز از لحاظ منابع مالی از وضعیت خوبی‌ بر خوردار است. همچنین دارای ارتباطات خوبی‌ با صنعت می‌باشد. جهت ورود به این دانشگاه داشتن تراز علمی‌ کارشناسی بالا و همچنین نمره GRE حدود ۱۴۰۰ لازم است.

 ۱۶) Harvard university:

دانشکده business این دانشگاه از جهت ملی‌ و بین‌المللی به عنوان تراز اول شناخته شده است. هم چنین این دانشگاه فقط برنامه دکتری دارد و برنامه کارشناسی ارشد ندارد.

 ۱۷) Brown University:

این دانشگاه برای دانشجویان کارشناسی ارشد مناسب نیست و خیلی‌ بار پژوهشی بالایی دارد. همچنین جهت ورود به این دانشگاه داشتن تجربه تحقیقاتی‌ قبلی‌ لازم است.

 ۱۸) Purdue University:

خبر بد این است که این دانشگاه از لحاظ منابع مالی در مضیقه است و دارای هزینه‌های تحصیلی‌ بسیار بالایی است. همچنین جهت ورود به آن نمره GRE حدود ۱۳۵۰ لازم است.

 ۱۹) New York University:

از جمله دانشگاه‌هایی‌ است که از لحاظ مالی از وضعیت خوبی‌ برخوردار است. جهت ورود به این دانشگاه نمره بالایی در GRE لازم نیست ولی‌ تراز بالای علمی لازم است.

 ۲۰) Rice university:

این دانشگاه از لحاظ مالی در وضعیت متوسطی قرار دارد. جهت ورود به این دانشگاه نمره GRE بالای ۱۳۵۰ و همچنین نمره کارشناسی بالای ۸۰% لازم است.

[/read]

حداقل نمرهٔ تافل مورد نیاز برای اخذ پذیرش در بیش از ۶۰ دانشگاه آمریکای شمالی

همانطور که در مقالات پیشین نیز ذکر شد، یکی‌ از موارد مورد نیاز جهت اقدام برای پذیرش در دانشگاههای خارج از کشور، ارائه مدرک تافل TOEFL می‌باشد. در حالی‌ که اکثر دانشگاههای آمریکای شمالی نمره ی ۷۹ یا ۸۰ را در آزمون iBT برای خود نمره حداقلی می‌دانند، در این بین دانشگاه هایی هم هستند که نمره ی بالاتری را درخواست می کنند. در ذیل، خلاصه ای از این دانشگاهها را به همراه نمره مورد نیاز آنها می‌آوریم. لازم به ذکر است که دانشکده‌های مختلف ممکن است حداقل نمرهٔ آزمون بالاتری را از نمرهٔ ذکر شده توسط دانشگاه درخواست نمایند. برای مثال حداقل نمرهٔ تافل در دانشگاه  کوئینز کانادا ۸۸است اما دانشکده برق این دانشگاه حداقل نمرهٔ ۹۲ را درخواست می‌کند.

[read more=”ادامه” less=”کمتر”]

حداقل نمره ی تافل در دانشگاه های آمریکای شمالی

Arizona State University:

حد اقل نمره iBT: ۸۳،

Auburn University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰، با ریز نمرات:
Reading: ۲۰،
Listening: ۲۰،
Speaking: ۲۰،
Writing: ۲۰.

Brigham Young University:

حد اقل نمره iBT: ۸۵، با ریز نمرات:
Reading: ۲۱،
Listening: ۲۱،
Speaking: ۲۲،
Writing: ۲۱.

Case Western Reserve University – School of Graduate Studies:

حد اقل نمره iBT: ۷۹، با ریز نمرات:
Reading: ۱۹،
Listening: ۱۵،
Speaking: ۲۲،
Writing: ۲۳.

Carson-Newman College:

حد اقل نمره iBT: ۷۹.

Central Queensland University:

جهت گرایش درسی‌-واحدی (course-based majors): حد اقل نمره iBT: ۷۹، شامل حد اقل نمره ۲۰ در بخش writing و
جهت گرایش تحقیقی (research-based majors): حد اقل نمره iBT: ۱۰۰، شامل حد اقل نمره ۲۵ در بخش writing.

Clarkson University:

حد اقل نمره iBT: ۹۰، با ریز نمرات:
Reading: ۲۱،
Listening: ۲۰،
Speaking: ۲۷،
Writing: ۲۲.

