ویزای ورزشکاران حرفه ای انگلستان

مهاجرت ورزشکاران حرفه ای به انگلستان

شرایط مهاجرت ورزشکاران حرفه ای و مربیان به انگلستان از طریق دو روش اخذ ویزای اقامت ورزشکاران

بررسی اجمالی شرایط مهاجرت ورزشکاران حرفه ای به انگلستان و ویزای اقامت ورزشکاران در این کشور

طبق شرایطی که در ادامه شرح داده می شود، برای مهاجرت ورزشکاران حرفه ای به انگلستان،اگر واجد شرایط هستید، می توانید برای ویزای مخصوص ورزشکاران حرفه ایی، ویزای سطح دو انگلیس درخواست بدهید:

 • اگر یک ورزشکار برجسته و یا یک مربی واجد شرایط هستید، که توسط فدراسیون ها و هیئت های ورزشی کشورتان و یا به دارای بالاترین عناوین در رده تخصص ورزشی خود در سطح بین المللی، شناخته شده اید.
 • فدراسیون ها و هیئت های ورزشی کشورتان درخواست شما را تایید کنند.
 • کارفرما بخواهد حرفه ورزشی شما را در انگلستان در بالاترین سطح ارتقا دهد.
 • و موارد دیگر واجد شرایط بودن را دارا باشید.

دانش یا مهارت به زبان انگلیسی

برای ارسال درخواست نیاز دارید که دانش یا مهارت در زبان انگلیسی خود را اثبات کنید.

میتوانید دانش و مهارت در زبان انگلیسی خود را با هر کدام از روشهای زیر ارزیابی کنید:

 • در آزمون (approved English language test) شرکت کنید و در مباحث گفتگو و شنیداری در (CEFR) حداقل سطح A1 را کسب کنید
 • و یا دارای یک مدرک تحصیلی باشید که به زبان انگلیسی آموزش داده شده باشد که توسط (NARIC) انگلستان ارزیابی گردد ، و معادل مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری تخصصی در انگلستان باشد.

می توانید از راه های دیگر نیز برای اثبات شرایط مهارت زبان انگلیسی خود استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید را بررسی کنید.

گواهی حمایت

گرفتن تاییده حمایت به این معنی است که فدراسیون ها و هیئت های رشته ورزشی شما در انگلستان، شما را تایید کرده اند. و برای اثبات حمایتهای مالی و حرفه ای خود از شما، گواهینامه حمایت یا اسپانسرشیپ ارائه می دهند.

صلاحیتها

باید موارد واجد شرایط بودن را داشته باشید

 • گواهی تائیده حمایت فنی و مالی معتبر برای رشته حرفه ای خود داشته باشید
 • دانش و مهارت زبان انگلیسی خود را اثبات کنید
 • پس انداز شخصی داشته باشید تا بتوانید هنگام ورود به انگلستان، زندگی خود را تامین کنید
 • اجازه یا توانایی سفر کردن داشته باشید و سابقه سفرهای خود در ۵ سال گذشته را ارائه دهید
 • نتیجه آزمایش بیماری سل، اگر شهروند کشورهایی هستید که مشخص شده اند.  ایران جزو این کشورها نمیباشد، اما با توجه به اینکه ورزشکاران حرفه ای ما در لیگهای مختلفی بازی میکنند و یا احتمالا سفرهایی به کشورهای لیست شده برای بیماری  های مد نظر اداره مهاجرت انگلستان داشته اند لازم است تا در صورت سفر به این کشورها نتیجه آزمایش را در کنار مدارک دیگر ارائه دهند.

چه مدت می توانید در انگلستان بمانید

با ویزای مخصوص ورزشکاران (ویزای سطح ۲) برای مدت بیشتر از ۳ سال می توانید در انگلستان بمانید.

می توانید برای افزایش مدت این ویزا برای بیشتر از ۳ سال دیگر، درخواست بدهید و حداکثر ۶ سال در انگلستان بمانید.

