عوارض خروج از کشور برای دانشجویان، کودکان، بزرگسالان و مسافران ایرانی

عوارض خروج از کشور برای دانشجویان و مسافران ایرانی

عوارض جدید خروج از کشور

عوارض خروج از کشور چیست؟! چه کسانی باید عوارض خروج از کشور را پرداخت کنند؟! چه کسانی از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند؟! مبلغ عوارض خروج از کشور چقدر است؟! مبلغ تعیین شده خروج از کشور در سال ۹۷ چقدر است؟! کجا و چگونه باید عوارض خروج از کشور  را پرداخت؟! برای یافتن پاسخ به سوالات فوق این برگه را تا آخر مطالعه نمایید.

اطلاعاتی در مورد پرداخت عوارض خروج از ایران

هر ایرانی هنگامی که قصد خروج از کشور با گذرنامه جمهوری اسلامی ایران را دارد باید نسبت به پرداخت عوارض خروج از کشور اقدام کند تا بتواند از کشور خارج شود. فرقی نمی کند که سفر شما زمینی، هوایی یا دریایی باشد، تمام مسافران سفرهای خارجی باید مبلغ عوارض را پرداخت کنند. این مبلغ به حساب درآمد عمومی واریز می‌گردد. هنگام خروج از کشور و مراجعه به فرودگاه، مسافران باید فیش واریزی عوارض را همراه با سایر مدارک خود به گیت های گذرنامه ارائه دهند تا بتوانند روند خروج از کشور را طی کنند.

مبلغ عوارض خروج از کشور در سال ۹۶ چقدر است؟

طبق ماده ۴۵ قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال ۹۶، عوارض خروج از کشور برای هر مسافر به مقاصد بین المللی ۷۵ هزار تومان و مقاصد زیارتی ۳۷ هزارو ۵۰۰ تومان می‌باشد.

جدول پرداخت عوارض بر اساس مقصد در سال ۹۷

نوع مقصد نام مقصد مرز خروجی مبلغ عوارض به ریال
زیارتی عتبات عالیات عراق-کربلا زمینی ۱۲۵۰۰۰ ریال
هوایی ۳۷۵۰۰۰ ریال
عمره مفرده هوایی ۳۷۵۰۰۰ ریال
حج تمتع هوایی ۳۷۵۰۰۰ ریال
گردشگری تمامی مقاصد گردشگری و سیاحتی زمینی ۲۵۰۰۰۰ ریال
دریایی ۲۵۰۰۰۰ ریال
هوایی ۷۵۰۰۰۰ ریال

آیا عوارض خروج از کشور برای اطفال هم باید پراخت شود؟

این نکته را در نظر داشته باشید که تعدد مسافرت و سن تاثیری در پرداخت مبلغ عوارض نخواهد داشت. تمام افراد حتی کودکان زیر دو سال نیز مشمول پرداخت عوارض در هنگام خروج از کشور می‌شوند.

عوارض خروج از کشور برای دانشجویان، کودکان، بزرگسالان و مسافران ایرانی
عوارض خروج از کشور برای دانشجویان، کودکان، بزرگسالان و مسافران ایرانی

چه کسانی از پرداخت عوارض در هنگام خروج از کشور معاف هستند؟

– دانشجویانی که از طرف وزارت فرهنگ و آموزش عالی کشور معرفی شده و جهت ادامه تحصیل به خارج از کشور می روند.

– کارمندان ایرانی سازمان ملل متحد و ارگان های تابعه آن.

– کارکنان و مأموران قطارهای باربری و مسافربری بین المللی.

– راهنمایان شرکت های مسافری جهان گردی با تایید وزارت ارشاد اسلامی.

– جانبازانی که از طرف بنیاد شهید برای معالجه به خارج از کشور معرفی می شوند.

– کارکنان و نمایندگان شرکت های کشتیرانی که سرمایه آن‌ها ۱۰۰% متعلق به جمهوری اسلامی ایران است و با تأیید سازمان مربوطه مامور انجام امور کشتیرانی می‌شوند.

– ایرانیانی که مقیم خارج از کشور هستند در هر سال فقط یک بار عوارض پرداخت خواهند کرد.

– خلبانان و خدمه هواپیما، ناخدایان و خدمه کشتی ها، ملوانان و رانندگان وسایط نقلیه کرایه ای با تایید شهربانی جمهوری اسلامی ایران.

– مرزنشینان و ایرانیانی که مقیم سواحل و جزایر خلیج فارس می باشدند و با پروانه گذر، رفت و آمد می کنند.

– ایرانیان مقیم خارج از کشور دارای کارنامه شغلی از وزارت کار و امور اجتماعی.