Columbia International University:

برای رشته MA TEFL/ICS, حد اقل نمره iBT: ۱۰۰،
جهت سایر رشته‌ها، حد اقل نمره iBT: ۸۰.

Dalhousie University:

حد اقل نمره iBT: ۹۲.

Duke University:

حد اقل نمره iBT: ۸۳، با ریز نمرات:
Reading: ۲۱،
Listening: ۲۰،
Speaking: ۲۲،
Writing: ۲۰.

East Carolina University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰، با ریز نمرات:
Reading: ۲۰،
Listening: ۲۰،
Speaking: ۲۰،
Writing: ۲۰.

Grand Valley State University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰،
در رشته‌های کارشناسی ارشد و دکتری مرتبط با healthcare: ۱۰۲.

Lakehead University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰.

Lehigh University:

حد اقل نمره iBT: ۸۵، با ریز نمرات:
Reading: ۲۱،
Listening: ۱۵،
Speaking: ۲۴،
Writing: ۲۵.

Manhattanville College:

حد اقل نمره iBT: ۸۵، شامل حد اقل ۲۱ در بخشهای Listening و Speaking.

Marquette University – Graduate School of Management:

حد اقل نمره iBT: ۸۰، با ریز نمرات:
Reading: ۲۰،
Listening: ۲۰،
Speaking: ۲۰،
Writing: ۲۰.

McGill University:

حد اقل نمره iBT: ۸۶، با حد اقل نمره ۲۰ در هر بخش.

Michigan State University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰.

Middle Tennessee State University:

حد اقل نمره iBT: ۷۱.

Murray State University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰، با ریز نمرات:
Reading: ۲۰،
Listening: ۲۰،
Speaking: ۲۰،
Writing: ۲۰.

National American University:

حد اقل نمره iBT: ۶۱.

New York Institute of Technology:

حد اقل نمره iBT: ۶۱. دانشجو میبایستی در صورت کسب نمره ۶۱-۷۸، مجددا یک امتحان داخلی‌ زبان بدهد.

Northern Arizona University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰.

Northern Kentucky University:

حد اقل نمره cBT: ۲۱۳، شامل حد اقل نمره بخش Writing ۴.۵ یا بالاتر،
حد اقل نمره pBT: ۵۵۰، شامل حد اقل نمره بخش Writing ۴.۵ یا بالاتر،
حد اقل نمره iBT: ۸۰.

North Park University:

حد اقل نمره iBT: ۹۰، شامل حد اقل نمره ۲۱ در همه بخشها.

Northwestern State University:

حد اقل نمره iBT: ۶۱ شامل حد اقل نمره ۲۰ در بخشهای Speaking و Writing.

Pennsylvania State University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰، شامل حد اقل نمره ۲۳ در بخش Speaking.

Ohio State University:

حد اقل نمره iBT: ۷۹.

Old Dominion University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰، با ریز نمرات:
Reading: ۲۱،
Listening: ۱۸،
Speaking: ۲۲، دانشجویان بین‌المللی متقاضی TA: ۲۶،
Writing: ۱۹.

Oregon State:

حد اقل نمره iBT: ۸۰، شامل حد اقل نمره ۱۸ در هر بخش،
حد اقل نمره iBT: ۶۰، جهت پذیرش مشروط.

Purdue University:

حد اقل نمره iBT: ۷۷، با ریز نمرات:
Reading: ۱۹،
Listening: ۱۴،
Speaking: ۱۸،
Writing: ۱۸.

Queen’s University:

حد اقل نمره iBT: ۸۸، با ریز نمرات:
Reading: ۲۲،
Listening: ۲۰،
Speaking: ۲۲،
Writing: ۲۴.

Quinnipiac University:

حد اقل نمره iBT: ۹۰.

Rollins College Crummer Graduate School of Business:

حد اقل نمره iBT: ۱۰۰.

Saint Cloud University – School of Graduate Studies:

حد اقل نمره iBT: ۷۹، با حد اقل نمره ۱۷ در هر بخش.

Savannah College of Art & Design:

حد اقل نمره iBT: ۸۵، با ریز نمرات:
Reading: ۱۸،
Listening: ۲۰،
Speaking: ۲۳،
Writing: ۲۴.

