اخذ پذیرش تحصیلی رشته MBA

ادامهٔ تحصیل در رشته MBA در کانادا

در راستای مقالات مربوط به پذیرش برای ادامهٔ تحصیل، در این مقاله به بررسی‌ رشته MBA خواهیم پرداخت. جهت موفقیت در این رشته توجه به یک سری از نکات الزامیست که در این مقاله به بررسی‌ آنها خواهیم پرداخت.

نکته اولی‌ که باید به آن توجه داشت این است که تحصیل در این رشته به خودی خود تضمینی برای بدست آوردن جایگاه مدیریتی، به خصوص برای تازه واردین به کانادا نخواهد بود. بدست آوردن جایگاه مدیریتی نیازمند شناخت اجتماعی و فرهنگی از جامعه و سابقه کار در محیط مربوطه است؛ این موضوع زمانی اهمیت خود را نشان می دهد که زبان محیط کار با زبان مادری فرد مهاجر نیز یکسان نباشد. نکته ی قابل توجه در مورد رشته ی MBA این است که گرچه این رشته در وحلهٔ اول به خودی خود تضمینی برای رسیدن به جایگاه مدیریتی نیست اما می توان از آن به عنوان ابزاری جهت رشد شخصی‌، شناخت محیط و کسب تجربه کاری استفاده کرد. متخصصین این رشته بر این باورند که با تحصیل در این رشته، دانشجو توانمندیهای متعددی را بدست خواهد آورد که به موفقیت او در دنیای متغیر امروزی کمک فراوانی خواهد کرد، از جمله این مهارت ها می توان به

– تکنیک‌های لازم برای مدیریت موفق و موثر به عنوان ابزاری در جهت مدیریت موثرتر

– بدست آوردن مهارتهای تفکر موثر در جهت تطبیق با شرایط کاری قابل تغییر و حساس

– امکان تصمیم گیری موثر در شرایط پیچیده و حساس

اشاره کرد. نکته ی دیگر هزینه این دوره ها می باشد که به طور متوسط هزینه قابل توجهی را به شخص متقاضی تحمیل می کند؛ لذا انتخاب دقیق دانشگاه و دوره مربوطه از یک طرف و داشتن اهداف معین و واضح برای تحصیل در این رشته از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.

در ادامه به صورت مختصر به دوره‌های برتر رشته ی MBA در دانشگاههای مختلف کانادا اشاره خواهیم کرد.

MBA در دانشگاه Alberta

این دوره در دانشگاه Alberta برای دانشجویانی که قصد وارد شدن به مدیریت منابع طبیعی Alberta را دارند بسیار مناسب است؛ در طول این دوره دانشجو آشنایی بیشتری با مدیریت منابع جنگلی و معدنی در Alberta پیدا خواهد کرد. مدت زمان این دوره ۱۶ ماه بوده و یکی‌ از پیش نیازهای آن داشتن حداقل ۲ سال سابقه کار می باشد. این دوره به صورت پاره وقت هم در دانشگاه Alberta ارائه میشود.

MBA در دانشگاه British Columbia

این دوره در دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) به صورت تمام وقت به مدت زمان ۱۶ ماه برگزار می شود؛ در این دوره دانشجویان هر هفته به بررسی‌ یک موضوع مدیریتی خواهند پرداخت و نتیجه بررسی‌ خود را با دیگر گروه ها به اشتراک گذاشته و به نقاط قوت و ضعف راهکارهای مدیریتی خود پی‌ خواهند برد.

MBA در دانشگاه British Columbia از چهار زیر گروه تخصصی تشکیل شده که هر زیر گروه دانشجویان را برای جنبه ای خاص از مدیریت تربیت می کنند. این زیر گروه ها عبارتند از:
consulting and strategic management, finance, product and service management, and business innovation and entrepreneurship.

MBA در دانشگاه Calgary

این دوره که گذراندن آن به صورت نیمه وقت نیز در دانشگاه Calgary امکان پذیر می‌باشد، به صورت تخصصی به بررسی‌ موضوعات مدیریتی در زمینه مدیریت منابع انرژی اختصاص دارد. اخیرا در این دانشگاه آزمایشگاهی به نام N. Murray Edwards Finance and Trading راه اندازی شده است که به دانشجویان اجازه می دهد به تمرین در مورد مبادلات سهام و ارزیابی ریسک بپردازند.

MBA در دانشگاه Brock

دانشگاه Brock در شهر زیبای St. Catharines واقع شده است. رشته ی MBA در این دانشگاه برای دانشجویانی که لیسانس مدیریت دارند از جذابیت خاصی برخوردار می باشد. دلیل این جذابیت این است که به چنین دانشجویانی اجازه می دهد برخی از واحد های دوره ی لیسانس خود را منتقل کرده و در نتیجه این دسته از دانشجویان می توانند در مدت زمان اندک یک سال فارغ التحصیل شوند. برای دیگر دانشجویانی که از رشته های دیگر وارد این رشته می شوند یک برنامه دو ساله در نظر گرفته شده است. در سال اول درس های مقدماتی مدیریتی ارائه شده، دانشجویان باید یک دوره اینترنشیپ را بگذرانند، و در سال دوم نیز درس های تخصصی مدیریت ارائه می شود.

در جدول زیر می توانید اطلاعاتی مربوط به برخی دوره های MBA در دانشگاه های کانادا را پیدا کنید.

دوره

شهریه (دلار کانادا)

حداقل مدت زمان تحصیل (ماه)

حداکثر مدت زمان تحصیل (ماه)

حداقل سابقه کار (سال)

Alberta

$26,488

16

16

2

British Columbia (Sauder)

$45,239

16

16

2

Brock (Goodman)

$23,812

8

16

0

Calgary (Haskayne)

$35,035

16

32

3

Cape Breton (Shannon)

$19,734

12

26

0

Carleton (Sprott)

$15,418

16

36

0

Concordia (Molson)

$13,870

16

16

2

Dalhousie

$40,963

22

22

0

Fredericton (Sandermoen)

$14,000

24

36

1

جهت دریافت اطلاعات دقیق تر و جامع تر با ما تماس حاصل فرمایید.

Source: مجله Canadian Business، سایت دانشگاه های کانادا

درباره admin

Immigration & Visa Consultant

دیدگاهتان را بنویسید