از چه طریق و در کجا باید عوارض خروج از ایران را پرداخت کنیم؟

پرداخت عوارض خروج از کشور را می توانید از طریق تمامی شعب بانک ملی در سراسر کشور و یا در فرودگاه انجام دهید. همچنین امکان پرداخت الکترونیکی مبلغ عوارض نیز وجود دارد. ما به شما توصیه می کنیم به دلیل شلوغی شعبه در فرودگاه و همچنین مشکلات کمبود وقت، قبل از رفتن به فرودگاه نسبت به پرداخت عوارض سفر خود اقدام کنید.

عوارض خروج از کشور برای دانشجویان، کودکان، بزرگسالان و مسافران ایرانی
عوارض خروجی برای دانشجویان، کودکان، بزرگسالان و مسافران ایرانی

مبلغ عوارض خروج از مرزهای ایران در سال ۹۷ چقدر است؟

روال جدید دریافت عوارض خروج برای هر نفر ۲۲۰ هزار تومان

در لایحه بودجه سال آینده عوارض خروج از کشور برای هر نفر۲۲۰ هزار تومان تعیین شده که نسبت به ۷۵ هزار تومان سال قبل تا ۱۴۵ هزار تومان رشد دارد.

به گزارش ایسنا، طبق لایحه بودجه سال ۱۳۹۶، درآمد حاصل از عوارض خروج مسافر از مرزهای کشور برای سال آینده حدود ۱۱۷۶ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که در دو بخش تامین می‌شود. عوارض خروج برای هر نفر ۲۲۰ هزار تومان و عوارض خروج زائرین حج تمتع و عتبات عالیات  ۱۱۰ هزار تومان تعیین شده است.

اما روند دریافت عوارض خروج متفاوت خواهد بود به گونه‌ای که برای سفر اول برای هر نفر ۲۲۰ هزار تومان دریافت می‌شود، اما در سفر دوم ۵۰ درصد به این عوارض افزایش یافته و به ۳۳۰ هزار تومان می‌رسد همچنین در سفر سوم و سفرهای بعدی تا صد در صد افزایش خواهد داشت.

این در حالی است که در سال گذشته در لایحه بودجه عوارض خروج مسافر از مرزهای کشور در دو بخش بود. عوارض خروج هوایی که برای هر نفر ۷۵ هزار تومان و خروج زمینی و دریایی که برای هر نفر ۲۵ هزار تومان تعیین شده بود. همچنین برای افرادی که به منظور حج تمتع، عمره و عتبات عالیات از کشور خارج می‌شدند، عوارض ۵۰ درصد تعیین شده بود.

از عوارض دریافتی خروج مسافر از کشور، مبلغ ۴۰ هزار تومان برای توسعه زیرساخت‌ها و تاسیسات گردشگری و حمایت از بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی اختصاص پیدا می‌کند.

به طور خلاصه، هر مسافر (حتی افراد زیر ۲ سال) هنگام خروج از کشور باید مبلغی را بعنوان عوارض خروج از کشور پرداخت نماید. مبلغ عوارض برای خروج از مرزهای هوایی از  ۷۵۰,۰۰۰ ریال به  نفر۲۲۰ هزار تومان تعیین شده، اما در سفر دوم ۵۰ درصد به این عوارض افزایش یافته و به ۳۳۰ هزار تومان می‌رسد همچنین در سفر سوم و سفرهای بعدی تا صد در صد افزایش خواهد داشت، که باید قبل از سفر در یکی از شعبات بانک ملی پرداخت شود و قبض آن میبایستی همراه پاسپورت در هنگام خروج به قسمت گذرنامه ارائه گردد.

عوارض خروج از کشور برای دانشجویان، کودکان، بزرگسالان و مسافران ایرانی

عوارض خروجی کشور برای دانشجویان، کودکان، بزرگسالان و مسافران ایرانی

نکته ۱ : تعدد مسافرت و سن تاثیری در مبلغ عوارض ندارد.

نکته ۲: سفرهای زیارتی شامل ۵۰ درصد تخفیف در پرداخت عوارض می باشد.

نکته ۳ : دارندگان گذرنامه های سیاسی و خدمت ، خدمه وسایل نقلیه عمومی زمینی و دریایی و خطوط پروازی ، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور (دارندگان اجازه خروج دانشجوئی) بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی جهت درمان به خارج از کشور اعزام میگردند، دارندگان پروانه گذر مرزی و جانبازان انقلاب اسلامی که برای معالجه به کشورهای دیگر اعزام می شوند ، همچنین ایرانیان مقیم خارج از کشور دارای کارنامه شغلی از وزارت کار و امور اجتماعی، از پرداخت عوارض خروج از کشور مستثنی هستند.

شرایط ویزای توریستی کانادا، ویزای سینگل و مولتی کانادا

درباره admin

Immigration & Visa Consultant

دیدگاهتان را بنویسید