Simmons College – College of Arts and Sciences:

حد اقل نمره iBT: ۱۰۰ برای رشته‌های Communication Management, MATESL, Special Education, Gender/Cultural Studies,
حد اقل نمره iBT: ۸۰ برای رشته‌های MAT, Children’s Literature, English, Spanish.

Simmons College – School for Health Studies:

حد اقل نمره iBT: ۸۸.

Simmons College – School for Library and Information Science:

حد عقل نمره iBT: ۷۹.

Simon Fraser University:

حد اقل نمره iBT: ۸۸، با حد عقل نمره ۲۰ در هر بخش،
حد اقل نمره iBT: ۷۶، جهت ورود به رشته English Bridge Program.

St. John’s College – Graduate Institute (annapolis، MD/Santa Fe, NM):

حد اقل نمره iBT: ۱۱۲، با حد عقل نمره ۲۷ برای هر بخش، جهت ورود به رشته‌های Master of Arts in Liberal Arts و Master of Arts in Eastern Classics.

Swinburne University of Technology:

بر حسب رشته مربوطه:
حد اقل نمره pBT: ۵۵۰، و iBT: ۸۰،
حد اقل نمره pBT: ۵۷۷، و iBT: ۹۰،
حد اقل نمره pBT: ۶۰۰، و iBT: ۱۰۰.

The University of The Arts:

حد اقل نمره iBT: ۷۹.

University of Arkansas:

حد اقل نمره iBT: ۸۰.

University of Buffalo (suny) – Roswell Park Cancer Institute Division:

حد اقل نمره iBT: ۹۶، با حد عقل نمره ۲۴ در بخش Speaking.

University of California – Berkeley:

حد اقل نمره iBT: ۶۸، با ریز نمرات:
Reading: ۱۷،
Listening: ۱۶،
Speaking: ۱۷، برای متقاضیان Graduate Student Instructor (ta)، حد اقل نمره ۲۶،
Writing: ۱۸.

University of Colorado at Denver and Health Sciences Center:

حد اقل نمره iBT: ۸۰، در حالی‌ که نمره ۸۶ توصیه میشود.

University of Denver:

حد اقل نمره iBT: ۸۰.

University of Illinois – Chicago:

حد اقل نمره iBT: ۸۰، با ریز نمرات:
Reading: ۱۹،
Listening: ۲۰،
Speaking: ۱۷،
Writing: ۲۱.

University of Lethbridge:

حد اقل نمره iBT: ۹۳.

University of Minnesota:

حد اقل نمره iBT: ۷۹، با ریز نمرات:
Reading: ۱۹،
Writing: ۲۱.

University of Missouri – Rolla:

حد اقل نمره iBT: ۸۰.

University of North Texas:

حد اقل نمره iBT: ۷۹، با ریز نمرات:
Reading: ۲۰،
Listening: ۲۱،
Speaking: ۱۹،
Writing: ۲۷.

University of Tennessee at Chattanooga:

حد اقل نمره iBT: ۷۹ – ۸۰.

University of Texas – Arlington:

حد اقل نمره iBT: ۷۹، با ریز نمرات:
Reading: ۲۰،
Listening: ۱۶،
Speaking: ۲۱،
Writing: ۲۲.

University of Texas – Austin:

حد اقل نمره iBT: ۷۹، با حد اقل نمره ۲۱ برای هر بخش.

University of Texas – San Antonio:

حد اقل نمره iBT: ۱۰۰.

University of Toronto:

حد اقل نمره iBT: ۹۳، با حد اقل نمره ۲۲ در بخشهای Writing و Speaking.

University of Virginia:

حد اقل نمره iBT: ۹۰، با ریز نمرات:
Reading: ۲۳،
Listening: ۲۲،
Speaking: ۲۳،
Writing: ۲۲.

University of Washington:

پذیرش با نیاز به زبان انگلیسی: مجموع نمره ۴۵ در Reading, Listening, و Writing,
پذیرش بدون نیاز به زبان انگلیسی: مجموع نمره ۷۰ در Reading, Listening, و Writing.

Vlerick Leuven Gent Management School:

حد اقل نمره iBT: ۱۰۰.

Portland State University:

حد اقل نمره iBT: ۸۰.

Educational Commission for Foreign Veterinary Graduates (u.s.):

حد اقل نمره iBT: ۸۰، با ریز نمرات:
Listening: ۲۶،
Speaking: ۲۶،
Writing: ۱۷.

