اخذ پذیرش پزشکی دندانپزشکی و تخصص داروسازی

تحصیل در دانشکده های پزشکی در امریکا و کانادا

اگر شما به عنوان یک دانشجوی پزشکی، مشتاق ورود به یکی از دانشکده های پزشکی آمریکا می باشید در حالیکه شهروند و یا مقیم دائم این کشور نیستید، احتمالا شنیده اید که بسیار دور از ذهن است دانشجویان خارجی در یک مدرسه ی پزشکی در امریکا پذیرفته شده و یا حمایت مالی دریافت کنند.
وب سایت های متعلق به مراکز دوره های لیسانس در سراسر کشور، که در مورد دوره های مقدماتی پزشکی مشاوره می دهند، به دانشجویان خود گوشزد می کنند که بسیار غیر محتمل است که دانشجویی خارجی بتواند به یک دانشکده ی پزشکی امریکایی راه یابد و یا حمایت مالی دریافت کند. دانشگاه Yale حتی یک قدم فراتر می گذارد و به دانشجویان آینده نگر دوره ی لیسانس توصیه می کند در مورد درخواست پذیرش از مدارس پزشکی امریکا به دقت زیادی بیندیشند.
بزرگترین مشکلی که دانشجویان خارجی با آن مواجه هستند، محرومیت از بودجه ی وام دانشجویی فدرال می باشد. وب سایت دانشگاه Yale همچنین خاطر نشان می کند که بورس های تحصیلی دانشکده های پزشکی حتی برای متقاضیان امریکایی نیز کمیاب است، چه رسد به افرادی که از خارج از مرزهای این کشور می آیند.
انجمن آمار پذیرش دانشگاه های پزشکی امریکا ذکر می کند که از سال ۲۰۱۱، از بین متقاضیان خارجی، ۸۸.۴ % آن ها موفق به نام نویسی در موسسه ای امریکایی نشده اند که این رقم در مقابل عدم موفقیت ۴۰ تا ۶۰ درصدیِ متقاضیان هر ایالت امریکا قرار دارد. این انجمن همچنین تاکید می کند که موسسه های دولتی به ندرت داوطلبان امریکایی که از ایالت خودشان نیستند را می پذیرند و به علت محدودیت های بودجه، تقریبا هیچ خارجی را پذیرش نمی کنند.
بهترین راه حل برای راه یافتن به یک مدرسه ی پزشکی در امریکا کدام است؟
۱- هرچه سریع تر شروع به تحقیق کنید: شاید به نظر واضح برسد ولی بسته به اینکه در کدام مرحله از تحقیق در مورد دانشکده های پزشکی هستید، یک جست و جوی جامع برای پیشگیری از یأس های آتی یا از دست دادن فرصت های بالقوه، حائز اهمیت است.
برای مثال، تصمیم گیری در مورد محل ادامه ی فعالیت های کارشناسی تان مهم است. رویه های دانشکده ی انتخابی شما راجع به تخصیص کمک های مالی به دانشجویان خارجی، از اهمیت بیشتری حتی برخوردار است؛ زیرا بعضی از دانشکده ها از شما می خواهند که شهریه ی چهار سال را از قبل به یک حساب سپرده واریز کنید یا مدرکی دال بر داشتن دارایی به ارزش صد ها هزار دلار ارائه دهید.
اگر دانشکده ای مشخصا درخواست اطلاعات مالی نکند، احتمالا نیاز به درخواست ویزای تحصیلی F-1 خواهید داشت.
وب سایت انجمن ملی مشاوران شغل های مرتبط با سلامت می تواند شروع خوبی باشد. این وب سایت لیستی جامع از خط مشی های خاص هر مرکز آموزشی را در اختیار می گذارد، همراه با این توضیح که دانشجوی خارجی به چه کسانی گفته می شود و اینکه این دانشجویان احتمالا از چه مزایایی برخوردار خواهند شد.