بعد از گذشت ۵ سال کار در انگلستان می توانید برای اقامت دائم و سپس شهروندی انگلستان، چه برای خود و چه برای همسر و فرزندان خود نیز اقدام نمایید.

با این ویزا چه مجوزهایی را دارید یا ندارید

با این ویزا مجاز هستید که :

 • در شغلی که در گواهینامه تائیده حمایت درج شده، برای پوشش دهنده کار و حامی خود، کار کنید.
 • انجام کار دوم تحت شرایط خاصی ممکن خواهد بود
 • شما میتوانید برای تیم ملی خود، مثلا” در اینجا تیم ملی ایران، در انگلستان بازی کنید
 • به عنوان گوینده و مفسر ورزشی کار کنید
 • کارهای داوطلبانه دیگر را نیز انجام دهید
 • ادامه تحصیل دهید، البته تا زمانیکه ادامه تحصیلتان با انجام وظایف شغلی که بخاطر آن حمایت می شود؛ تداخل نداشته باشد
 • به خارج از انگلستان سفر کنید و بعد دوباره به انگلستان بازگردید
 • شریک زندگی (همسر) و فرزندانتان را با ویزای وابسته – اگر واجد شرایط باشند — به انگلستان بیاورید

کارهایی که مجاز نیستید

 • از وامهای دولتی استفاده کنید
 • یک کسب و کار شخصی راه اندازی کنید
 • در حالیکه همزمان که برای تامین کننده حمایت مالی خود کار می کنید برای شغل دومی درخواست دهید

طبق قوانین مهاجرت انگلستان، قبلا” یک ورزشکار حرفه ایی به عنوان شخصی با حقوق یا بدون حقوق و دستمزد به این صورت تعریف شده است:

 • شخصی که به عنوان یک ورزشکار در یک سطح حرفه ایی یا نیمه حرفه ایی ورزشی، با بازی یا مربیگری در هر موقعیت یا جایگاهی خدمت رسانی می کند؛ یا
 • شخصی که در حال حاضر ورزش حرفه ای میکند، شخصی که ورزشکار حرفه ای خواند ه میشود ، یا شخصی که وزارت امور خارجه به عنوان یک ورزشکار حرفه ای در آینده ارزیابی میکند: شخصی که از راه بازی یا مربیگری امرار معاش می کند، به عنوان یک ورزشکار یا مربی در هر سطحی از ورزش خدمت رسانی می کند، جز اشخاصی که به عنوان آماتور در یک مسابقات غیر حرفه ای شرکت می کنند.

اما، در قوانین جدید، ورزشکار حرفه ای به این صورت تعریف شده است:

شخصی با حقوق یا بدون حقوق و دستمزد، کسی که:

 • در حال حاضر به عنوان یک ورزشکار در یک سطح حرفه ایی یا نیمه حرفه ایی ورزشی، با بازی یا مربیگری در هر موقعیت یا جایگاهی خدمت رسانی می کند؛
 • در حال حاضر حقوق دریافت می کند، شامل حقوق در هر شکلی، برای بازی یا مربیگری که تمام هزینه های زندگیش را پوشش می دهد، یا قسمت بیشتری از هزینه های مسافرت به انگلستان و زندگی در انگلستان را پوشش می دهد یا در ۴ سال گذشته با این شرایط دریافتی داشته است؛
 • در حال حاضر عضو یک تیم حرفه ای یا نیمه حرفه ایی ورزشی است، یا شخصی که در ۴ سال گذشته عضو بوده است. این مورد شامل تمام تیم های ورزشی دانشگاهی و تیم های ورزشی گروه های سنی مختلف می شود.
 • در ۲ سال گذشته در تیم استانی یا محلی خودشان حضور داشته باشد، شامل تمام تیم های جوانان وگروه سنی رشد از سن ۱۷ سال به بالا تیمهای نوجوانان و جوانان و بزرگسالان؛
 • در حوزه ورزشی انتخابی خود دارای عنوانین بین المللی باشد؛
 • با هدف یافتن شانس یا فرصت رشد به عنوان ورزشکار و یا بمنظور ارتقای فرصت شغلی فعلی یا آینده خود، با نماینده یا عاملی قرارداد بسته باشد و یا در ۱۲ ماه گذشته با نماینده ایی قرار داد داشته است؛ و یا
 • به عنوان یک ورزشکار یا مربی در هر سطحی از ورزش خدمت رسانی می کند، جز اشخاصی که به عنوان آماتور در یک رویداد غیر حرفه ای شرکت می کنند.          