Foreign Credentialing Commission on Physical Therapy (fccpt):

حد اقل نمره iBT: ۸۹، با حد اقل نمره ۲۶ در بخش Speaking.

International Medical Graduates – Ontarion (canada):

حد اقل نمره iBT: ۹۳، با حد عقل نمره ۲۴ در بخش Speaking.

National Board for Certification in Occupational Therapy (u.s.):

حد اقل نمره iBT: ۸۹، با ریز نمرات:
Reading: ۱۸،
Speaking: ۲۶،
Listening: ۲۱،
Writing: ۲۴.

National Association of Boards of Pharmacy:

حد اقل نمره iBT: ۸۹، با ریز نمرات:
Reading: ۲۱،
Speaking: ۲۶،
Listening: ۱۸،
Writing: ۲۴.

این مقاله محدود به تعدادی از دانشگاههای آمریکای شمالی می‌باشد، جهت کسب اطلاعات بیشتر، لطفا با ما تماس بگیرید.

[/read]

ادامهٔ تحصیل در آمریکا با هزینهٔ شخصی

از آنجایی که گروهی از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور مایل هستند با هزینهٔ شخصی برای ادامه تحصیل اقدام کنند، به همین منظور در این سری مقالات بنا داریم تا اطلاعاتی را در این زمینه برای راهنمایی و کمک به این دوستان فراهم کنیم. در این مقاله، تمرکز بیشتر بر روی دانشگاه های آمریکای شمالی می باشد. لازم به ذکر است که منظور از آمریکای شمالی، منحصرا دو کشور آمریکا و کانادا می باشد. مجموع نکاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد عبارتند از: هزینه های شخصی، هزینه های تحصیلی، کار در سطح دانشگاه، و کار در خارج از دانشگاه.

[read more=”ادامه” less=”کمتر”]

هزینه های شخصی:

این هزینه ها می تواند شامل مواردی مانند اجاره خانه، پوشاک و یا خورد و خوراک باشد. بدیهی است که این هزینه ها بستگی به ایالت و شهر محل دانشگاه تغییر می کنند. بنا بر برخی تجربه های شخصی، در ایالات گرانی مثل کالیفرنیا و یا نیویورک، مجموع این هزینه ها میتواند بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار متغیر باشد. البته قطعا بسته به شیوهٔ زندگی فردی هر شخص، این هزینه ها میتواند بالاتر و یا پائین‌تر باشند. اما این اعداد معرف خوبی برای یک هزینه متوسط برای یک زندگی معمول و خوب دانشجویی هستند. شاید این نکته هم شایان ذکر باشد که در کشور آمریکا، مخصوصا در کرانهٔ غربی آن، به دلیل ضعیف بودن نسبی سیستم حمل و نقل عمومی، داشتن ماشین شخصی خیلی ضروری است، لیکن این نیاز در شهرهای اصلی کانادا چندان مطرح نیست.
خوشبختانه در آمریکا برای خرید یک ماشین انتخاب های فراوانی در اختیار خریدار می باشد. یک ماشین خوب را میتوان با قیمت اولیه بین ۳۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار تهیه کرد اما به دلیل مسافتهای دوری که در شهرهای آمریکایی به صورت روزانه پیموده می شود، یک نکته مهم برای خرید ماشین، میزان مصرف بنزین آن است که به همین دلیل ماشینهای آمریکایی خیلی محبوب نبوده و بیشتر ماشینهای ژاپنی و یا آلمانی طرفدار دارند.

هزینه های تحصیلی

در آمریکا و کانادا، هر دانشگاه میزان شهریه متفاوتی را از دانشجو درخواست می کند که میبایستی توسط دانشجو و تا قبل از یک تاریخ مشخصی که معمولاً قبل از شروع یا در هفتهٔ اول ترم تحصیلی میباشد، پرداخت شود. میزان این شهریه در کانادا می تواند ازپنج هزار دلار تا چند ده هزار دلار تغییر کند و در آمریکا این مبلغ ممکن است بین ۲۸،۰۰۰ دلار تا ۴۲،۰۰۰ دلار متغیر باشد. بسته به اینکه دانشگاه خصوصی، یا عمومی و یا نیمه عمومی باشد. علاوه بر شهریه، هزینه هایی مثل خرید نوشت افزار و یا کامپیوتر نیز می تواند مطرح باشد. طبق یک تجربه شخصی، مبلغ اولیه حدودا ۲،۰۰۰ دلار میتواند به خوبی این هزینه ها را پوشش دهد.