۲- گذراندن چند ترم در امریکا: مراکزی که دانشجویان بین المللی را پذیرش می کنند، عموما شرط داشتن مدرک لیسانس از یکی از دانشگاه های امریکا را مطرح می کنند و یا حداقل گذراندن یک سال مطابق با یک سال تحصیلی در امریکا. این مراکز ترجیح می دهند که ترم مربوطه در مدرسه ی امریکایی، مربوط به یکی از شاخه های علوم باشد.
اگر شما مقطع کارشناسی را در خارج از امریکا ( و یا خارج از کانادا، در مورد بعضی دانشکده ها) تمام کرده و یا به زودی تمام خواهید کرد، ارزشش را خواهد داشت که برای گذراندن یک سال در یک مرکز آموزشی امریکایی برنامه ریزی کنید. این امر نه تنها شما را با پیش نیازهای درخواست پذیرش آشنا کرده و شانس درخواست پذیرش از مدارس بیشتری را به شما می دهد، بلکه به شما کمک خواهد کرد تصمیم بگیرید که آیا تحصیل در ایالات متحده برای شما مناسب می باشد یا خیر.
۳- برنامه های مقطع فوق لیسانس و دکتری را بررسی کنید: از آنجایی که این جایگاه ها معمولا کمک مالی کاملی دارند، به سبب محتوای مقطع دکتری، عموما این تصور وجود دارد که دانشجویان خارجی برای دنبال کردن تحصیلات پزشکی، در گرفتن پذیرش و کمک مالی در ایالات متحده، تا حدی از این راه موفق تر عمل می کنند.
با این حال، پیش نیازهای لازم برای دانشجویان خارجی نیز مانند دیگران است؛ باید سابقه ی تحقیقات بالایی داشته باشند و به عنوان یک پزشک-دانشمند، دارای شغلی باشند. از آنجایی که هزینه ی آموزش دانشجویان در این دوره ها بالغ بر ۳۵۰ هزار دلار می باشد، مراکز آموزشی به بلند همتی های متقاضیان در زمینه ی شغلی بسیار ارج می نهند. مراکز ملی سلامت، از طریق برنامه آموزشی پرورش دانشمند در زمینه ی طبی، لیستی از موسساتی را که تعدادی جایگاه شغلی پیشنهاد می کنند، در اختیار می گذارد.
اگر درصدد گرفتن پذیرش از یک مدرسه ی پزشکی در ایالات متحده هستید، ناامید نشوید. بر اساس گزارشات AAMC (انجمن دانشگاه های پزشکی امریکا)، در سال ۲۰۱۱، ۱۷۴ نفر متقاضی غیر امریکایی در مدارس پزشکی امریکا ثبت نام کرده اند.
بسیاری از دانشکده ها استانداردهای یکسانی برای پذیرش افراد بومی و غیر بومی اعمال می کنند و طبق روشی یکسان به آن ها پذیرش می دهند. هرچند گاهی اعطای پذیرش های خارجی، مشروط به تامین منابع مالی می باشد. همچنین در بعضی از دانشگاه ها، مانند Yale، برنامه های مشخصی برای واگذاری وام وجود دارد که این علاوه بر دیگر برنامه هایی است که از سوی بانک های بزرگ ارائه می شود و برخی از آن ها نیاز به یک امضا کننده (ضامن) امریکایی دارند.

 Source:  website of USNEWS . جهت مشاهده ی اصل مقاله اینجا را کلیک نمایید.

دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا برای رشته‌های پزشکی‌، دندانپزشکی‌ و داروسازی

در این سری از مقالات مراحل اخذ پذیرش از دانشگاههای کانادا برای رشته‌های پزشکی‌، دندانپزشکی‌ و داروسازی به اختصار توضیح داده میشود. شرایط پذیرش برای هر استان اندکی‌ تفاوت دارد که در مقالات آینده از همین سری شرایط پذیرش به تفکیک استان توضیح داده میشود؛ در این مقاله تنها به ذکر شرایط عمومی می‌پردازیم. در ابتدا لازم به ذکر است که مراحل مطروح در این مقاله برای متقاضیانی می‌باشد که دارای مدرک پزشکی‌، دندانپزشکی و داروسازی از ایران و یا سایر کشورها نمی‌باشند. شرایط ورود به دوره تطبیقی جهت دریافت مجوز طبابت و کار برای دانش آموختگان رشته‌های مذکور در مقاله جداگانه‌ای ارائه خواهد شد.