تعریف جدید، مشخصا طولانی تر است و حوزه گسترده تر، با پتانسیل ایجاد محدودیت های شدیدتر را دارد. برای مثال، اگر فردی در یک رویداد “غیر حرفه ای ” به عنوان آماتور شرکت کند، ممکن است ناخواسته قوانین را نقض کند.

علاوه بر این، دانشجویان در انگلستان در رشته های تحصیلی مرتبط با ورزش، ممکن است برای شرکت در مکان های کاری و فرصت های داوطلبانه ایجاد شده توسط دانشگاه، مانند محل کار در باشگاه های ورزشی و پروژه های اجتماعی، محدودیت داشته باشند.

همینطور، ورزشکاری با سن کمتر از ۱۸ سال، که با ویزای محدود شده (restricted) والدینش به انگلستان آمده، احتمالاً محدودیت هایی را برای کار به عنوان یک ورزشکار ، چه با حقوق و چه بدون حقوق ، تحمل خواهد کرد که ممکن است منجر به از دست دادن یک فرصت جدی در حرفه ورزشی آن کودک شود.

ورزشکاران حرفه ایی اگر مایل باشند فعالیتهای ورزشی تخصصی خود را از سر بگیرند باید روشهای جایگزین ورود و ماندن در انگلستان را در نظر بگیرند. برای درخواست ویزای مخصوص ورزشکاران ( ویزای سطح دو )، ورزشکاران برجسته و مربیان شایسته باید واجد شرایطی که در ادامه شرح داده میشود، باشند:

 1. ورزشکار باید توسط فدراسیون ها و هیئت های ورزشی کشورش به عنوان شخصی در بالاترین سطح تخصص ورزشی خود در سطح بین المللی، شناخته شده باشد.
 2. فدراسیون ها و هیئت های ورزشی کشور ورزشکار باید درخواست را تایید کنند.
 3. کارفرمای ورزشکار باید حرفه ورزشی آنها را در انگلستان در بالاترین سطح ارتقا دهد. و
 4. ورزشکار باید شهروندی کشوری غیر منطقه اقتصادی اروپا و سویس داشته باشد.

شرایط دیگر برای درخواست این ویزا: اثبات دانش و مهارت در زبان انگلیسی ، یک گواهینامه حمایت مالی و تاییدیه برای پس انداز شخصی است.

از اول ژانویه ۲۰۲۱، ورود آزادانه ملتهای اروپایی خاتمه می یابد، و انگلستان سیستم مهاجرتی مبتنی بر امتیاز را اعمال می کند. تحت سیستم جدید، با تمام شهروندان اتحادیه اروپا و شهروندان غیر اتحادیه اروپا بطور کاملا برابر رفتار می شود که یعنی روشی که مهاجران اتحادیه اروپا برای کار به انگلستان می آمدند، بطور کامل متحول خواهد شد.

تحت قوانین جدید، کلیه شهروندان اتحادیه اروپا در ابتدا باید برای مجوز درخواست کنند و مطابق سیستم مهاجرت مبتنی بر امتیاز، که بر اساس آن مهاجر باید دارای مجموعه ای از شرایط ویژه که امتیاز میگیرند باشد، امتیاز او محاسبه شود. به عنوان یک کارفرما، باید آگاه باشید که افراد ورزشکار برای درخواست کار در انگلستان، معیارهای ارزیابی دیگری هم دارند که باید با آنها دست پنجه نرم کنند.