کار در سطح دانشگاه

مشخصا جهت جبران حد اقل بخشی از این هزینه ها، شخص متقاضی می تواند روی کار در سطح دانشگاه تا حدی حساب باز کند. دانشجو می تواند تا پنجاه درصد از زمان خود را (۲۰ ساعت در هفته) به صورت پاره وقت در سطح دانشگاه کار کند. به طور مشخص و در سطح کارشناسی ارشد و دکتری، موقعیت هایی مثل دستیار آموزشی و یا دستیار پژوهشی مطرح است. لازم به ذکر است که در اکثر دانشگاهها، داشتن یکی از این دو موقعیت شغلی، شهریه ترم را که در بند قبل ذکر شد را پوشش خواهد داد. باز هم طبق تجربه های شخصی، میزان حقوقی که از این کارها حاصل میشود، معمولا به طور حداقلی با میزان هزینه های ماهانه برابری می کند. در دانشگاههای آمریکای شمالی و جهت کار در سطح دانشگاه، نیازی به اجازه کار خاصی نیست. البته کارهای متفاوت دیگری نیز در سطح دانشگاه پیدا می شوند که به صورت دانشجویی اداره میشوند. مثل بعضی مسئولیت ها در تشکلات دانشگاهی و دانشجویی، تدریس خصوصی یا کار در بخش خدمات دانشجویی (در کتابخانه ها و کتاب فروشی ها، دفاتر پستی، در سالن های غذاخوری و …). اما اینگونه مشاغل معمولا از درآمد به نسبت پایینی برخودار هستند که کفاف هزینه های زندگی و تحصیلی را به تنهایی نمی دهند اما قطعاً کمک هزینه های مناسبی برای مخارج می باشند.

کار در خارج از دانشگاه

جهت کار در خارج از دانشگاه، چه پیشخدمتی در رستوران و یا یک شغل محققی، از لحاظ قانونی نیاز به صدور اجازه کار خاصی است که یک روادید دانشجویی به طور بالقوه آن را شامل نمیشود.
در آمریکا این اجازه کار تا حد شش ماه در حین تحصیل و تا حد یک سال بعد از پایان تحصیل بدون اینکه محل کار شخص دانشجو بخواهد دخالت خاصی در این مساله داشته باشد ممکن است. خارج از این دو دوره ذکر شده، لازم است که شرکت یا دانشگاه محل کار شخص متقاضی، پشتیبانی مالی شخص را بر عهد بگیرد تا او بتواند برگ سبز خود را دریافت کند. در کانادا، این قانون کمی متفاوت است. مهمترین تفاوت آن است که بعد از پایان تحصیل، دیگر اجازه کار پاره وقت دانشجویی صادر نمیشود واین نوع اجازه کار فقط مربوط به دوران تحصیل است. اما پس از پایان تحصیلات، بنا به قوانین حال حاضر کانادا، یک اجازه نامه ی کاری تمام وقت برای فارغ التحصیلان دانشگاهها کانادا صادر می شود که مدت اعتبار آن بستگی به مدت زمان تحصیل فرد متقاضی در کانادا دارد و حداکثر سه سال می باشد.
تفاوت دیگری که در این زمینه بین آمریکا و کانادا موجود است، آن است که در آمریکا و در حین تحصیل، به مدت شش ماه اجازه کار صادر میشود ولی در کانادا این محدودیت زمانی موجود نیست. مشخصا در هر دوی این کشورها، کار کردن خارج از دانشگاه بنا به نوع کار و درآمد آن می تواند دارای مزایا بیشتری باشد. هر چند از نظر محیط کاری و میزان مسافرت درون شهری روزانه، کار در داخل دانشگاه می تواند مزایای خود را داشته باشد.

در پایان، لازم به یاد آوری است ، همان طور که در ابتدای این مقاله نیز آورده شد، نکاتی که ذکر شده جنبه متوسط داشته و میانگینی نسبی از شرایط کلی در آمریکای شمالی می باشد و به طور خاص در هر شهر و ایالتی میتواند متفاوت باشد. به همین جهت برای کسب اطلاعات دقیق‌تر می توانید با ما تماسبگیرید.

[/read]

درباره admin

Immigration & Visa Consultant

۱ دیدگاه در “اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاههای آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.