رشته پزشکی‌
کانادا دارای ۱۷ دانشکده پزشکی‌ می‌باشد و تعداد آنها در هر استان بر مبنای منابع مالی‌، امکانات آموزشی و تعداد پزشک مورد نیاز در آن استان متغیر می‌باشد. دانشکده های پزشکی‌ کاملا تحت نظارت دولت استانی میباشند و لذا اکثریت ظرفیت پذیرش دانشگاه به ساکنین دائمی آن استان اختصاص داده میشود و تنها تعداد کمی‌ دانشجو از خارج از کانادا سالانه پذیرش میشوند. برای پذیرش، داشتن مدرک زبان فرانسه یا انگلیسی‌ الزامی است و زبان تدریس در هر دانشگاه با توجه استان یکی‌ از زبان های فرانسه یا انگلیسی می‌باشد.
بر خلاف ایران، در کانادا امکان ورود به دانشکده پزشکی‌ بلافاصله بعد از دبیرستان مقدور نمی‌باشد. متقاضیان لازم است که در زمان پذیرش حداقل ۳ سال از دوره کارشناسی خود را گذرانده باشند و لازم است که در زمان شروع دوره پزشکی‌ حداقل دارای مدرک کارشناسی باشند (برخی‌ از دانشگاهها به دانشجویان سال آخر نیز پذیرش داده و نیاز به اتمام دوره کارشناسی برای ورود به دوره پزشکی‌ نیست). عنوان رشته کارشناسی تأثیر زیادی در پذیرش ندارد، ولی‌ لازم است که متقاضی در دوره کارشناسی دروس فیزیک، شیمی‌، زیست شناسی‌ و بیوشیمی را حتما گذرانده باشد. شایان ذکر است که متقاضیانی که مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا میباشند نیز میتوانند برای دوره پزشکی‌ اقدام نمایند ولی‌ این گروه از متقاضیان باید در زمان ثبت نام حتما مقطع کارشناسی ارشد یا دکترای خود را با موفقیت به پایان رسانیده باشند.
از جمله مهمترین مدارک مورد نیاز، نتیجه امتحان ورودی دنشکده های پزشکی‌ یا MCAT, Medical Colleges Admission Test می‌باشد که یک امتحان سراسری در آمریکای شمالی است و چندین بار در سال برگزار میگردد. در این امتحان علاوه بر سطح علمی‌، توانایی تجزیه و تحلیل، مهارت در حل مسائل و مهارت نوشتاری داوطلب ارزیابی میشود.

 

رشته دندانپزشکی
شرایط ورود به رشته دندانپزشکی‌ بسیار شبیه به پزشکی‌ می‌باشد. متقاضیان لازم است که ابتدا وارد دوره کارشناسی شده ولی‌ نیازی به اتمام دوره نیست. متقاضی پس از ۲ سال تحصیل در رشته کارشناسی و گذراندن دروس شیمی‌ عمومی‌، شیمی‌ عالی‌، فیزیک، زیست شناسی‌، زبان انگلیسی، آمار و بیوشیمی میتواند برای رشته دندانپزشکی‌ اقدام نماید. البته تعداد دروس پیش نیاز و حداقل نمره در هر درس در هر دانشگاه متفاوت می‌باشد.
علاوه بر گذراندن دروس مورد نظر، متقاضی لازم است که در امتحان DAT, Dental Aptitude Test نیز شرکت نماید و در زمان ارسال مدارک، نمره این امتحان را نیز ارسال نماید. امتحان DAT دو بار در سال برگزار میگردد.

 

رشته داروسازی
برای ورود به دانشکده داروسازی تنها یک سال تحصیل در دوره کارشناسی و گذراندن دروس شیمی‌، زیست شناسی‌، ریاضیات، انگلیسی، آمار و یک درس از جامعه‌ شناسی کفایت می‌کند.
داروسازی نیز دارای امتحان تعیین سطح برای متقاضیان می‌باشد. این امتحان تحت عنوان PCAT, Pharmacy Colleges Admission Test شناخته میشود که هدف آن تعیین سطح علمی‌ متقاضیان و سنجش توانایی‌های حرفه‌ای آنان می‌باشد. این امتحان ۴ بار در سال برگزار میشود.
با توجه به شرایط ذکر شده در بالا، جهت تحصیل در هر یک از سه رشته، اول باید درخواست اولیه متقاضی پذیرفته شود؛ سپس دانشگاه ها از میان متقاضیان، حدود ۳ برابر ظرفیت مورد نیاز خود را برای مصاحبه دعوت مینمایند و پذیرفته شدگان نهایی از بین این افراد انتخاب میگردند.

جهت دریافت اطلاعات دقیقتر، لطفا با ما تماس بگیرید.

درباره admin

Immigration & Visa Consultant

دیدگاهتان را بنویسید