انواع ویزای مهاجرت ورزشکاران حرفه ی به انگلیس

دو مدل ویزا بر اساس سیستم مبتنی بر امتیازوجود دارد که افراد ورزشکار با هدف مهاجرت می توانند درخواست کنند:

 • ویزای مخصوص ورزشکاران حرفه ای (Tier2)
 • ویزای کار موقت – ورزشی حرفه ای (Tier5)

افراد ورزشکار بین المللی باید یک پیشنهاد کار تایید شده داشته باشند و اشتغال آنها توسط یک کارفرمای انگلستانی که مجوز از وزارت کشور دارد حمایت مالی شود. علاوه بر این، باید از فدراسیون ها و هیئت های ورزشی مربوطه تاییدیه داشته باشند.

در حال حاضر، اگر میخواهید شخصی که فعلا اجازه کار ندارد را در انگلستان استخدام کنید، باید آن شخص را حمایت مالی کنید. تمام شرکتها و سازمانها، اگر بخواهند کارمندان خود را حمایت مالی کنند باید مجوز حمایت مالی داشته باشند. برای حمایت مالی یک فرد ورزشکار تحت گروه های Tier2 و Tier5، فقط افراد ورزشکار، صاحب کلوب ورزشی، برگذار کننده یک رویداد ورزشی یا یک سازمان عامل یا شخصی که مایل باشد در بخش های ورزشی کار کند، مجاز هستند.

دریافت تاییدیه از فدراسیون ها و هیئت های ورزشی برای ورزش خود- که باید توسط وزارت کشور شناخته شده باشد- در حال حاضر فقط برای افراد ورزشکاری است که اجازه کار در انگلستان را ندارند. هر فدراسیون و هیئت ورزشی مجموعه ای از شرایط خود را دارد.

برای مثال، فدراسیون فوتبال (FA) فقط برای مجوز کار فوتبالیستهای برجسته، که در سطح بین المللی در بالاترین سطح قرار دارند، تأییدیه صادر می کند. افراد ورزشکار باید در نظر داشته باشند برای اینکه بتوانند در انگلستان مستقر شوند، باید سطح ورزشی خود را بطور قابل توجهی ارتقاء دهند. همچنین شرایط دیگری مانند، حضور در درصد مشخصی از مسابقات بین المللی وجود دارد، بسته به این که باشگاه آنها در لیگ کشور خود چه رتبه ای دارد.

جالب خواهد بود که ببینیم آیا وقتیکه ملتهای اتحادیه اروپا، دیگر حق کار در انگلستان را ندارند، این شرایط تغییر می کند یا خیر. به طور خاص باشگاه های فوتبال انگلیسی، به منظور حفظ رقابت در لیگ داخلی، مشتاق امضای قرارداد با بهترین استعدادها از سراسر اتحادیه اروپا هستند.

تاکنون مسابقات در مراحل نسبتاً اولیه، بازیکنان جوان با استعداد را از اتحادیه اروپا به این امید می آوردند که به بهترین بازیکنان  آنها تبدیل شوند. این همان چیزی است که اگر قوانین مهاجرت ثابت و شاید کلاً باقی بماند، آنها دیگر قادر به انجام آن نخواهند بود، با توجه به اینکه بازیکنان کم سن وسال، دیگر واجد شرایط سختگیرانه تأییدیه نیستند.

متقاضیان و ورزشکاران حرفه ای که خود را واجد شرایط فوق می بینند، می توانند رزومه ورزشی خود را برای ما ارسال و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق واتس آپ یا سیگنال ما در تماس باشند.

درباره admin

Immigration & Visa Consultant